Λιγκ Τρόφι: Ντονκάστερ-Γουίγκαν, όλα ανοιχτά

Τρίτη, 16 Ιανουαρίου 2024 - 12:56

Νοκ άουτ ματς για τους «16» του Λιγκ Τρόφι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι (δεν υπάρχει παράταση).

21:00

Κωδικός ΟΠΑΠ: 875

Doncaster

Ακόμη μία ήττα, την πέμπτη στις επτά τελευταίες αγωνιστικές (1-1-5), υπέστη η Ντονκάστερ εντός έδρας από την Νιούπορτ (0-1) υποχωρώντας κι άλλο αν και διατηρεί διαφορά σχετικής ασφαλείας από τις τελευταίες θέσεις της Λιγκ2. Εχασε τις σημαντικότερες ευκαιρίες, δέχτηκε το γκολ-μαχαιριά στις καθυστερήσεις. Τελευταίο απόκτημα ο επιθετικός Γουότερς (δανεικός από Ρέξαμ), δεν υπολογίζονται οι μέσοι Τέιλορ, Γουέστμπρουκ και Ρέιβενχιλ, οι αμυντικοί Γουντ, Λονγκ, Μάξγουελ, ο γκολκίπερ Λόουλορ και οι αν. επιθετικοί Μίλερ, Μαρς, Λέιβερι.

Γουίγκαν

Μετά τον αναμενόμενο και δίκαιο αποκλεισμό στο κύπελλο από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-2), η Γουίγκαν αναδείχτηκε ισόπαλη εκτός έδρας με την Νορθάμπτον (1-1) και παραμένει στο δεύτερο μισό της κατάταξης στην Λιγκ1. Βρέθηκε νωρίς (16') πίσω στο σκορ χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, συνέχισε να είναι ανώτερη στην επανάληψη και απάντησε (64') με τον έμπειρο φορ Μαγκένις. nder τα 12/14 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις, no goal τα 8/11 πιο πρόσφατα. Εφερε ως δανεικό από την Λίβερπουλ τον μπακ Τσέιμπερς, ενώ μοναδικός απόντας είναι ο μπακ Πιρς.

2.9 3.35 2.22 2.08 1.65 1.44 2.6 1.55 2.22 1.55 1.25 1.34
Doncaster - Γουίγκαν / Εκτίμηση

Εμφανείς οι αδυναμίες της Ντονκάστερ, πάντως μπροστά στο κοινό της είναι σκληρό καρύδι. Ούτε και η Γουίγκαν –που βρίσκεται μία κατηγορία ψηλότερα- ικανοποιεί, αλλά έχει το πάνω χέρι απόψε. Παίζεται το διπλό (2,27).