Α' Αργεντινής: Λανούς και Βέλεζ προσφέρουν γκολ στα παιχνίδια τους!

Τρίτη, 11 Απριλίου 2023 - 11:08

Όλη η αγωνιστική δράση στη Αργεντινής εδώ!

Α'  Αργεντινής: Λανούς και Βέλεζ προσφέρουν γκολ στα παιχνίδια τους!

ΜΠΑΡΑΚΑΣ ΣΕΝΤΡΑΛ - ΠΛΑΤΕΝΣΕ

Το σκορ τα λέει όλα για την εικόνα που είχε η Μπαράκας στο εκτός έδρας ματς με την Ταγέρες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Ντε Πάολο έχει πάθει μια καθίζηση τον τελευταίο 1,5 μήνα. Με αποτέλεσμα να έχει 2 ισοπαλίες στα 5 πιο πρόσφατα παιχνίδια, έχοντας βάλει μόλις δύο γκολ. Παράλληλα πλησιάζει στις επικίνδυνες θέσεις του ειδικού πίνακα υποβιβασμού. Κι έτσι το ματς με την Ταγέρες είναι «τελικός». Αγωνιστικά δεν αναφέρθηκαν νέες απουσίες.

Η Πλατένσε είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στην Ινστιτούτο αλλά το γκολ της νίκης σημειώθηκε στις καθυστερήσεις. Πάντως για την ομάδα του Μάρτιν Παλέρμο ήταν η 3η σερί νίκες και σε όλες δεν δέχθηκε γκολ. Προηγήθηκαν δύο σερί 1-1. Σημαντικά αποτελέσματα που την έφεραν λίγο πάνω από τις επικίνδυνες θέσεις του ειδικού πίνακα υποβιβασμού. Με 2-3 γκολ έβγαλε τα 4 από τα 5 τελευταία εκτός έδρας. Δεν αναφέρθηκαν νέες απουσίες.

Εκτίμηση: Η Πλατένσε φαίνεται πιο φορμαρισμένη αυτή τη περίοδο. Λογικά πάντως θα πάμε σε κλειστό παιχνίδι απόψε. 2Χ & under 3.5 (1.65)

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ - ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Η Αρχεντίνος απέναντι στην Σαρμιέντο ήταν εμφανώς επηρρεασμένη από την μάχη που προηγήθηκε στην πρεμιέρα της στους ομίλους του Λιμπερταδόρες. Βγήκε η κούραση και ηττήθηκε από την Σαρμιέντο. Μπήκε τέλος σε αήττητο σερί 4 αγώνων πρωταθλήματος με 2 νίκες, όπου είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ. Μόλις ένα γκολ δέχθηκε στα 4 εντός έδρας όπου είναι αήτητη με 4 νίκες. Αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα με τον Μιλίτο να καλείται πλέον να διαχειριστεί το ρόστερ.

Ο Μοσέτ έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Ουνιόν ως υπηρεσιακός προπονητής, στο ματς με την Μπελγκράνο, το οποίο ήταν καταστροφικό. Βέβαια έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 31’. Κι έτσι η κρίση έγινε ακόμα πιο βαθιά στην ομάδα από το Σάντα Φε με την διοίκηση να ψάχνει ακόμα το νέο προπονητή. Με ήττες έβγαλε τα 3 τελευταία, ενώ έχει μια νίκη στα δέκα πιο πρόσφατα. Με under έβγαλε τις 5 εξορμήσεις της φέτος.Εξέτισε 0 Ματσούκα (εξτρέμ). Τιμωρημένος ο Γκορντίγιο (μέσος).

Eκτίμηση: Λογικός ο άσος στο 1.65, μπορεί να παιχτεί.

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ - ΒΕΛΕΣ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ

Η Ινστιτούτο δέχθηκε μεγάλη πίεση από την Πλατένεσε κι ενώ το ματς πήγαινε προς το φινάλε δέχθηκε το γκολ της ήττας, ενώ ήλπιζε πως τα είχε καταφέρει. Προηγήθηκε η βαριά εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Ταγέρες για την ομάδα του Μποβάλιο που έχασε την συνοχή της. Θέλει προσοχή όμως αφού είναι ικανή και για το καλύτερο. Από δύο γκολ και πάνω μπήκαν στα τρία τελευταία εντός. Αγωνιστικά δεν αναφέρθηκαν νέες απουσίες.

