Β' Γαλλίας: Μετς - Χάβρη, "χ"ρειάζονται τη νίκη και οι δύο!

Η πρωτοπόρος Χάβρη δοκιμάζεται στην πάντα επικίνδυνη έδρα της Μετς, θέλοντας να αυξήσει την διαφορά της από τους διώκτες της.

Β' Γαλλίας: Μετς - Χάβρη,

13/03/2023, (21:45), Κωδ. ΟΠΑΠ: 596

Μετς

Η Μετς πέτυχε μεγάλη νίκη με 3-0 από την έδρα της Ανεσί. Ο Μικατάντζε προσέφερε τα μέγιστα με δύο γκολ και οδήγησε την ομάδα του σε αυτό το τρίποντο. Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η Μετς, πλέον ασκεί πίεση για τη δεύτερη θέση, στους τρεις η διαφορά από την Μπορντό, διεκδικεί στα ίσα την άνοδο. Προέρχεται από μεγάλο αήττητο σερί, έχει φτάσει στους 13 αγώνες (8-5-0), εξαιρετική αμυντικά, δεν έχει δεχθεί γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια! Με νίκη κόντρα στη πρωτοπόρο Χάβρη ανεβαίνει στη δεύτερη θέση! «Είναι ένα πολύ σημαντικό ματς, όπως τα άλλα. Παίζουμε με τη πρωτοπόρο, δεν θα προσθέσω επιπλέον άγχος στους ποδοσφαιριστές μου» τόνισε ο κόουτς Μπόλονι.

Αγωνιστικά νέα

Παραμένει τραυματίας ο Μαρκ-Ορέλ Καγιάρντ στη μοναδική απουσία για τον τεχνικό Μπόλονι. Δεν υπάρχουν άλλα θέματα στην ομάδα που είναι πλήρης.

Χάβρη

Δύσκολη εντός έδρας νίκη κόντρα στη Λαβάλ με σκορ 2-1. Η αντίπαλός της άνοιξε το σκορ και αναγκάστηκε να κυνηγάει από νωρίς. Ισοφάρισε γρήγορα και τελικά κατάφερε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Στην έδρα της είναι εξαιρετική με συγκομιδή 31 βαθμών σε 13 αγώνες. Αήττητη με απολογισμό 9-4-0. Και εκτός έδρας έδρας φυσικά τα πηγαίνει εξαιρετικά, αφού έχει μόλις 1 ήττα σε 13 αγώνες. Κρατάει σε απόσταση οκτώ βαθμών από τη δεύτερη θέση, και είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση της ανόδου.

Παραμένουν τραυματίες οι Ναμπίλ Αλιού, Γιορίς και οι μακροχρόνια Βαχίμπ, Μπεν Μοχάμεντ.

2.32 2.7 3.45 1.4 2.75 1.11 5.5 2.2 1.57 1.3 1.35 1.57
Μετς - Χάβρη / Εκτίμηση

Οριακό παιχνίδι, με τη Χάβρη να αρνείται να χάσει. Με το αγαπημένο της αποτέλεσμα θα πάμε αφού μετράει 4 ισοπαλίες σε 5 παιχνίδια. Χ (2.95).