Μπαράζ Γ’ Ιταλίας: Φότζια-Λέκο, τα δίνουν όλα!

Τρίτη, 13 Ιουνίου 2023 - 12:08

Η πρώτη μάχη απόψε μεταξύ Φότζια και Λέκο για την πολυπόθητη άνοδο στην Serie B

Το ζευγάρι Φότζια-Λέκο αφορά στον τελικό των πλέι οφ ανόδου από τη Γ' Ιταλίας στη Β'.

Ακολουθεί ρεβάνς την Κυριακή. ΔΕΝ ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Αν μετά το πέρας του 2ου 90λέπτου προκύψει συνολική ισοπαλία, ακολουθούν ημίωρη παράταση και (αν χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι.

Ο τελικός νικητής ανεβαίνει στη Β' Ιταλίας, δεν έχει την παραμικρή σημασία στον τελικό η θέση κατά την οποία τερμάτισαν οι δύο φιναλίστ στην κανονική περίοδο (στον 1ο όμιλο συμμετείχε η Λέκο και στον 3ο η Φότζια).

Φότζια

Η Φότζια ήταν ελαφρύ αουτσάιντερ στα ημιτελικά των πλέι οφ με την Πεσκάρα, αλλά οι δύο ισοπαλίες οδήγησαν το ζευγάρι στα πέναλτι και εκεί έκανε τη διαφορά. Με 2-3-1 στα πλέι οφ, στα οριακά σημεία αποδεικνύεται εξόχως αποτελεσματική και ψάχνει την επάνοδο στη Β΄ Ιταλίας έπειτα από το 2019, υπάρχει διοικητική σταθερότητα σε πρώτη φάση. Εκτός οι Οτζέρ (μ. 27/0), Μπερέτα (ε. 13/3), Νόμπιλε (τ. 23 συμ.), τιμωρημένος ο Βάκα (μ. 6/0), εξέτισαν οι Κόντεκ (α. 20/1) και Ντι Νόια (μ. 35/4).

Λέκκο

Η Λέκο δεν είχε σπουδαίες πιθανότητες διάκρισης στα πλέι οφ, μάλιστα έχασε εντός έδρας από την Πορντενόνε στον 3ο γύρο, αλλά νίκησε 3-1 εκτός, ενώ στην έδρα της Τσεζένα πήρε ακόμη ένα «διπλό» που αποτέλεσε τεράστια έκπληξη και λυτρώθηκε στα πέναλτι. Για τελευταία φορά έπαιξε στη Β' Ιταλίας το 1973 και 50 χρόνια μετά, παρουσιάζεται μία σπουδαία ευκαιρία μπροστά της. Εκτός δράσης οι Πεκορίνι (α. 8/0), Εουζέπι (ε. 7/2). Θετικό το ότι εξέτισε ο Αντριτσόνε (μ. 11/1), αλλά είναι τιμωρημένος ο Τζούντιτσι (μ. 41/5).

1.57 3.55 5.15 1.72 1.92 1.24 3.4 1.92 1.72 1.12 1.2 2.12
Φότζια - Λέκκο / Εκτίμηση

Μια ανάσα από την επιστροφή στη Serie B μετά από τέσσερα χρόνια η Φότζια, μπορεί να αποκτήσει προβάδισμα έναντι της Λέκκο η οποία ήδη έχει κάνει υπέρβαση.