Σαν ήττα ήταν για την Βελέζ η ισοπαλία με την Μπάνφιλντ. Καθώς προηγήθηκε 3-1 στο 38’ για να δεχθεί άλλα δύο τέρματα από το 83’ και μετά, με το ένα από αυτά να ήταν και αυτογκόλ. Για τον Ρικάρντο Γκαρέκα ήταν το 4ο ματς στον πάγκο της έχοντας μια νίκη και 3 ισοπαλίες. Την έχει αλλάξει προς το καλύτερο, αλλά δεν έρχονται και οι νίκες που είναι το ζητούμενο. Αμφίβολοι οι Μενέντες (επιθετικός), Γκαραγιάλδε (μέσος).

Εκτίμηση: Ανεβασμένες και οι δύο ομάδες, μπορούν να σκοράρουν. Goal/goal (1.93).

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ - ΝΤΕΦΕΝΣΑ XΟΥΣΤΙΤΣΙΑ

Τρομερό αυτό που έκανε η Μπάνφιλντ απέναντι στην Βελέζ. Βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0, δέχθηκε τρία τέρματα και από το 83’ και μετά έβαλε δύο ακόμα γκολ για να πάρει την ισοπαλία. Το τελευταίο στις καθυστερήσεις. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα για την ομάδα του Σανγκινέτι που έχει 2 νίκες και 1 ισοπαλία στα 4 τελευταία της. Με no goal και under έβγαλε τα 5 εντός έδρας. Αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός Τιχάνοβιτς δεν υπολογίζεται ο επιθετικός Κρουζ.

Η Ντιφένσα Χουστίσια κατάφερε να ισοφαρίσει στο 76’ την Σεντράλ Κόρδοβα σε ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά στο 83’ έμεινε με παίκτη λιγότερο και δύο λεπτά αργότερα ο αντίπαλος την τιμώρησε με δεύτερο γκολ και την οδήγησε σε ήττα. Προηγήθηκε η 3άρα από τους Μιγιονάριος για την πρεμιέρα στους ομίλους του Σουνταμερικάνα. Μάλιστα η ομάδα του Βακάρι αγνοεί τη νίκη στα 6 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις έχοντας 3 ισοπαλίες. Τιμωρημένος ο Γκουτιέρες (χαφ).

Eκτίμηση: Η Μπάνφιλντ εντός έδρας είναι δυνατή, αλλά η παράδοσή τους δείχνει γκολ. Πάμε με το ασιατικό over 2.0 που βρίσκεται κοντά στο 1.80.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ - ΛΑΝΟΥΣ

Μεγάλη νίκη για την Σεντράλ Κόρδοβα στο άντρο της Ντιφένσα Χουστίσια με γκολ που έβαλε στο 85’. Ο αντίπαλος είχε μείνει με δέκα παίκτες δύο λεπτά νωρίτερα και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Για την ομάδα του Μαντελόν ήταν η 3η νίκη στα 4 τελευταία της ματς, κάτι που δείχνει πως έχει ανεβάσει στροφές. Μεγαλώνει την διαφορά από τις επικίνδυνες θέσεις του ειδικού πίνακα που είναι και ο μεγάλος στόχος της. Αγωνιστικά δεν αναφέρθηκαν ιδιαίτερα προβλήματα.

Η Λανούς έψαχνε μια μεγάλη νίκη για να μπορέσει να πάρει τα πάνω της και την έκανε στο ντέρμπι με την Άρσεναλ. Η ομάδα του Κουντέλκα κυριάρχησε στο 90λεπτο για να βάλει τρία γκολ. Μπήκε τέλος σε μια 5άδα αγώνων με δύο ισοπαλίες όπου μόλις σε δύο από αυτά σκόραρε. Πρέπει να μεγαλώσει την απόσταση που την χωρίζει από τις τελευταίες θέσεις του ειδικού πίνακα υποβιβασμού. Αγωνιστικά εξέτισε ο έμπειρος στόπερ Λέμα.

Εκτίμηση: Προσφέρουν γκολ όταν συναντιούνται. Goal/goal (1.91).

11/04/2023Liga Profesional Argentina: 1st Phase