Α' Αυστρίας: Τα φώτα στο Λουστενάου

Παρασκευή, 2 Ιουνίου 2023 - 09:54

Η τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ του αυστριακού πρωταθλήματος διεξάγεται απόψε, το ενδιαφέρον στρέφεται για την 2η θέση του γκρουπ που υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σε πιθανές ισοβαθμίες πρώτο κριτήριο είναι οι βαθμοί στην κανονική περίοδο, δεύτερο τα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΛΟΥΣΤΕΝΑΟΥ-ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ

Εριξε τον Ντιαμπί στην μάχη ο κόουτς Μάντερ στο δεύτερο ημίχρονο, η Αούστρια Λουστενάου ήταν εξαιρετική στις αντεπιθέσεις και πήρε δίκαια την ισοπαλία (1-1). Παρέμεινε δεύτερη και με ισοπαλία απέναντι στην Χάρτμπεργκ παίρνει θέση στα μπαράζ για μια θέση στο Conference. Χωρίς νίκη για πέντε αγώνες αλλά έχει χάσει μόνο έναν (0/4/1) ενώ και οι πέντε έληξαν Goal/Goal. Εντός έδρας χωρίς νίκη για τρία ματς (0/1/2).
Η τριπλή αλλαγή του κόουτς Μάρκους Σοπ στο ημίχρονο του αγώνα με την Ριντ άλλαξε την εικόνα της Χάρτμπεργκ και έφερε το σημαντικό τρίποντο με την Ριντ (2-0), μένοντας ζωντανή στην μάχη για το μπαράζ του Conference. Για να φτάσει στην δεύτερη θέση υπάρχει μόνο ένα σενάριο. Νίκη στην έδρα της Λούστεναου. Εκτός έδρας τρέχει αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων (2/2/0) ενώ συνολικά, εντός και εκτός έχει χάσει μόνο ένα από τα τελευταία οκτώ (4/3/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Έναν βαθμό χρειάζεται η Αούστρια Λουστενάου για να εξασφαλίσει την δεύτερη θέση, μόνο νίκη η Χάρτμπεργκ. Το διπλό έχει πάρει πολύ παιχνίδι, πάντως αναμένεται μάχη και δεν θα.. πάρουμεθέση.

ΡΙΝΤ-ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ

Η Ριντ έκανε πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα, έπαιξε το τελευταίο χαρτί για την παραμονή αλλά ηττήθηκε δίκαια από την Χάρτμπεργκ (2-0). Με την ήττα η ομάδα του κόουτς Σενφτ αποχαιρέτησε μαθηματικά την πρώτη κατηγορία. Δεν είναι άδικο με την ομάδα να τρέχει το χειρότερο σερί χωρίς νίκη καθώς δεν έχει τρίποντο για δέκα ματς (0/6/4). Απώλειες ο στόπερ Πλάβοτιτς (29 ματς/4 γκολ/3 ασίστ), ο μέσος Τσιγκλ (14 ματς/1 ασίστ) και οι μέσο-επιθετικοί Νουτς (21 ματς/2 γκολ/4 ασίστ), Μάρτιν (28 ματς/1 ασίστ).
Κλείδωσε θέση στα μπαράζ
Η Βόλφσμπεργκερ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό με την Σβαρόφσκι Βάτενς ήταν καλύτερη, δεν κινδύνευσε ποτέ και πήρε δίκαια το τρίποντο (2-0). Με την νίκη η ομάδα του Μάνφρεντ Σμιντ εξασφάλισε μια από τις δύο πρώτες θέσεις και θα δώσει το παρών στα μπαράζ για μια θέση στο Conference League. Αήττητη στους επτά τελευταίους αγώνες (4/3/0) και εντυπωσιακή αμυντικά έχοντας δεχτεί γκολ μόνο σε έναν από τους τελευταίου πέντε. Εκτός μόνο ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Γκούτλμπαουερ.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ελπίδα καμιά για την Ριντ μετά την ήττα από την Χάρτμπεργκ, αδιάφορη η Βολφσμπέργκερ και αναμένεται ματς χωρίς σκοπιμότητες. Είναι χαμηλά το γκολ-γκολ και θα περιμένουμε το live.

ΣΒΑΡΟΦΣΚΙ ΒΑΤΕΝΣ-ΑΛΤΑΧ

Ακίνδυνη σε όλο τον αγώνα με την Βόλφσμπεργκερ η Σβαρόφσκι Βάττενς, είχε μόνο μια καλή στιγμή και αυτή λίγο πριν το τέλος του ματς. Έχασε δίκαια από την Βόλφσμπεργκερ (2-0). Δεν κινδυνεύει αλλά δεν προλαβαίνει πλέον και τις δύο πρώτες θέσεις των Playout. Αδιάφορη στο φινάλε η ομάδα του κόουτς Ζίλμπερμπεργκερ η οποία έχει μόνο μια νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια (1/3/3). Εκτός είναι ο βασικός τερματοφύλακας Όσβαλντ και μέσο-επιθετικά οι Όγκρινετς (18 ματς/3 γκολ/5 ασίστ), Ζάμπιτσερ (22 ματς/4 γκολ/5 ασίστ).
Η Αλτάχ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο με την Λούστεναου, προηγήθηκε δίκαια αλλά στο δεύτερο δεν βρήκε τρόπο να αντιμετωπίσει τις αντεπιθέσεις της αντιπάλου της. Δίκαιη ισοπαλία (1-1) για την ομάδα του Κλάους Σμιντ με την οποία μπορεί να είναι ικανοποιημένη γιατί εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία. Σκληρή αμυντικά στα τελευταία ματς. Έχει δώσει έξι συνεχόμενα Under και έχει μόνο μια νίκη στα τελευταία οκτώ (1/4/3). Απουσιάζουν δύο κεντρικοί αμυντικοί οι Στράους (21 ματς) και Τούρνβαλντ (21 ματς/7 ασίστ).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αδιάφορη και αυτή η αναμέτρηση, με δύο ευάλωτες αμυντικά ομάδες αλλά η Σβαρόφσκι Βάτενς είναι πιο ποιοτική. Πρώτο σημείο ο άσος (1,90).

02/06/2023Bundesliga: Championship Round