MLS: Ωρα για τελικούς περιφερειών!

Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου 2023 - 13:14

Σινσινάτι και Κολόμπους διασταυρώνουν τα ξίφη τους στον τελικό της Ανατολής, ενώ οι πρωταθλητές του Λος Αντζελες υποδέχονται το Χιούστον σε εκείνον της Δύσης.

Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και ενδεχομένως η διαδικασία των πέναλτι.

ΣΙΝΣΙΝΑΤΙ-ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ

Τελικός της Ανατολής (παράταση, πέναλτι), ντέρμπι του Οχάιο. Με... buzzer beater του Μοσκέρα το Σινσινάτι υπέταξε την Φιλαδέλφεια Γ. (1-0), αξιοποιώντας έστω στην τελευταία φάση την πανίσχυρη έδρα του (15-2-2)! Στον 1ο γύρο απέκλεισε με 2-0 νίκες την Φιλαδέλφεια, πήρε την πρωτιά κανονικής περιόδου μπαίνοντας δεύτερη σερί χρονιά πλέι οφ κι ενώ στις τρεις πρώτες του σεζόν τερμάτισε τελευταίο στην περιφέρεια. MVP του πρωταθλήματος αναδείχτηκε ο Αργεντινός Ακόστα (18 γκολ, 14 ασίστ). Εκτός οι Χάγκλουντ (στόπερ), Χιμένες (αμυντικός μέσος), Ορντόνιες (φορ).

Το Κολόμπους πήρε αριθμητικό αβαντάζ στο 77' στο Ορλάντο και το αξιοποίησε στην παράταση, πανηγυρίζοντας σπουδαία πρόκριση (0-2). Στον πρώτο γύρο απέκλεισε με 2-1 νίκες την Φιλαδέλφεια και συνεχίζει την εξαιρετική πρώτη του σεζόν με τεχνικό τον Γουίλφριντ Νανσί. Διαθέτει την πιο παραγωγική επίθεση του πρωταθλήματος, έχει εξασφαλίσει συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ. Την προηγούμενη διετία δεν μπήκε καν στα πλέι οφ κι ενώ το 2020 είχε κατακτήσει τον τίτλο. Εκτός ο αριστερός μπακ Σαντς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πανίσχυρο στο κάστρο του το Σινσινάτι όμως το Κολόμπους δεν είναι παίξε-γέλασε, κάθε άλλο στηριζόμενο στην πολύ δυνατή επίθεση. Πάμε με τον συνδυασμό γκολ-γκολ και over.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ-ΧΙΟΥΣΤΟΝ

Τελικός της δυτικής περιφέρειας (παράταση, πέναλτι). Το Λος Αντζελες τα κατάφερε με μειονέκτημα έδρας στο ισορροπημένο ματς στο Σιάτλ (0-1), ενώ στον πρώτο γύρο είχε αποκλείσει με 2-0 νίκες το Βανκούβερ. Απόλυτος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών ο Γκαμπονέζος 1ος σκόρερ της MLS Ντένις Μπουάνγκα (24 γκολ, σκόραρε δέκα φορές στα έξι τελευταία!). Πρόσφατα έφτασε στον τελικό του Campeones Cup (ήττα στα πέναλτι από την Τίγκρες). Λευκό το απουσιολόγιο.

Με γκολ του Αργεντινού δεξιού μπακ Εσκομπάρ το Χιούστον επιβλήθηκε του Κάνσας (1-0) και το νταμπλ ήρθε ακόμα πιο κοντά. Φανταστική η σεζόν για τους Τεξανούς (σερί 10-6-1), έχοντας φέρει 17 νέους παίκτες στην πρώτη σεζόν με τεχνικό τον Μπεν Ολσεν. Μπήκε πλέι οφ για πρώτη φορά μετά το 2017, στον α' γύρο απέκλεισε το Σολτ Λέικ (2-1 νίκες). Γκολ-γκολ τα 10/12 τελευταία σε πρωτάθλημα/κύπελλο. Εκτός οι αναπληρωματικοί Σμιτ (αρ. μπακ) και Ατσάρα (φορ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Τέλος στα.. όνειρα του Χιούστον για νταμπλ θέλει και μπορεί να βάλει το σούπερ ποιοτικό Λος Αντζελες. Επιλογή ο συνδυασμός άσου και over.

11 Νιου Γιορκ Σίτι Νιου Γιορκ Σίτι 41 34 9 14 11 35 39 -4
12 Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ 40 34 10 10 14 45 49 -4
13 Σικάγο Φάιαρ Σικάγο Φάιαρ 40 34 10 10 14 39 51 -12
14 Ίντερ Μαϊάμι Ίντερ Μαϊάμι 34 34 9 7 18 41 54 -13
15 Τορόντο Τορόντο 22 34 4 10 20 26 59 -33