Serie A: Γκολ σε Βερόνα και Ρώμη!

Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2023 - 10:50

Mε δύο παιχνίδια σήμερα συνεχίζει η 24η αγωνιστική στην Serie A.

ΒΕΡΟΝΑ - ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Βερόνα: Η Βερόνα παρατάχθηκε με βασικό στόχο την ισοπαλία στην έδρα της Ρόμα και κατά μία έννοια τα κατάφερε καλά. Δέχθηκε το γκολ, όμως, σε κομβικό σημείο, κινδύνευσε ξανά στο 89'. Το κακό είναι ότι δεν μπόρεσε να απειλήσει και έτσι έμεινε δικαίως με άδεια χέρια. Το εξαιρετικό σερί 2-2-0 ανήκει στο παρελθόν για την ομάδα του Μάρκο Τζαφαρόνι, η οποία δεν έχει σχέση με το ναυάγιο των τελευταίων αναμετρήσεων του 2022. Εκτός δράσης για ακόμη ένα ματς οι Ανρί (ε. 16/2), Τζούριτς (ε. 16/1), Χρούστιτς (μ. 6/0), έχει πιθανότητες ο Βελόσο (μ. 15/0).

Φιορεντίνα: Το βράδυ της Πέμπτης υποδέχθηκε την Μπράγκα για τη ρεβάνς των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Από τη στιγμή που είχε επικρατήσει 4-0 εκτός, αναμενόταν τυπική διαδικασία το 90λεπτο, ωστόσο δεν ξεκίνησε έτσι. Δέχθηκε δύο πολύ γρήγορα γκολ, όμως βρήκε αντίδραση και τελικά ανέτρεψε τη κατάσταση και το σκορ σε 3-2. Στο πρωτάθλημα έφτασε τις 6 αγωνιστικές χωρίς νίκη με το εντός έδρας 1-1 στο γειτονικό ντέρμπι με την Έμπολι. Σε αυτό το διάστημα έχει πάρει μόλις δύο βαθμούς.

Εκτίμηση: Δεν προκύπτει κάτι από αυτό το ζευγάρι, καθώς είναι δύσκολο να κατανοηθούν οι δύο ομάδες. Δεν έχουν σταθερή απόδοση και δεν είναι άξιες εμπιστοσύνης. Θα προτιμούσα το goal/goal στο 1.90.

ΛΑΤΣΙΟ - ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Λάτσιο: Η Λάτσιο έκανε μία δυνατή προπόνηση στο Σαλέρνο. Σημείωσε δύο γκολ με τον ηγέτη της, Τσίρο Ιμόμπιλε, είχε ευκαιρίες για περισσότερα (19’, 34’, 90΄ χαμένο πέναλτι), απειλήθηκε υποτυπωδώς (40') και πανηγύρισε την απόλυτα δίκαιη νίκη. Την είχε άμεση ανάγκη έπειτα από αρνητικό σερί 0-2-1, σταθερά στο κυνήγι θέσης στην πρώτη τετράδα. Την Πέμπτη έπαιζε με την Κλουζ στη Ρουμανία για το Κόνφερενς Λιγκ, όπου εκεί κόλλησε στο 0-0 και πήρε την ισχνή πρόκριση για τους 16 του θεσμού. Εξέτισε ο Τζακάνι (μ.-ε. 20/8, 4 ασίστ), στον... αέρα οι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (μ. 21/4, 8 ασίστ), Ρομανιόλι (α. 21/1), Πέδρο (ε. 21/3, 2 ασίστ).

Σαμπντόρια: Η Σαμπντόρια δεν ήταν χειρότερη της Μπολόνια, δεν κατάλαβε πως βρέθηκε να χάνει. Ισοφάρισε με πέναλτι, τρία λεπτά μετά κέρδισε δεύτερο (περίεργα αμφότερα), ωστόσο ο αντίπαλος πορτιέρε απέκρουσε και στο φινάλε έχασε και τον βαθμό αφού δέχθηκε γκολ στο 90'. Με 0-2-5 η ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς (μεγάλη μπάλα στη Λάτσιο από το 1998 έως το 2004), παραμένει σε δεινή θέση και δεν εκμεταλλεύεται σε πρώτη φάση τα βατά ματς που έχει εντός έδρας. Θεωρητικά, πάντως, υπάρχει ελπίδα, αφού και το πρόγραμμα την ευνοεί από εδώ και στο εξής. Εκτός οι Κόντι (α. 1/0), Πουσέτο (μ. 5/0), έχει τύχη ο Γκίντερ (α. 1/0, 13/1 Βερόνα).

Εκτίμηση: Η φιλοξενούμενη είναι υποχρεωμένη να ρισκάρει από εδώ και πέρα, ειδικά από τη στιγμή που πιστεύω πως θα δεχθεί σίγουρα ένα γκολ από την Λάτσιο. Goal/goal (2.20).