Super League: Άρης - ΠΑΟΚ, με combo για το αήττητο!

Με ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη ξεκινάει τις υποχρεώσεις του ο δικέφαλος του βορά, και θέλει να βάλει τις βάσεις για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

(19/03/2023) ,(19:00)

Tηλεοπτική μετάδοση: Nova Sports

Άρης

Ο Άρης αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, έκανε ακόμα μία καλή εμφάνιση στο Χαριλάου και γύρισε το ματς με τον ΠΑΣ. Αφυπνίστηκε έγκαιρα και γύρισε το ματς πριν ακόμα βγει το ημίχρονο. Με ένα τρίτο γκολ στο 2ο μέρος κλείδωσε απλά τη νίκη (3-1). Συμμετέχει στα πλέι οφ στοχεύοντας σε θέση στην τετράδα και σε ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ποντάρει στη δύναμη της έδρας και στην καλή επιθετική λειτουργία, αλλά παραμένουν τα θέματα στην άμυνα. Σε γκολ-γκολ εξελίχθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς. Ντέρμπι μίσους στη Θεσσαλονίκη, έξτρα κίνητρο το ματς σήμερα για τους κίτρινους. Εντός έδρας ο Άρης έχει μείνει αήττητος απέναντι στον ΠΑΟΚ στα τρία τελευταία παιχνίδια που έδωσαν οι δύο ομάδες.

Αγωνιστικά νέα

Δύο προβλήματα σήμερα για τον Άρη, ανέτοιμος είναι ο μεσοεπιθετικός Μανού Γκαρθία, αμφίβολος ο χαφ Ρουπ.

ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε και από τον Βόλο κλείνοντας με θετικό πρόσημο την κανονική περίοδο. Οι μαυρόασπροι εξακολουθούν να ελπίζουν στον τίτλο, αλλά πλέον δεν έχουν την πολυτέλεια για γκέλα ακόμα και στο ντέρμπι της πόλης με τον Άρη. Η άμυνα αποτελεί το δυνατό όπλο για τον «δικέφαλο του βορρά» που δεν έχει δεχθεί γκολ στα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου τρέχουν αήττητο σερί 16 αγώνων.

Δεν υπολογίζεται ο κεντρικός αμυντικός Νάσμπεργκ, αμφίβολος και έτερος στόπερ Ίνγκασον.