Ο Αναλυτής

Serie A: Ρόμα - Ίντερ, όλα για την Ευρώπη!

Σάββατο, 6 Μαΐου 2023 - 10:19

Το μεγάλο ντέρμπι Ρόμα - Ίντερ που μπορεί να κρίνει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο στην Ιταλία, φιλοξενεί σήμερα ο Αναλυτής!

Άλλο ένα μεγάλο ντέρμπι στη στήλη μας, αυτή τη φορά στη γειτονική Ιταλία. Ρόμα και Ίντερ βρίσκονται στη κόψη του ξυραφιού για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, και πιο συγκεκριμένα ένα εισιτήριο του Champions League. Αυτή τη στιγμή ισοβαθμούν με 57 βαθμούς, και το ενδιαφέρον είναι τεράστιο μετά την επιστροφή πόντων που έγινε στη Γιουβέντους. Κρισιμότατο λοιπόν το ματς για τη Serie A.

Ρόμα - Ιντερ 1:3.20 Χ: 3.25 2:2.60

Προϊστορία

Σε 34 ματς που έχουμε στατιστικά, υπάρχει σχετική ισορροπία σε όλα τα αποτελέσματα. 10 νίκες έχει η Ρόμα (29%), 13 έχουν λήξει ισόπαλα (39%) και 11 νίκες έχει η Μίλαν (32%).

Τα 28/34 ματς έληξαν με over 1,5 (82%), τα 21/34 έληξαν over 2,5 (62%) και τα 14/34 έληξαν over 3,5 (41%). Τέλος, στα 23 από τα 34 σκόραραν και οι δύο ομάδες (68%).

394

Η Ρόμα δεν έχει αποδώσει επιθετικά το αναμενόμενο, αλλά αποτελεί ομάδα Μουρίνιο, και αυτό τα λέει όλα. Από την άλλη η Ίντερ επίσης βρίσκεται σε έναν επιθετικό λήθαργο, παρά τις πολλές φάσεις που κάνει και τα πολλά σουτ.

256

Από τις δύο αυτό που μπορούμε να κρίνουμε είναι ότι και οι δύο ομάδες δεν αποδίδουν αμυντικά αυτά που υπόσχονται τα αναμενόμενα γκολ. Έχουν θεματάκια στην άμυνά τους και αρκετές φορές τους έχουν στοιχίσει.

Γκολ που σκοράρουν

Η Ρόμα σκοράρει 1.5 γκολ/ματς εντός έδρας. Η Ίντερ σκοράρει 1.6 γκολ/ματς κατά μέσο όρο εκτός έδρας. Δεν ενθουσιάζουν επιθετικά όπως βλέπουμε, αφού κινούνται σε ρηχά νερά και οι δύο ομάδες. Πάνω κάτω είναι νούμερα μια μέτριας προς καλής ομάδας στη Serie A.

Γκολ που δέχονται

Η Ρόμα δέχεται 0.63 γκολ/ματς στα εντός έδρας παιχνίδια της. Η Μίλαν όταν αγωνίζεται εκτός, δέχεται πολύ μεγαλύτερο αριθμό γκολ, με 1.67 γκολ/ματς. Είπαμε και προηγουμένως, είναι δύο ομάδες που αμύνονται σφικτά, αλλά η Μίλαν κάπου το χάνει εκτός.

Άλλα στατιστικά

~ Η Ίντερ έχει 73% στα παιχνίδια της goal/goal.

~ H Ίντερ έχει μια νίκη στις τελευταίες 5 εξόδους της στο ιταλικό πρωτάθλημα.

~ Οι δύο ομάδες μετράνε 6 συνεχόμενα over 2.5 στις τελευταίες τους συναντήσεις στο Ολίμπικο.

~ Η Ρόμα έχει δεχθεί τουλάχιστον ένα γκολ στους τελευταίους 7 αγώνες απέναντι στην Ίντερ.

~ Στο 40% των παιχνιδιών της Ίντερ εκτός έδρας, είχαμε goal/goal ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο.

~ Στους τελευταίους 5 αγώνες της Ρόμα, σημειώθηκαν περισσότερα γκολ στο 2ο ημίχρονο.

~ Και οι δύο ομάδες έχουν πάνω από 80% πιθανότητα να σκοράρουν σε αυτό το ματς.

~ Η Ίντερ φέρνει ισοπαλία στα πρώτα ημίχρονά της με 60% ποσοστό.

~ Με 28% εμφανίζουν γκολ στο τελευταίο τέταρτο των παιχνιδιών τους και οι δύο ομάδες.

~ Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ είναι πρώτος σκόρερ της Ίντερ με 17 γκολ, ενώ 11 έχει ο Ντιμπάλα για τη Ρόμα.

~ Στα 3 από τα 4 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια, οι δύο ομάδες έφεραν 2-2 στο Ολίμπικο.