Super League: Ατρόμητος - Ιωνικός, μονόπλευρο ενδιαφέρον!

O άνετος Ατρόμητος θα αντιμετωπίσει τον αγχωμένο Ιωνικό στην έναρξη των πλέι άουτ.

18/03/2023, (19:30), Κωδ. ΟΠΑΠ: 1343

Τηλεοπτική μετάδοση: 18/03/2023(19:30)Κωδ. ΟΠΑΠ: 1343

Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος στο απαιτητικό παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε και άγχωσε τον Παναθηναϊκό ενώ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Εν τέλει στην επανάληψη δεν ήταν το ίδιο καλός, και με τα δύο γκολ που δέχθηκε δεν έβγαλε αντίδραση. Από εκεί λοιπόν που ο Ατρόμητος αγνοούσε την ήττα στο «σπίτι» του από τον Οκτώβριο (με 7 παιχνίδια), υπέστη δύο κολλητές από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο μόλις με 1 νίκη στις 9 τελευταίες αγωνιστικές, αντανάκλαση ξεκάθαρη της μετριότατης εικόνας του. Ο δεύτερος γύρος στου στοίχισε εξάλλου και την συμμετοχή του στα πλέι οφ. Τον έπιασε στη βαθμολογία ο Παναιτωλικός, διατηρεί απόσταση ασφαλείας από την τελευταία δυάδα, ερωτηματικό η διάθεση που θα παρουσιάσει στα πλέι άουτ. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από τον Λεβαδειακό.

Αγωνιστικά νέα

Δεν έχει να αντιμετωπίσει καινούργια προβλήματα τραυματισμών, όλα τα γνωστά είναι μακροχρόνια.

Πιθανή ενδεκάδα

Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ – Κουέν, Εντερ, Καμαρά – Ρομπάιγ, Τζαβίδας, Κλωναρίδης

Ιωνικός

Είχε μεγαλύτερο κίνητρο από τον Αστέρα Τρίπολης, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο γήπεδο και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη (1-0). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες, και του επέτρεψε να βγει εκτός ζώνης υποβιβασμού έστω και προσωρινά με έναν βαθμό διαφορά. Μπαίνει στα πλέι άουτ οριακά πάνω από τις θέσεις υποβιβασμού, προμηνύεται μεγάλη μάχη. Αν πραγματοποιήσει τις περσινές εμφανίσεις σε αυτό το κομμάτι του πρωταθλήματος, τότε σίγουρα το μέλλον του θα είναι πιο αισιόδοξο.

Τιμωρημένος ο Τσιγκρίνσκι. Όμως εξέτισαν κι επιστρέφουν οι Μύγας και Μασάς. Χάνουν ακόμα ένα ματς οι Μπουενά και Γούλερι.

Χουτεσιώτης – Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Βαλεριάνος – Κάνιας, Σάκιτς – Λοβέρα, Φαντιγκά, Σεμπά – Μάντζης