EURO U21: Ισραήλ U21 - Αγγλία U21, μόνο πρόκριση για τα λιοντάρια!

Τετάρτη, 5 Ιουλίου 2023 - 10:00

Oι Άγγλοι είναι ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο τους και καλούνται να επιβεβαιώσουν τη ταμπέλα του φαβορί.

05/07/2023, (19:00), Κωδ. ΟΠΑΠ: 443

Τηλεοπτική μετάδοση: ΕRΤ3

Ημιτελικός αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν δεν αναδειχτεί και πάλι νικητής, όλα κρίνονται στη διαδικασία των πέναλτι. Το Ισραήλ ανεξάρτητα απ’ την έκβαση του αγώνα προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Γαλλίας το 2024.

Διπλή Προσφορά* δωρεάν χωρίς κατάθεση από το Pamestoixima.gr!

Ισραήλ U21

Το Ισραήλ ήταν καλύτερη από την οικοδέσποινα Γεωργία στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, το αδικεί το 0-0 σε 120 λεπτά, δεδομένου ότι είχε χαμένο τετ α τετ (5’) και δοκάρι (48’), ενώ σε ακόμη τέσσερις περιπτώσεις το σταμάτησε ο ικανός αντίπαλος πορτιέρε. Στα πέναλτι, όμως, οι διεθνείς έκαναν το «τέσσερα στα τέσσερα» και παίζουν για πρώτη φορά στα ημιτελικά, ενώ εξασφάλισαν την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες για 3η φορά στην ιστορία. Γίνονται σπουδαία βήματα προόδου στις μικρές ηλικίες της χώρας.

Aγωνιστικά νέα

Θα θα απουσιάσουν ο χαφ Κάρτσεφ και ο γκολκίπερ Ντάνιελ Πέρετζ λόγω καρτών.

Πιθανή ενδεκάδα

Τζαρφάτι – Τζαμπέρ, Κοέν, Λέμκιν, Ρεβίβο – Αζουλάι, Μπαρ, Γκάντελμαν, Γκλουκχ – Τοκλομάτι, Τούργκεμαν

Αγγλία U21

Η Αγγλία έκανε περίπατο στον όμιλο, καθώς πανηγύρισε τρεις νίκες με το ίδιο σκορ (2-0, νίκησε και το Ισραήλ), δεν είχε την παραμικρή δυσκολία να φτάσει στα νοκ άουτ. Με την Πορτογαλία, όμως, δεν είχε καλή παρουσία. Ευτύχησε να προηγηθεί με τον Γκόρντον, ωστόσο στο υπόλοιπο διάστημα του ματς είχε παθητικό ρόλο, δεν κατάφερε να ξεμυτίσει από τα καρέ της και χρειάστηκε και την τύχη (δοκάρι στο 73’ η Πορτογαλία). Κρατάει την ουσία, εξακολουθεί να έχει μόνο νίκες και απαραβίαστη εστία σε τέσσερις αναμετρήσεις. Σαφής επιδίωξη η κατάκτηση του τροπαίου. Πάντως δείχνει σοβαρότητα και συνέπεια, για τόσο μικρή ηλικιακά ομάδα. «Είμαστε “πεινασμένοι” για τελικό. Νιώθουμε ξεκούραστοι και πανέτοιμοι να τα καταφέρουμε», η τοποθέτηση του Κάρσλεϊ.

Αγωνιστικά νέα

Πρόβλημα στο δεξί άκρο της άμυνας, ο βασικός Άαρονς και ο αναπληρωματικός Τζόνσον είναι τιμωρημένοι. Ο μέσος Ράμσεϊ χτύπησε στον προημιτελικό και χάνει τη συνέχεια του τουρνουά, ωστόσο γύρισε ο Έλιοτ.

Τράφορντ- Γκάρνερ, Κόλγουιλ, Χάργουντ Μπέλις, Τόμας – Σμιθ Ρόουι, Τζόουνς, Γκόμες, Γκιμπς Γουάιτ- Γκόρντον, Μαντουέκε