Super League: Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ, θέλει μόνο νίκη!

O Παναθηναϊκός πάει όλα για όλα απέναντι στο ΠΑΟΚ σήμερα, καθώς θέλει ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την ΑΕΚ για να διατηρηθεί στη κορυφή.

03/05/2023, (20:00), Κωδ. ΟΠΑΠ: 102

Τηλεοπτική μετάδοση: Cosmote Sport 3HD

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήρε το μίνιμουμ στο οποίο στόχευε στο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ. Η ισοπαλία τον κρατά από πάνω στην ισοβαθμία, πλέον αν κερδίσει τα τρία εναπομείναντα παιχνίδια στέφεται πρωταθλητής ! Η άμυνα αποτελεί μνημειώδες επίτευγμα για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, καθώς οι πράσινοι έχουν δεχθεί μόνο ένα γκολ στα 11 πιο πρόσφατα παιχνίδια ! Πάντα προσγειωμένος ο Σέρβος κόουτς ζητά προσοχή ενόψει ΠΑΟΚ. Της αρκεί να έχει τουλάχιστον ίδια αποτελέσματα με την ΑΕΚ. Το πρόγραμμά του μετά το αποψινό: Ολυμπιακός (εκτός), Άρης (εντός).

Αγωνιστικά νέα

Συμπλήρωσε κάρτες ο αρχηγός-χαφ Κουρμπέλης και αποτελεί τη μοναδική σίγουρη απουσία. Οι μέσοι Τσέριν, Τσόκαϊ και Ρούμπεν Πέρεθ αποκόμισαν προβλήματα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Άπαντες συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή, αλλά η συμμετοχή του κομβικού Πέρεθ στην αρχική ενδεκάδα, δεν θεωρείται σίγουρη και πιθανόν να τον αντικαταστήσει ο Τσόκαϊ.

Πιθανή ενδεκάδα

Μπρινιόλι – Κώτσιρας, Σένκεβελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ – Κλεϊνχέισλερ, Τσόκαϊ, Τσέριν – Μαντσίνι, Σπόραρ, Μπερνάρ

ΠΑΟΚ

Στον ΠΑΟΚ μετρούσαν έναν πόντο σε τρία ματς και βρέθηκαν πίσω και στο ημίχρονο του ντέρμπι με τον Άρη. Στην επανάληψη οι μαυρόασπροι έκαναν την καλύτερη παραγωγικά εμφάνιση των τελευταίων μηνών και με πανέμορφα γκολ γύρισαν το παιχνίδι και πήραν ψυχολογία στην κούρσα για την τρίτη θέση (3-2). Οι μαυρόασπροι βάζουν και δέχονται γκολ με μεγάλη ευκολία. Τα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα ματς εξελίχθηκαν σε γκολ-γκολ τα τέσσερα εξ’ αυτών και όβερ 2,5 γκολ. Την Κυριακή φιλοξενείται από τον Βόλο και κάνει φινάλε με τον Ολυμπιακό (εντός).

Εκτός αποστολής οι τραυματίες Ίνγκασον, Σάστρε, Αουγκούστο, Τάισον, αλλά και ο Κάργας, ο οποίος εξέτισε, όμως συνεχίζει να προπονείται με τη δεύτερη ομάδα. Επιστρέφουν σε αποστολή έπειτα από καιρό οι Τσαούσης και Ρικάρντο. Σταθερά εκτός ο Νάρεϊ .

Κοτάρκσι - Λύρατζης, Ράφα, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα- Σοάρες, Ντάντας, Κωσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί- Ολιβέιρα

1.65 3.5 5.5 1.57 2.3 1.18 4.5 2.1 1.65 1.16 1.32 1.95
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ / Εκτίμηση

Ο Παναθηναϊκός θα τα παίξει όλα για όλα, ειδικά από τη στιγμή που ίσως κερδίζει η ΑΕΚ στο άλλο ματς. Ίσως εκμεταλλευτεί τις απουσίες του ΠΑΟΚ, αλλά και ο ίδιος έχει μεγάλη κούραση. Πιο safe το 2-3 γκολ στο 1.98.