Α’ Δανίας: Νόρντζελαντ - Οντένσε, αμφότερες «έχτισαν» αήττητο σερί

Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023 - 12:47

Εντυπωσιάζει παρά την τελευταία της γκέλα η πρωτοπόρος Νόρντζελαντ, αναζητεί άμεση επιστροφή στις νίκες κόντρα στη σκληροτράχηλη Οντένσε.

20:00

Νόρντζελαντ

Η Νόρτζελαντ στο πρώτο της παιχνίδι μετά την διακοπή αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Λίνγκμπι και ήταν άτυχη αφού δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις. Παραμένει αήττητη στα τελευταία της οκτώ ματς με τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Ο Φλέμινγκ Πέντερσεν ανέλαβε την θέση του τεχνικού διευθυντή και την θέση του στον πάγκο πήρε ο Γιόχαν Χοφ Θόρουπ. Απέκτησε τον μέσο Ζιντάν Σερτντεμίρ από την Λεβερκούζεν αλλά έχασε τον πρώτο της σκόρερ με 10 γκολ, τον Αντρέας Σιέλντερουπ, ο οποίος πήγε στην Μπενφίκα.

Οντένσε

Η Οντένσε άνοιξε με μέτριο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο νέο έτος αφού έμεινε στο στείρο από γκολ 0-0 κόντρα στην Ράντερς αλλά ακόμη και έτσι επέκτεινε το αήττητο σερί της στα 10 ματς με τέσσερις νίκες και έξι ισοπαλίες. Παραμένει σταθερά σε τροχιά πλέι οφ η ομάδα του Σουηδού Αντρέας Ελμ. Έχασε τον δεύτερο σκόρερ της με 4 γκολ, τον Ισάμ Τζεμπάλι που πήγε στην Γκάμπα Οσάκα αλλά κράτησε τον πρώτο της σκόρερ με 5 γκολ, τον Μπασκίμ Καντρί. Goal-goal τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της ματς. Εκτός μάχης ο φορ Φένγκερ και ο δ.μπακ Μίκελσον.