Κύπελλο Σκωτίας: Αμπερντίν - Σέλτικ, με φόντο τον τελικό!

Σάββατο, 20 Απριλίου 2024 - 01:21

Αμπερντίν και Σέλτικ κοντράρονται σε νοκ άουτ ημιτελικό κυπέλλου, με λογικό φαβορί βεβαίως τους "καθολικούς".

Hμιτελικός του Κυπέλλου Σκωτίας, ο οποίος θα διεξαχθεί στο ουδέτερο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης (πόλη όπου εδρεύει η Σέλτικ). Σε περίπτωση ισοπαλίας, θα ακολουθήσει παράταση κι αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

14:30

Κωδικός ΟΠΑΠ: 254

Αμπερντίν

Στην Πρέμιερ Σκωτίας: Αμπερντίν - Σέλτικ 1-3 (13/8) και 1-1 (3/2) και Σέλτικ - Αμπερντίν 1-1 (3/2). Η Αμπερντίν, στο πρωτάθλημα, έφερε 0-0 εντός έδρας με την Νταντί. Αυτή ήταν η 2η διαδοχική ισοπαλία και ενώ είχαν προηγηθεί δύο νίκες. Τουλάχιστον, έμεινε αήττητη σε 4ο ματς, ενώ έχει μία ήττα σε έξι αγώνες. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει Under 1,5 και Νo Goal. Σημαντικη απουσία του μέσου/αρχηγού Σίνι, αμφίβολος ο αμυντικός Ρούμπεζιτς.

Πιθανή σύνθεση: Ρόος, ΜακΚένζι, Γένσεν, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Πολβάρα, Μπαρόν, Χόιλερ, Κλάρκσον, ΜακΓκραθ, Μιόφσκι

Σέλτικ

Η Σέλτικ, στο πρωτάθλημα, επικράτησε εντός έδρας της Σεντ Μίρεν με 3-0, πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πέτυχε όλα τα γκολ (52’, 60’, 86’). Επέστρεψε άμεσα στις νίκες μετά την ισοπαλία 3-3 στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Ρέιντζερς, σημειώνοντας 4η νίκη σε πέντε αγώνες, όπου διατηρείται αήττητη, ενώ έχει μία ήττα σε 18 αγώνες. Βρίσκεται στην κορυφή, έχοντας διαφορά τριών βαθμών από τη 2η Ρέιντζερς. Τα επτά από τα οκτώ τελευταία ματς έχουν έρθει Over 2,5. Αναμένεται διαθέσιμος ο αμυντικός Σκέιλς (38/1), νοκ άουτ ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Μαέντα (30/5) και ο μακροχρόνια τραυματίας μέσος ΜακΚάρθι.

Πιθανή σύνθεση: Χαρτ, Τέιλορ, Νάροσκι, Βίκερς, Τζόνστον, Χατάτε, ΜακΓκρέγκορ, Ο'Ρίλεϊ, Πάλμα, Ινταχ, Κουν