Α' Δανίας: Μίντιλαντ - Μπρόντμπι, ντέρμπι από τα παλιά!

Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2023 - 11:27

Η Μίντιλαντ θέλει να αφήσει πίσω της τον οδυνηρό αποκλεισμό της Ευρώπης, και να στραφεί με απόλυτη προσοχή στα εγχώρια δρόμενα.

27/02/2023, (20:00), Κωδ. ΟΠΑΠ: 965

Μίντιλαντ

Το βράδυ της Πέμπτης έσβησε το όνειρο του Γιουρόπα Λιγκ, αφού ηττήθηκε κατά κράτος από τη Σπόρτινγκ με 4-0 εντός έδρας, παίζοντας όμως με 10 παίκτες από το 38’. Στο πρωτάθλημα υπήρχαν μόνο χαμόγελα μεταξύ παικτών μετά τη λήξη του ντέρμπι στην έδρα της Βίμποργκ, με την ομάδα του Άλμπερτ Καπέλας να συντρίβει την αντίπαλο της με 4-0. Επικεντρώνεται επομένως στο πρωτάθλημα, όπου θέλει διακαώς τη νίκη στο σημερινό ματς ώστε να μη διακινδυνεύσει τη συμμετοχή της στο γκρουπ των ισχυρών.

Μπρόντμπι

Παθιασμένη και αποφασιστική, κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Χόρσενς, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-2. Σε ένα δύσκολο ματς τα χρειάστηκε, αφού πήγε στο ημίχρονο με τη πλάτη στον τοίχο και αφού μάλιστα είχε προηγηθεί. Τελικά μπήκε αποφασισμένη στο 2ο ημίχρονο και ανέτρεψε την κατάσταση εμφατικά. Με τη νίκη αυτή έφτασε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, 1 πόντο κάτω από την 6η και ενώ απομένουν 4 ματς για το τέλος της κανονικής περιόδου, οπότε και θα κριθεί ποιες ομάδες θα συμμετάσχουν στα play off και ποιες στα play out.

2.22 3.35 2.9 1.91 1.78 1.34 2.95 1.62 2.1 1.37 1.27 1.58
Μίντιλαντ - Μπρόντμπι / Εκτίμηση

Σπουδαίο παιχνίδι που θυμίζει άλλες εποχές και όταν φυσικά δεν ήταν οι δύο ομάδες σε αυτή την θέση που βρίσκονται τώρα. Θέλουν και οι δύο να καλύψουν το χαμένο έδαφος και θα τα δώσουν όλα για να το πετύχουν.