Copa Sudamericana: Αξίζει το ρίσκο με το Χ2 της Μπελγράνο

Τρίτη, 28 Μαΐου 2024 - 00:00

Η Ιντερνασιονάλ δεν έχει ρυθμό και το Χ2 της διπλής ευκαιρίας της Μπελγράνο πληρώνει εξαιρετικά

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ – ΜΠΕΛΓΡΑΝΟ

Χωρίς επίσημο ματς σχεδόν έναν μήνα η Ιντερνασιονάλ. Έχει να αγωνιστεί από τις 29 Απριλίου και το 1-1 με την Ατλέτικο Γκοϊανένσε για το πρωτάθλημα Βραζιλίας. Τίθεται, λοιπόν, σοβαρό ερώτημα για το τι ρυθμό μπορεί να έχει στο ματς. Αήττητη στον όμιλο με 1-2-0 με το εξ αναβολής ματς με την Ντελφίν να διεξάγεται στις 9/6. Στην ουδέτερη «Arena Barueri» το ματς λόγω των πλημμυρών στο Πόρτο Αλέγκρε. Από τις 29/5 έως τις 9/6 η Ιντερνασιονάλ θα δώσει 4 επίσημα ματς εκ των οποίων τα 3 για το Sudamericana για να παλέψει για την πρόκριση.

Ζορίστηκε η Μπελγράνο, αλλά τα κατάφερε με την Ρεάλ Τομαγιάπο (1-0). Έχασε στο δεκάλεπτο με τραυματισμό τον σταρ Χάρα, αλλά βρήκε γκολ στο 14’. Εν συνεχεία έκανε αρκετά λάθη στα μετόπισθεν που δεν πλήρωσε. Κρατά την τύχη στα χέρια της παρότι ο όμιλος είναι λίγο θολός από τις αναβολές των αγώνων. Αήττητη στον όμιλο με «5 στα 5» under 2,5, ανέπαφη εστία σε 4 από τα 5. Στο πρωτάθλημα Αργεντινής νίκησε με 2-1 την Σεντράλ Κόρδοβα.Δύσκολα θα παίξουν οι Χάρα (Ε), Σάντσες (ΜΕ), Μεριάνο (Α) και Πασερίνι (Ε). Έτοιμος ο Σουάρες (Ε).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Διαφωνούμε με τον μεγάλο φαβοριτισμό της Ιντερνασιονάλ λόγω έλλειψης ρυθμού. Προτιμότερο να πάμε στην κόντρα. Εξαιρετικό το 2,65 στο X2 της διπλής ευκαιρίας στην Betshop.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ - ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΑΣΟΥΝΣΙΟΝ

Το όνειρο της πρόκρισης έλαβε τέλος στην Βραζιλία για την Αρχεντίνος μετά την βαριά ήττα από την Κορίνθιανς (4-0) σε ματς που δεν αντέχει κριτικής. Βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο ημίχρονο από την γηπεδούχο. Χωρίς κίνητρο, λοιπόν, στην αναμέτρηση με τους Παραγουανούς. Στο πρωτάθλημα Αργεντινής, ωστόσο, πέτυχε σπουδαία νίκη επικρατώντας με 1-0 της Ρίβερ με γκολ του Λεσκάνο στο 40’. Είναι πολύ πιθανό να ΄χει αλλαγές στην σύνθεσή της ελλείψει κινήτρου. Παραμένει στο ιατρικό δελτίο ο Α. Ροντρίγκες (Μ).

Η Νασιονάλ Ασουνσιόν αποτέλεσε την εύκολη λεία στον όμιλο και χαιρέτησε. Έχασε με ανατροπή από τη Ρασίνγκ Μοντεβιδέο. Ήταν αρκετά καλή, προηγήθηκε, αλλά δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση και στο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με 2-1. Χωρίς νίκη στον όμιλο, όπου μετρά «4 στα 5» over 2,5. Έδειξε χαρακτήρα στο πρωτάθλημα Παραγουάης μετά την πεντάρα από την Λιμπερτάδ. Επικράτησε με 3-0 της Σολ με καλή εικόνα. Προηγήθηκε στο 20’ και έβαλε άλλα δύο γκολ μετά το 60’.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ματς χωρίς κίνητρο για τις δύο ομάδες. Ενδεχομένως η Αρχεντίνος να θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις. Κοιτάμε προς τον 1Χ και over 1,5 στο 1.79 της Betshop.

