Τσάμπιονσιπ Σκωτίας: Nίκες για Ινβερνές και Νταντί, με τα γκολ στο Μόρτον!

Τρίτη, 11 Απριλίου 2023 - 11:42

Παιχνίδια ζωτικής σημασίας σήμερα στη Championship Σκωτίας.

ΙΝΒΕΡΝΕΣ - ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ

Με δυο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Ινβερνές επικράτησε με 2-0 εντός της Ρέιθ Ρόβερς. Σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα η ομάδα του Μπίλι Ντοντς που μετράει τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια και θέλει να εξαντλήσει κάθε πιθανότητα για μια θέση στην 4αδα και τα μπαράζ ανόδου. Στον αγωνιστικό τομέα, συνεχίζουν να απουσιάζουν οι Γουάλς (μέσος), Μακ Γκρέγκορ (μεσοεπιθετικός) και Σάθερλαντ (φορ).

Σε ένα παιχνίδι όπου κυρίαρχο ρόλο είχαν οι άμυνες, η Αρμπρόουθ παραχώρησε λευκή ισοπαλία εντός στην Νταντί. Αήττητη στα επτά τελευταία ματς πρωταθλήματος η ομάδα του Ντικ Κάμπελ που δείχνει την κατάλληλη στιγμή να έχει βρει το καλό της πρόσωπο, με στόχο να μην μπλέξει σε περιπέτειες αναφορικά με τον υποβιβασμό. Αγωνιστικά, για ακόμα ένα παιχνίδι, δεν υπάρχει πρόβλημα απουσίας και η αποστολή είναι πλήρης.

Εκτίμηση: Η Ινβερνές εντός έδρας είναι καλή αλλά η φιλοξενούμενη δεν πρόκειται να παραδώσει τα όπλα. Ο άσος άκρως δελεαστικός πάντως στο 2.22.

ΝΤΑΝΤΙ - ΡΕΙΘ ΡΟΒΕΡΣ

Χωρίς να απειλήσει πολλές φορές την αντίπαλη εστία, η Νταντί περιορίστηκε στην λευκή ισοπαλία εκτός με την Αρμπρόουθ. Αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Γκάρι Μπόουερ που έπιασε κορυφή (μαζί με την Κουινς Παρκ) και ζητούμενο πλέον είναι να συνεχίσει αναλόγως με στόχο την απευθείας άνοδο στα σαλόνια της Πρέμιερ Σκωτίας. Στα αγωνιστικά, μοναδικός απών ο Σέρινταν (φορ) που δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του.

Κατώτερη των περιστάσεων η Ρέιθ Ρόβερς, μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι και το πλήρωσε με δυο τέρματα στο πρώτο 20λεπτο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 εκτός από την Ινβερνές. Δυο σερί ήττες για την ομάδα του Ίαν Μάρεϊ που πλέον δύσκολα μπορεί να ελπίζει σε κάτι παραπάνω από την εύκολη εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία. Αγωνιστικά, δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών.

Εκτίμηση: Ο άσος σε συνδυασμό με over 1.5 παίρνει αξία. 1 & over 1.5 (1.78).

ΜΟΡΤΟΝ - ΧΑΜΙΛΤΟΝ

Αν και προηγήθηκε στο σκορ, η Μόρτον δέχτηκε πίεση στην επανάληψη και δέχτηκε την ισοφάριση για το 1-1 εκτός με την Ειρ. Σε περίοδο ντεφορμαρίσματος η ομάδα του Ντούγκι Ίμρι που παραμένει πλέον έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη και χρειάζεται ένα καλό σερί για να καλύψει την διαφορά που έχει δημιουργεί από την τετράδα και την συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου. Στον αγωνιστικό τομέα, αποβλήθηκε και είναι τιμωρημένος ο Όκλεϊ (φορ) που αποτελεί και την μοναδική απουσία.

Με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι πέντε λεπτά μετά το γκολ που δέχτηκε, η Χάμιλτον έσωσε την παρτίδα με το 1-1 εντός κόντρα στην Κόουβς Ρέϊντζερς στο ντέρμπι ουραγών. Αήττητη στα δυο τελευταία παιχνίδια η ομάδα του Τζων Ράνκιν που φαίνεται να κρατάει την τύχη στα χέρια της, αναφορικά με την αποφυγή της τελευταίας θέσης και του απευθείας υποβιβασμού. Στον αγωνιστικό τομέα, παραμένει εκτός ο Χάμιλτον (στόπερ) που δεν έχει αποθεραπευτεί πλήρως.

Eκτίμηση: Δύο ομάδες που σκοράρουν και δέχονται γκολ με ευκολία. Goal/goal (1.93)