Α' Γερμανίας: Μπάγερν-Λεβερκούζεν, ντέρμπι κορυφής!

Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2023 - 12:54

Βαυαροί και "ασπιρίνες" διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην "Αλιάνζ Αρίνα"¨!

1.57 4.5 4.75 3 1.34 1.82 1.88 1.47 2.57 1.17 1.17 2.3

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τον «κακό δαίμονα» Γκλάντμπαχ, δίκαια και με ανατροπή. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έκανε το τρία στα τρία θα έλεγε κανείς χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει στα ύψη την απόδοσή της. Άνετα αλλά, κράτησε μόνο μια φορά το μηδέν αμυντικά που δείχνει ότι είναι ευάλωτη αμυντικά. Στο Μόναχο σκοράρει για 58 συνεχόμενα παιχνίδια. Παραμένει εκτός αγώνων ο τερματοφύλακας Νόιερ και ο μπακ Γκερέιρο. O Μουσιάλα (1 ματς) δεν έπαιξε με την Γερμανία αλλά είναι πιθανό να αγωνιστεί. Αμφίβολος και ο μέσος Κίμιχ.

Η Λέβερκουζεν άλλαξε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο με τη Ντάρμσταντ και νίκησε δίκαια με 5-1. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πάει στο Μόναχο έχοντας κάνει το τρία στα τρία για μόλις τρίτη φορά στην ιστορία. Στο γήπεδο θα βρεθούν οι δύο ομάδες που κάνουν τις περισσότερες τελικές φέτος, και οι ομάδες που έχουν κάνει το τρία στα τρία. Ο αρχηγός Τσάκα δίνει το σύνθημα για το Μόναχο: «Πάμε για νίκη». Εκτός ο επιθετικός Σικ και ο μέσος Μπάμπα (1 ματς/1 ασίστ). Επιστρέφει ο βασικός αμυντικός Ινκαπιέ.

* Η Μπάγερν Μονάχου σκοράρει για 58 συνεχόμενα παιχνίδια εντός έδρας.
* Η Λέβερκουζεν μετράει έντεκα γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές που είναι ιστορικό ρεκόρ για τον σύλλογο.
* Η Μπάγερν Μονάχου σε 44 ματς στην ιστορία για την Μπούντεσλιγκα έχει μόνο τέσσερις ήττες από την Λέβερκουζεν (33/7/4).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Λέβερκουζεν είναι καλά και έχει αυτοπεποίθηση. Καλύτερα να ποντάρουμε σε Goal/Goal και Over.