Προκριματικά Euro: Τουρκία - Κροατία, διαθέτουν ποιότητα!

Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023 - 10:05

Η Τουρκία θέλει να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε στον όμιλο την πρώτη αγωνιστική, απέναντι ίσως στο φαβορί του ομίλου!

28/03/2023, (21:45), Κωδ. ΟΠΑΠ: 754

Τηλεοπτική μετάδοση: Novasports Start

Παιχνίδι για τον 4ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024.

Τουρκία

Αν και δεν έπαιξε καλά, αν και δεν άξιζε απόλυτα την νίκη, τελικά την πήρε απέναντι στην Αρμενία με 2-1. Έτσι οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα στον όμιλο από νωρίς, χάρη στην ισοπαλία που έφεραν οι Κροατία και Ουαλία. Βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς, όμως παρά την κακή της εικόνα ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο. Στην επανάληψη έκανε αυτό που έπρεπε, και κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ. Δεν έμεινε ιδιαίτερα ευχαριστημένος ο τεχνικός Στέφαν Κουντς, αρκετοί εκ των βασικών «χάθηκαν» και δεν έπιασαν την απόδοση που ήθελε ο Γερμανός. Το σημαντικό είναι πως έχει αποκτήσει ταυτότητα «νικητή», το 4-1-0 εντός έδρας συγκαταλέγεται στα θετικά της. «Η δυναμική του παιχνιδιού έχει αλλάξει μετά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας, αλλά σε κάθε περίπτωση και για τις δύο ομάδες είναι διαφορετικό να παίζουν μεταξύ τους. Για εμάς τουλάχιστον σίγουρα, μιας και ο πήχης που θέλουμε να θέσουμε είναι αντιμετωπίζοντας κορυφαίες ομάδες και η Κροατία είναι μια από τις καλύτερες του πλανήτη όπως έχει αποδείξει η πορεία της τα τελευταία χρόνια», τόνισε χαρακτηριστικά ο Κουντς.

Αγωνιστικά νέα

Νοκ-άουτ έχουν τεθεί σε σχέση με τις αρχικές επιλογές οι στόπερ Σανούκ, Μπαρντακτσί, ενώ σε σχέση με την αποστολή των φιλικών του Νοεμβρίου, δεν κλήθηκαν, για διάφορους λόγους, οι Εμρέ Μορ, Μποζόκ, Σινίκ, Τουρούτς, Οζκάν, Αλεμντάρ.

Πιθανή ενδεκάδα

Γκιουνόκ – Μπουλούτ, Ντεμιράλ, Σουγιουντσού, Καντιόγλου – Κιοκτσού, Ουζκάν, Τσαλχάνογλου – Ουντέρ, Ουνιάλ, Ακτούρκογλου

Κροατία

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της απέναντι στην Ουαλία, όπου ισοφαρίστηκε σε 1-1. Ουσιαστικά αυτό το αποτέλεσμα πρόκειται για αποτυχία, γιατί θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το παιχνίδι πολύ νωρίτερα. Απώλεια βαθμών με το καλημέρα στον όμιλο, και σήμερα καλείται να αντιμετωπίσει τη Τουρκία σε 2ο σερί ντέρμπι. Δεν έχει υποστεί ήττα στα 7 τελευταία ματς για τα προκριματικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αλλά έχει και 0-2-1 στα 3 πιο πρόσφατα ραντεβού με την Τουρκία. «Η Τουρκία είναι μια καλά οργανωμένη, καλοδουλεμένη ομάδα, με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Είναι πιο δύσκολος αντίπαλος από την Ουαλία, θα μας απειλήσει περισσότερο. Πρέπει να αμυνθούμε πολύ καλύτερα», ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου ο Ζλάτκο Ντάλιτς.

Εκτός ο Λιβάγια που χτύπησε και αποκλείστηκε από την αποστολή. Το ίδιο ισχύει και με τον άλλο φορ, Πέτκοβιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημά του.

Λιβάκοβιτς – Γιουράνοβιτς, Σουτάλο, Γκβάρντιολ, Σόσα – Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Κόβατσιτς – Πάσαλιτς, Κράμαριτς, Πέρισιτς

3.2 3.2 2.4 1.64 2.12 1.21 3.95 1.84 1.85 1.55 1.32 1.37
Τουρκία - Κροατία / Εκτίμηση

Δύο ομάδες που σκοράρουν εύκολα, έχουν ποιότητα αλλά τρώνε και τα σκαλώματά τους αμυντικά. Πάμε με το goal/goal (1.93).