EURO U21: Ισπανία U21 - Ουκρανία U21, μπορούν να μας δώσουν γκολ!

Τετάρτη, 5 Ιουλίου 2023 - 10:18

Ξανά στον ίδιο δρόμο Ισπανία και Ουκρανία, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν το χρυσό εισιτήριο του τελικού.

05/07/2023, (22:00), Κωδ. ΟΠΑΠ: 444

Τηλεοπτική μετάδοση: ERT 3

Ημιτελικός αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν δεν αναδειχτεί και πάλι νικητής, όλα κρίνονται στη διαδικασία των πέναλτι. Οι δύο ομάδες ανεξάρτητα απ’ την έκβαση του αγώνα, προκρίνονται στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Γαλλίας το 2024.

Διπλή Προσφορά* δωρεάν χωρίς κατάθεση από το Pamestoixima.gr!

Ισπανία U21

Η Ισπανία είχε τον απόλυτο έλεγχο στον προημιτελικό με την Ελβετία, αλλά δυσκολεύτηκε να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα και αφού το έκανε, χαράμισε το προβάδισμα, δεχόμενη το 1-1 στις καθυστερήσεις. Η συγκεκριμένη εξέλιξη την αφύπνισε, στην παράταση κυριάρχησε και προκρίθηκε δικαίως, έστω και αν το 2-1 ήρθε με… καραμπόλα. Κλασικό δείγμα απρόσκοπτης κυκλοφορίας και άρτιας τεχνικής κατάρτισης η Εθνική των «φούριας ρόχας», ωστόσο στην ουσία και την αμυντική επάρκεια δεν παίρνουν άριστα.

Aγωνιστικά νέα

Η παράταση σημαίνει ότι υπάρχουν αυξημένα επίπεδα κόπωσης στις τάξεις των Ισπανών διεθνών, ωστόσο το τεχνικό τιμ έχει την πολυτέλεια να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, καθώς δεν αναφέρθηκαν απουσίες.

Πιθανή ενδεκάδα

Τένας - Β. Γκόμεθ, Παρέδες, Πατσέκο, Μιράντα - Μπλάνκο, Μπαένα, Σάνθετ - Ρόδρι, Ρουίθ., Σ.Γκόμεθ

Ουκρανία U21

Η Ουκρανία ξεπέρασε το προβάδισμα των Γάλλων, ισοφάρισε σχετικά γρήγορα και γύρισε το ματς πριν από την ανάπαυλα, ωστόσο χρειάστηκε και την τύχη, καθώς στο 25’ γλίτωσε το 2-0, ενώ το δοκάρι την έσωσε από το 2-1 στο 38’. Από τη μέση και μπροστά, όμως, η παρουσία της είναι εξαιρετική, ενώ για πρώτη φορά στο τουρνουά έπαιξε ο αστέρας Μούντρικ (της Τσέλσι) και έκανε τη διαφορά με τις πάσες που μοίραζε (έδωσε μία ασίστ και κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ήρθε η ισοφάριση). Η όρεξη ανοίγει, στον όμιλο έφερε 2-2 με την Ισπανία.