Super League: O Iωνικός για την υπέρβαση, ματς γρίφος στη Λιβαδειά!

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2023 - 15:55

Με δύο παιχνίδια ανοίγει η Σούπερ Λιγκ το πρόγραμμά της την Κυριακή, τα οποία διεξάγονται στις 16:00.

ΙΩΝΙΚΟΣ - ΟΦΗ

Iωνικός: Ο Ιωνικός έδωσε την μάχη του αλλά επέστρεψε με άδεια χέρια από το Αγρίνιο και παραμένει οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Είχε προηγηθεί αήττητο σερί τριών αγώνων δίχως καν να δεχθούν γκολ οι Νικαιώτες που αρέσκονται να κρατούν χαμηλά το σκορ στους αγώνες. Τα οκτώ από τα εννιά πιο πρόσφατα ματς; εξελίχθηκαν σε Under 2,5 γκολ και No goal. Επανέρχονται στη διάθεση του κόουτς Μιχάλη Γρηγορίου οι κεντρικοί μέσοι Κάνιας και Ρομαό που εξέτισαν ποινές.

ΟΦΗ: Ο ΟΦΗ προερχόταν από σειρά καλών εμφανίσεων και οκτώ ματς στα οποία είχε ηττηθεί μόνο από τον Ολυμπιακό. Κόντρα στον Άρη, ωστόσο, υπέστη ήττα-πισωγύρισμα με κακή εμφάνιση, που πάντως ολοκληρώθηκε με χειροκρότημα από τον κόσμο που στέκεται στο συνολικά καλό προφίλ των Κρητικών το τελευταίο δίμηνο. Ανταγωνιστικός και μακριά από το Ηράκλειο με μία ήττα σε πέντε αποστολές. Δεν υπολογίζονται ο δεξιός μπακ Λάρσον και οι κεντρικοί μέσοι Μεγιάδο, Νέιρα. Επανέρχεται ο κεντρικός αμυντικός Πασαλίδης.

Εκτίμηση: Θεωρητικά πιο άνετος ο ΟΦΗ. Ο Ιωνικός καίγεται για βαθμούς. Αξίζει το 2.85 του άσου.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Λεβαδειακός: Ο Λεβαδειακός αγωνίστηκε συντηρητικά στο Περιστέρι, κλείστηκε στο καβούκι του από νωρίς και ηττήθηκε δίκαια από τον Ατρόμητο. Μετρά μόνο δύο πόντους στα οκτώ πιο πρόσφατα ματς, δεν μπόρεσε να αλλάξει προς το καλύτερο την εικόνα της ομάδας στο ντεμπούτο του ο Γιάννης Πετράκης. Μείζον το επιθετικό θέμα για τους πράσινους που δυσκολεύονται πολύ στην τελική προσπάθεια και το σκοράρισμα. Ο αριστερός μπακ Βήχος εκτίει ποινή. Επανέρχεται ο κεντρικός αμυντικός Τζημόπουλος.

Παναιτωλικός: Ο Παναιτωλικός ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος και έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ιωνικού. Θεωρητικά διατηρεί ελπίδες για μια θέση στην πρώτη εξάδα αλλά αυτές έγκεινται περισσότερο σε μαθηματικούς υπολογισμούς. Σε κάθε περίπτωση οι κυανοκίτρινοι κάνουν το παιχνίδι τους, δημιουργούν αλλά και δέχονται ευκαιρίες με άνεση. Σε γκολ-γκολ εξελίχθηκαν τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς. Δεν υπάρχουν απουσίες βασικών στελεχών, δεν αλλάζει εύκολα ενδεκάδα ο κόουτς των «καναρινιών» Γιάννης Αναστασίου.

Εκτίμηση: Αρνητής νίκης έχει καταντήσει ο Λεβαδειακός. Καμία εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό του. Πάμε με την ισοπαλία στο ημίχρονο. Χ ημίχρονο (1.93).

25/02/2023Super League 1: Regular Season