Μπάμπης Παπάζογλου

Ημερολόγιο Σούπερ Λιγκ: 20η αγωνιστική

Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024 - 21:12

Ο Μπάμπης Παπάζογλου κρατάει το ημερολόγιο της Σούπερ Λιγκ και καταγράφει όσα έγιναν στα παιχνίδια κάθε αγωνιστικής.

Με τη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής με τον Παναθηναϊκό συνεχίστηκε το πρωτάθλημα, ενώ με τρίποντα συνέχισαν την πορεία τους ΑΕΚ, Ολυμπιακός και Άρης. Τι είδαμε στους αγώνες της 19ης αγωνιστικής;

Παναιτωλικός- Λαμία 1-2: Μετά την «τεσσάρα» στην Κηφισιά, η Λαμία πέρασε από το Αγρίνιο και συνεχίζει να έχει ελπίδες για να μπει στην εξάδα και στα πλέι οφ για πρώτη φορά. Σκόραρε στο ξεκίνημα και στο τέλος του αγώνα, αποδεικνύοντας και πάλι ότι η φετινή θα είναι μακράν η καλύτερη σεζόν της στην Σούπερ Λιγκ. Ο Παναιτωλικός έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά και συνεχίζει να είναι σε δύσκολη θέση. Ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι προσπάθειες του σταμάτησαν στα δοκάρια και στο τέλος δεν πήρε ούτε την ισοπαλία.

Πανσερραϊκός- Βόλος 2-2: Ο Βόλος «τσίμπησε» τον βαθμό στις καθυστερήσεις και έχει πλέον διαφορά μίας νίκης από τους δύο ουραγούς της βαθμολογίας. Σκόραρε στις καθυστερήσεις και των δύο ημιχρόνων και αν μη τι μάλλον δείχνει ότι είναι ικανός να παλεύει μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ο Πανσερραϊκός έκανε αρχικά την ανατροπή στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά για άλλη μία φορά φέτος «την πάτησε» στο φινάλε ενός αγώνα. Ακόμη κι έτσι πάντως είναι στο +10 από Κηφισιά και ΠΑΣ Γιάννινα και η διαφορά είναι καλή για ομάδα που επέστρεψε μετά από χρόνια στη μεγάλη κατηγορία.

Κηφισιά-Αρης 0-1: Ο Άρης σκόραρε γρήγορα με τον Φετφατζίδη και στο τέλος έφυγε με το τρίποντο από την Καισαριανή. Διατηρείται στην πέμπτη πεντάδα, με καλή διαφορά για να είναι στα πλέι οφ, αλλά και μακριά από την πρώτη τετράδα. Ο μεγάλος στόχος είναι το Κύπελλο, αλλά ήταν ένα τρίποντο που είχε ανάγκη. Η Κηφισιά σε ένα ακόμη ματς δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, έχασε και ευκαιρίες και παραμένει στην τελευταία θέση μαζί με τον ΠΑΣ. Η προσπάθεια για παραμονή συνεχίζει να είναι πολύ δύσκολη για τους νεοφώτιστους.

ΑΕΚ-ΟΦΗ 3-0: Ο Πόνσε έχει βρει για τα καλά το δρόμο για τα δίχτυα και μετά το Περιστέρι σκόραρε και πάλι, αυτήν τη φορά δύο φορές, ενώ γκολ έβαλε και ο Φαν Βέερτ. Απόντος του Γκαρσία έδωσαν λύσεις και οι δύο σέντερ φορ που χρησιμοποιήθηκαν και ο Αλμέιδα έχει κάθε λόγο να χαμογελάει ειδικά για τον Πόνσε, ο οποίος αποκτήθηκε γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο: Να βάζει γκολ. Η ΑΕΚ ανέβηκε στη δεύτερη θέση, ενώ ο ΟΦΗ παραμένει σε απόσταση από τους δύο τελευταίους της βαθμολογίας και κοιτάζει τον επαναληπτικό του Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Αστέρας Τρίπολης- Ατρόμητος 3-1: Το ντέρμπι της εξάδας είχε μεγάλο νικητή τον Αστέρα, που πλέον κερδίζει και στην Τρίπολη: Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν χαμένο πέναλτι στο 1-0, το πάλεψαν, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λεπτομέρειες που έκαναν τη διαφορά. Ο Ατρόμητος είναι πλέον στο -6 από τον αντίπαλο του, δύσκολα θα προλάβει τα πλέι οφ και το βάρος πέφτει στον επαναληπτικό με τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο για να φτάσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ωραίο ματς, με φάσεις και ενδιαφέρον ουσιαστικά μέχρι το γκολ του Καλτσά, που ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο του Αστέρα.

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο Καραϊσκάκη με τον Ντόη να δίνει τη λύση στο δεύτερο ημίχρονο και να διασπά με μακρινό σουτ την καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ. Ο Καρβαλιάλ είδε τον Ναβάρο να σκοράρει και πάλι και να δείχνει ότι «δένει» με τα συνεχόμενα ματς με τη νέα ομάδα του, ενώ έδωσε την ευκαιρία να παίξουν για πρώτη φορά οι νεοαποκτηθέντες Όρτα και Τσικίνιο. Ο Ολυμπιακός μείωσε την απόσταση από τον Παναθηναϊκό, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι της Λεωφόρου. Ο ΠΑΣ έκανε καλή προσπάθεια, ξαναμπήκε στο ματς με το πέναλτι του Κόντε και χρειαζόταν αυτήν την εμφάνιση για την πολύ δύσκολη συνέχεια. Ο νεοαποκτηθείς Τούτου στο ντεμπούτο του άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-1: Ο ΠΑΟΚ έδινε εξετάσεις στο ξεκίνημα των ντέρμπι κορυφής που έχει στην Τούμπα και πήρε άριστα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεσπόντοφ είχε απάντηση κι όταν δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης και έξι αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας είναι μόνος πρώτος, ενώ στη συνέχεια θα παίξει στην Τούμπα και με την ΑΕΚ και με τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός έδινε τις δικές του εξετάσεις, να πάρει μία νίκη σε ντέρμπι, αλλά έμεινε… μετεξεταστέος. Ο Τερίμ βάζει αμέσως τους νεοαποκτηθέντες, το σχέδιο δεν έχει βγει μέχρι τώρα όπως θα ήθελε και έχει μπροστά του και τον καθοριστικό επαναληπτικό Κυπέλλου στο Περιστέρι και το νέο ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό, χωρίς άλλα περιθώρια για απώλειες…

31/01/2024Super League 1: Regular Season