Premier League: Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ, σπουδαίο ματς στο Έτιχαντ!

Δύσκολο παιχνίδι σήμερα για την Σίτι, αφού υποδέχεται την πάντα σκληροτράχηλη Νιουκάστλ εντός έδρας.

04/03/2023, (14:30), Κωδ. ΟΠΑΠ: 202

Τηλεοπτική μετάδοση: Novasports Premier League

Μάντσεστερ Σίτι

Αναμενόμενη και άνετη η πρόκρισή της στα προημιτελικά του FA Cup, αφού ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπρίστολ Σίτι με 0-3. Έκανε το καθήκον της και συνεχίζει την διοργάνωση ακόμη μια φορά ως το φαβορί. Για τη Πρέμιερ Λιγκ, πέρασε από το Μπόρνμουθ με το εμφατικό 1-4. Αυτή ήταν η 5η νίκη σε 7 τελευταίες αναμετρήσεις, όμως είδε την διαφορά να αυξάνεται και πάλι στους 5 βαθμούς από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Επιτακτική η ανάγκη για νίκη σήμερα, δεν έχει πολλά περιθώρια για λάθη πλέον. Δύο ασίστ χρειάζεται ο Ντε Μπρόινε για να φτάσει στις 100 στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ σε περίπτωση που δεν δεχθεί γκολ, τότε ο γκολκίπερ Έντερσον θα φτάσει τα 100 ματς με μηδέν παθητικό.

Αγωνιστικά νέα

Στόουνς και Λαπόρτ είναι πολύ κοντά στο να επιστρέψουν. Δεν υπάρχουν προβλήματα για τον Πεπ, μόνο προβληματισμοί για την ενδεκάδα.

Πιθανή ενδεκάδα

Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Ακάντζι, Ακέ – Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Μπ. Σίλβα – Μαχρέζ, Γκρίλις, Χάαλαντ

Νιούκαστλ

Κατώτερη των περιστάσεων, ηττήθηκε 2-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Λιγκ Καπ που διεξήχθη την Κυριακή. Eμφανίστηκε αγχωμένη στην αρχή, και δεν πατούσε καλά. Δέχθηκε και δύο γκολ προς το τέλος του ημιχρόνου και εκεί ζορίστηκε. Προσπάθησε να επανέλθει στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφερε. Ήταν εξαιρετικά δύσκολο εξάλλου. Κάπως έτσι δεν μπόρεσε να φτάσει στη κατάκτηση κάποιου εγχώριου τίτλου για πρώτη φορά από το 1968. Το Κύπελλο αποτελεί παρελθόν, με τον Χάου να τονίζει πως ο μεγάλος στόχος είναι η επιστροφή της ομάδας στο UCL της επόμενης σεζόν. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την πρώτη ήττα μετά από 17 αγώνες, 0-2 εντός από Λίβερπουλ. Έτσι έφτασε τα παιχνίδια χωρίς νίκη. Θέλει θετικό αποτέλεσμα για να παραμείνει σε τροχιά 4άδας.

Επιστρέφουν σε σχέση με το Λιγκ Καπ οι τερματοφύλακες Πόουπ και Ντουμπράβκα, και ο μεσοεπιθετικός Γκόρντον. Χάνει ένα ακόμα ο μπακ Κραφτ.

Πόουπ – Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν – Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Ζοέλιντον – Αλμιρόν, Σεν-Μαξιμέν, Κ. Γουίλσον

1.48 4.25 6.5 2.15 1.65 1.42 2.7 1.78 1.92 1.1 1.2 2.67
Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ / Εκτίμηση

Αν η Σίτι έχει όρεξη θα το πάρει το ματς εύκολα ή δύσκολα. Το θέμα είναι ότι θα τις βρει τις φάσεις της και η Νιουκάστλ και μπορεί να σκοράρει. 1Χ & G/G (2.12).