Ο Αναλυτής

Premier League: Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι, ασταμάτητοι οι πολίτες!

Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2023 - 00:30

Σπουδαίο παιχνίδι σήμερα στη στήλη μας, με τη μάχη των μπλε να κορυφώνεται. Η Τσέλσι προέρχεται από μεγάλη νίκη, ενώ η Σίτι δείχνει ασταμάτητη.

Η Τσέλσι προέρχεται από τη μεγαλύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα για φέτος, με το επιβλητικό 1-4 επί της φορμαρισμένης Τότεναμ. Από την άλλη, η Σίτι εκμεταλλεύτηκε αυτό το αποτέλεσμα, και πάτησε κορυφή. Σπουδαίο ντέρμπι σε καλή συγκυρία για τις δύο ομάδες.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Προϊστορία

Η προϊστορία των δύο ομάδων είναι υπέρ των πολιτών, σε ένα σύνολο 42 αγώνων που διαθέτουμε στατιστικά. Η Τσέλσι έχει πετύχει 16 νίκες (38%), η Σίτι έχει 22 νίκες (52%) και οι ισοπαλίες είναι 4 (10%). Τα 29/42 ματς έληξαν over 1.5 (69%), τα 20/42 over 2.5 (48%) και τα 9/42 over 3.5 (21%).Φυσικά είχαμε γκολ και από τις δύο ομάδες. 17/42 έληξαν goal/goal (40%).

133

Τα δύο νούμερα των δύο ομάδων είναι τόσο κοντά, μα φαίνεται η διαφορά στην αποτελεσματικότητα των δύο ομάδων. Η Σίτι στις μόνες κατηγορίες που υπερτερεί γενικά στο πρωτάθλημα, είναι στα σκοραρισμένα γκολ, τόσο σε ανοιχτό παιχνίδι, όσο και σε σετ παιχνίδι.

51

Εδώ η Σίτι έχει δεχθεί τα λιγότερα γκολ στο πρωτάθλημα σε ανοιχτό παιχνίδι αλλά και γενικότερα έχει το μικρότερο αριθμό αναμενόμενων τερμάτων. Επίσης έχει επιτρέψει τα λιγότερα σουτ προς την εστία της από κάθε άλλη ομάδα.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Γκολ που σκοράρουν

Η Τσέλσι σκοράρει 1 γκολ/ανά ματς στα εντός έδρας παιχνίδια της. Η Σίτι σκοράρει 2 γκολ/ανά ματς στα εκτός έδρας. Η Σίτι σκοράρει καλύτερα από τη γηπεδούχο Τσέλσι!

Γκολ που δέχονται

Η Τσέλσι εντός έδρας δέχεται 1.17 γκολ/ανά ματς, ενώ η Σίτι όταν αγωνίζεται εκτός δέχεται 0.83 γκολ/ανά ματς. Θα περίμενε κανείς η Σίτι να είναι λίγο καλύτερη εδώ, αλλά και πάλι δέχεται λιγότερο από ένα τέρμα ανά ματς.

Άλλα στατιστικά

~ Και οι δύο ομάδες μαζί έχουν over 2.5 γκολ στα παιχνίδια τους με ποσοστό 58%. Στα over 1.5 έχουν 75%.

~ Στο αμφίτερμα έχουν μέσο όρο 42% μαζί και οι δύο.

~ Η Τσέλσι χάνει τα δεύτερα ημίχρονα των παιχνιδιών της με 67%! Με το ίδιο ποσοστό έχει ισοπαλία στα πρώτα ημίχρονα. Η Σίτι επίσης με το ίδιο ποσοστό κερδίζει τα δεύτερα ημίχρονα των παιχνιδιών της.

~ Στα τελευταία 11 παιχνίδια της η Σίτι σκόραρε πρώτη στα 8 (73%). Η Τσέλσι σκόραρε πρώτη στα 3/11 (27%).

~ Από το 76’ ως το 90’ η Τσέλσι δέχεται γκολ με 33%. Η Σίτι από το 61’-75’ δέχεται γκολ με 38%.

~ Η Τσέλσι έχει 5.33 σουτ στην εστία/ανά ματς. Η Σίτι έχει 9.50 σουτ/ανά ματς.

~ Η Τσέλσι έχει 6.75 οφσάιντ ανά ματς ενώ η Σίτι 2.00.

~ Η Σίτι έχει μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής, αφού ο μέσος όρος της αγγίζει το 67% σε σχέση της Τσέλσι που φτάνει το 62%.

~ Η Τσέλσι διαπράττει 10.00 φάουλ ανά ματς, ενώ η Σίτι 7.83 ανά ματς.

~ Πρώτος σκόρερ μεταξύ των δύο ομάδων είναι ο Χάαλαντ, αφού έχει περισσότερα γκολ με 11. Από την Τσέλσι πρώτος σκόρερ είναι ο Τζάκσον με 5 τέρματα.