Β' Ιταλίας: Περούτζια-Κάλιαρι, παίζονται πολλά!

Παρασκευή, 5 Μαΐου 2023 - 12:56

Με μία αμφίρροπη αναμέτρηση αρχίζει η 31η αγωνιστική της Serie B

Περούτζια

Φέτος (5/8) για το Κύπελλο: Κάλιαρι-Περούτζια 3-2. Η Περούτζια ήταν δυνατή και απαιτητική στην έδρα της Σπαλ, προηγήθηκε νωρίς, για να ισοφαριστεί με αφελές πέναλτι στο τελευταίο ημίωρο. Είχε δύο δοκάρια (40', 71'), έχασε και δύο... άχαστα (73', 84'), την αδικεί η ισοπαλία. Δεν έχει νίκη στα τελευταία έξι (0-3-3) η ομάδα του Φαμπρίτσιο Καστόρι, παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση, ωστόσο η παρουσία της στη Φεράρα επιτρέπει τη σχετική αισιοδοξία. Τιμωρημένος ο Ντι Σέριο (ε. 25/5), εκτός οι Ντελ’ Ορκο (α. 21/0), Βούλικιτς (α. 6/0).

Κάλιαρι

Η Κάλιαρι έκανε ιδανικό ξεκίνημα και παρά το ότι ισοφαρίστηκε άμεσα, πήρε δίκαιη νίκη επί της Τερνάνα. Αν εκμεταλλευόταν τα κενά του αντιπάλου στο δεύτερο ημίχρονο, θα μπορούσε να πετύχει μεγαλύτερο σκορ. Τέλος το αρνητικό σερί 0-3-1, λογικά δεν χάνει τη θέση της στα πλέι οφ. Γεμίζει το ταμείο (3,6 εκατ. ευρώ) επειδή η Μόντσα θα αγοράσει τον μέχρι πρότινος δανεικό πορτιέρε Κράνιο. Τιμωρημένοι οι Ρογκ (μ. 19/1), Ντοσένα (α. 21/0), εξέτισε ο Π. Ατσι (α. 13/1). Με θέμα οι Φάλκο (μ. 14/0), Μανκόζου (μ. 20/4), Καπραντόσι (α. 16/0).

2.25 1.71 2 1.25 3.55 1.77 1.9 1.58 1.28 1.35
Περούτζια - Κάλιαρι / Εκτίμηση

Μάχη παραμονής δίνουν οι γηπεδούχοι, να μπει στα πλέι οφ προσπαθεί η Κάλιαρι. Η ισοπαλία -αν και δεν τους βολεύει ιδιαίτερα- φαντάζει ως το πιθανότερο αποτέλεσμα.

05/05/2023Serie B: Regular Season