Ηλίας Βλάχος

Η "γερουσία" της Ντόρτμουντ στο προσκήνιο

Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2023 - 14:01

Ο Ματς Χούμελς και ο Μάρκο Ρόις πήραν τη Ντόρτμουντ από το χέρι στα τελευταία δύο ματς και έφεραν ισάριθμες νίκες. Σήμερα όμως αντίπαλος είναι η φορμαρισμένη Χόφενχαϊμ.

Η

3 3.85 2.1 3.25 1.3 1.91 1.78 1.31 3.15 1.68 1.23 1.35

Μετά την ισοπαλία με τη νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ στο Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ με 2-2, ο κόσμος αποδοκίμασε πρώτη φορά τη Ντόρτμουντ με προπονητή τον Έντιν Τέρζιτς. Θυμηθείτε ότι αποθέωσε την ομάδα, όταν έχασε το πρωτάθλημα εντός έδρας με την Μάιντς πέρσι την τελευταία αγωνιστική.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Οι προσδοκίες που δημιουργήθηκαν εκείνη την ημέρα, και ας χάθηκε το πρωτάθλημα, ήταν μεγάλες και γρήγορα ο κόσμος απογοητεύτηκε.

Τις τελευταίες δύο αγωνιστικές ο Έντιν Τέρζιτς, που ήταν υπό πίεση μετά την Χάιντενχαϊμ, ζήτησε βοήθεια από τους παλιούς, στήριξη, και την πήρε.

Ακολουθήστε με και ΕΔΩ στο instagram!

Ο Χούμελς τις τρεις πρώτες αγωνιστικές έπαιξε ενάμισι ημίχρονο. Τις τελευταίες δύο ήταν βασικός, αναντικατάστατος και πέτυχε και δύο γκολ στο 4-2 στην έδρα της Φράιμπουργκ.

Ο Ρόις τις τρεις πρώτες αγωνιστικές έπαιξε 70 λεπτά. Τις τελευταίες δύο 102' λεπτά και σκόραρε και στα δύο ματς που αγωνίστηκε.

Και οι δύο τους έχουν φτάσει τα 34 δεν μπορεί η Ντόρτμουντ να στηριχθεί σε αυτούς για όλη την σεζόν, πρέπει να βοηθήσουν και οι υπόλοιποι αλλά, αν μου επιτρέπετε, σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες η Μπορούσια μοιάζει αγύμναστη, κουράζεται εύκολα και το κυριότερο, δεν παίρνει γκολ από τα φορ της καθώς οι Αλέρ και Φούλκρουγκ μέχρι στιγμής έχουν τον συγκλονιστικό αριθμό των... 0 γκολ.

Η Χόφενχαϊμ από την πλευρά της πετάει. Πετάει από νίκη σε νίκη και τα κουρασμένα παλικάρια του Τέρζιτς έχουν μια εξαιρετικά δύσκολη αποστολή μπροστά τους απόψε. Το δείχνουν και τα νούμερα της Χόφενχαϊμ του Ματαράτσο που είναι εξαιρετικά βελτιωμένη σε σχέση με πέρσι.

Ένα είναι σίγουρο απόψε περιμένουμε ματσάρα στην Μπούντεσλιγκα όπως και αύριο στο Λειψία - Μπάγερν Μονάχου.

Υ.Γ. : Δεν θέλω καν να συζητήσω τις φάσεις των αγώνων της Superleague στην Ελλάδα. Είδα ελάχιστα τα παιχνίδια. Αλλά να ακούς στο ραδιόφωνο την επόμενη ημέρα, συναδέλφους, χωρίς να έχεις δει τις φάσεις και να ακούς άσπρο και μαύρο... και όταν βλέπεις τις φάσεις να βλέπεις μπλε. Είναι χειρότερο. Κάποιος είχε πει πως από τότε που βγήκε η συγγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο. Ε, σε αυτή την χώρα έχει χαθεί και η συγγνώμη και το φιλότιμο και πολλά άλλα μαζί με αυτά. Μην προσπαθείτε να βγάλετε άκρη, δεν θα τα καταφέρετε. Όλοι οι "μεγάλοι" θα πρέπει να ζητάνε συγχώρεση από τους "μικρούς" και να προχωράνε και όχι να κοιτάζουν ποιος ευνοήθηκε που και περισσότερο. Και... προσωπική εκτίμηση, δεν έχουμε τους χειρότερους διαιτητές στον κόσμο. Αρκεί να δείτε μια αγωνιστική από την Πρέμιερ Λιγκ της Αγγλίας και πιστεύω, θα συμφωνήσετε.