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ - ΡΑΣΙΝΓΚ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ

H Κορίνθιανς έκανε «φύλλο και φτερό» την Αρχεντίνος (4-0) σε ματς, όπου δεν χωρά κριτική. Προηγούνταν με 3-0 στο ημίχρονο. Εξασφάλισε την θέση στην δυάδα και με νίκη επί της Ράσινγκ παίρνει το απευθείας εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης χωρίς μπαράζ με ομάδα του Libertadores. Μετά μία ήττα στα τελευταία 7 εντός και εκτός Βραζιλίας, έχει τέσσερα σερί n/g στην διοργάνωση. Έκανε το «2 στα 2» στην φάση των «32» με την Αμέρικα Νατάλ. Την νίκησε και στην ρεβάνς με 2-1. Προστατεύτηκαν οι Ντ. Παλάσιος (Α), Ματεουσίνιο και Ενρίκε (Ε).

Η Ρασίνγκ Μοντεβιδέο εξασφάλισε την δυάδα με τη νίκη επί της Νασιονάλ. Έβγαλε χαρακτήρα. Παρότι βρέθηκε να χάνει, απάντησε άμεσα και μέσα σε 11 λεπτά κατάφερε να γυρίσει το ματς. Της κάνει και η ισοπαλία για την πρωτιά. Είναι αήττητη στον όμιλο, μετρά «4 στα 5» g/g, ενώ έχει 4 σερί over 2,5 στην διοργάνωση. Αμφίβολος ο Κινιόνες (Α) λόγω του θανάτου της μητέρας του. Ερωτηματικό ο Ναντίν (Ε).Δεν πάει καλά στο πρωτάθλημα Ουρουγουάης. Έχασε με ανατροπή από την Μπόστον Ρίβερ (2-1). Τρεις ήττες στο τελευταίο καρέ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μετράει η φανέλα και εμπειρία στο ζευγάρι. Επομένως κοιτάμε προς αριστερά. Δίνουμε τον πρώτο λόγο στη νίκη. Πάμε με τον 1 και το Over 2,5 με απόδοση 2.14 στην Betshop.

ΚΟΚΙΜΠΟ ΟΥΝΙΔΟ – ΜΠΡΑΓΚΑΝΤΙΝΟ

Διπρόσωπη η Κοκίμπο στο εκτός με την Ρασίνγκ Κλουμπ (3-0). Άριστη από τακτικής πλευράς στο α' μέρος, κατέρρευσε στο β' δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά. Έτσι, πλέον δεν έχει καμία ελπίδα πρόκρισης και θα παίξει για το γόητρό της. Κανονικά στον πάγκο της ο κόουτς, Φερνάντο Ντίας που ταλαιπωρήθηκε με πρόβλημα υγείας όλο τον περασμένο μήνα.Τιμωρημένος ο Φερνάντες (Α). Πιθανές οι αλλαγές.Κάνει εξαιρετική πορεία στην Χιλή. «Τρέχει» αήττητο 9 αγώνων με 5 σερί νίκλες. Απέδρασε με το «διπλό» από την έδρα της Λα Καλέρα (1-2) στην επιστροφή του Ντίας στον πάγκο της.

Η Μπραγκαντίνο εξασφάλισε την δυάδα με το «διπλό» επί της Λουκένιο (2-3) και ελπίζει σε ένα θαύμα για την πρωτιά. Έβγαλε χαρακτήρα, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και κατάφερε να το γυρίσει. Έτσι με σερί τριών νικών είναι στην δυάδα. Θέλει νίκη επί της Κοκίμπο και ταυτόχρονα στραβοπάτημα της Ρασίνγκ. Διαφορετικά θα πρέπει να νικήσει και να καλύψει την διαφορά τερμάτων. Αμφίβολοι οι Σάσα (Ε), Ραούλ (Μ), Ουρτάδο (Α). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο βασικός αμυντικός Π. Ενρίκε.Συνεχίζει στο Κύπελλο Βραζιλίας. Επικράτησε σχετικά εύκολα με 3-0 εντός έδρας της Σόουζα και πήρε την πρόκριση με το 0-0 του πρώτου ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το κίνητρο μετράει… Η Μπραγκαντίνο θέλει το τρίποντο. Το 2 πληρώνει 1.74 στην Betshop και αξίζει τον κόπο.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ - ΣΠΟΡΤΙΒΟ ΛΟΥΚΕΝΙΟ

Οι αποδοκιμασίες στο ημίχρονο έκαναν καλό στην Ρασίνγκ Κλουμπ και με καλή εμφάνιση στο β’ με 3 γκολ «καθάρισε» την Κοκίμπο (3-0). Έτσι βρίσκεται στην κορυφή και με νίκη παίρνει το απευθείας εισιτήριο στους «16», καθώς δύσκολα ανατρέπεται η διαφορά τερμάτων από την Μπραγκαντίνο. Μετρά «4 στα 5» over 2,5 στον όμιλο. Εξαιρετικά αμφίβολοι οι Μούρα (Α), Κόντι (Α) και Σολάρι (ΜΕ) δύσκολα και ο Ροντρίγκες (ΜΕ).Αήττητη στο πρωτάθλημα μετά από 3 αγωνιστικές. Με νέα πρόσωπα στην 11άδα, διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας την Τίγκρε. «Καθάρισε» από το α' μέρος, όταν προηγήθηκε με 0-2.

Η Σπορτίβο το πάλεψε με την Μπραγκαντίνο, αλλά πλήρωσε την παθητική της στάση μετά το 2-1. Προηγήθηκε δις στο ματς, αλλά μετά το 50’ έδωσε μπάλα στην αντίπαλο και περίμενε μόνο στην άμυνα. Δεν έβγαλε ένταση στην άμυνα, δεν έπαιξε επιθετική άμυνα. Έτσι μ’ αυτό το αποτέλεσμα αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης. Έχει σκοράρει μόλις στα 2 από τα 5 ματς του ομίλου. Απών παραμένει ο αναπληρωματικός φορ Ορτίς.Σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα Παραγουάης. Σε ματς με λιγοστές φάσεις νίκησε με 0-1 εκτός την Γκουαρανί που θα μπορούσε να προηγηθεί έχοντας δοκάρι.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικό το σετ και ο τεράστιος φαβοριτισμός της Ράσινγκ. Χαμηλά η απόδοση στον 1. Έχει κάποια αξία ο 1 από ημίχρονο σε απόδοση 1.62 στην Betshop.

ΝΤΕΛΦΙΝ - ΡΕΑΛ ΤΟΜΑΓΙΑΠΟ

Δεν αγωνίστηκε η Ντελφίν την 5η αγωνιστική κόντρα στην Ιντερνασιονάλ λόγω των φονικών πλημμυρών στο Πόρτο Αλέγκρε. Παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης με το 1-2-1 στον όμιλο. Μετρά «4 στα 4» 2-3 γκολ στο γκρουπ. 1-0-2 μετρά στον πάγκο της ο κόουτς, Μπουχ που στις 10/5 αντικατέστησε τον Γκιγιέρμο Ντούρο. Αμφίβολοι οι χαφ, Γκαρσία και Καγκούα, αν και θα είναι στην αποστολή. Επιτέλους ανάσανε στο πρωτάθλημα Εκουαδόρ νικώντας μετά από 10 ματς. Επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Άουκας Κίτο. Προηγήθηκε στο 10’ με τον Μεχία, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 39’ και έφθασε στο 2ο γκολ στο 49’ με τον Μεσινίτι.

«Κομπάρσος» επί της ουσίας η Ρεάλ Τομαγιάπο στον όμιλο με έναν βαθμό. Αρκετά καλή, πάντως, η εικόνα της στο εκτός με την Μπελγράνο. Ζόρισε αρκετά τους Αργεντίνους. Βρέθηκε να χάνει νωρίς, αλλά στην συνέχεια έλεγξε το ματς, έκανε φάσεις και θα μπορούσε να σκοράρει. Άξιζε με απλά λόγια τον βαθμό. Δεν έχει σκοράρει ακόμα στον όμιλο. Τραυματίστηκε στο ματς πρωταθλήματος με την Μπλούμινγκ (1-0) ο στράικερ, Τομιάνοβιτς. Εξόχως δύσκολο να αγωνιστεί. Επιστρέφει ο Παντίλια (Α).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ντελφίν έχει το κίνητρο, ωστόσο αν κάνει το λάθος και υποτιμήσει την αντίπαλό της θα έχει πρόβλημα. Δεν θα πάμε με κάτι pregame. Θα κοιτάξουμε αν προκύψει κάτι στο live.