Ο Αναλυτής

Champions League: Λάτσιο - Μπάγερν Μονάχου, τα ειδικά στοιχήματα!

Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου 2024 - 00:38

Η Μπάγερν θα προσπαθήσει να αφήσει πίσω της, την ήττα στο ντέρμπι με τη Λεβερκούζεν, θέτοντας βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση από σήμερα.

Η Μπάγερν μετά την ήττα από τη Λεβερκούζεν στο ντέρμπι του Σαββάτου, κοιτάζει την εξιλέωση στα αστέρια. Το έργο της δεν θα είναι εύκολο αλλά είναι το φαβορί του ζευγαριού και πρέπει να το δείξει.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Προϊστορία

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί ξανά στο παρελθόν στην ίδια ακριβώς φάση του θεσμού. Το 2021 έπαιξαν για τους 16 της διοργάνωσης, με τους Βαυαρούς να κάνουν το 2/2 και να παίρνουν την πρόκριση. Μάλιστα και τα δύο παιχνίδια ήταν ανοιχτά, με 2-1 στη Γερμανία και 1-4 στην Ιταλία.

*Επειδή δεν υπάρχουν στατιστικά των ομάδων στο Champions League, τα παρακάτω στατιστικά αφορούν στα πρωταθλήματα της εκάστοτε ομάδας στη χώρα τους.

301

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ των δύο ομάδων αφού είναι η μέρα με τη νύχτα. Οι Γερμανοί είναι καταιγιστικοί όπως κάθε χρόνο και η διαφορά τους είναι χαοτική.

136

Αμυντικά είναι κοντά οι δύο ομάδες πάντως, σε σύγκριση με τα επιθετικά τους γκολ. Η ομάδα του Τούχελ έχει δεχθεί μάλιστα παραπάνω τέρματα απ’ ότι λένε τα αναμενόμενα.

Γκολ που σκοράρουν

Η Λάτσιο σκοράρει 1.33 γκολ/ανά ματς στα εντός έδρας παιχνίδια της. Η Μπάγερν σκοράρει 1.7 γκολ/ανά ματς στα εκτός έδρας. Ικανοποιητικά νούμερα και για τις δύο ομάδες.

Γκολ που δέχονται

Η Λάτσιο εντός έδρας δέχεται 1.1 γκολ/ανά ματς, ενώ η Μπάγερν όταν αγωνίζεται εκτός δέχεται 0.9 γκολ/ανά ματς. Είπαμε οι δύο ομάδες δέχονται γκολ με καλή συχνότητα και λειτουργούν καλά σχετικά στον αμυντικό τομέα.

Άλλα στατιστικά

~ Και οι δύο ομάδες μαζί έχουν over 1.5 γκολ στα παιχνίδια τους με ποσοστό 70%. Στα over 2.5 το ποσοστό πέφτει στο 55%.

~ Στο αμφίτερμα έχουν μέσο όρο 40% μαζί και οι δύο.

~ Και οι δύο ομάδες λειτουργούν το ίδιο και στα δύο ημίχρονα των παιχνιδιών της. Έτσι δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε να κάποια υπερτερεί κάπου και σε ποιο χρονικό σημείο.

~ Στα τελευταία 10 παιχνίδια τους και οι δύο ομάδες σκόραραν πρώτες στα μισά περίπου.

~ Από το 46’ ως το 60’ και οι δύο ομάδες δέχονται γκολ 36% και 44% αντίστοιχα. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου δηλαδή επιστρέφουν νωθρές στο παιχνίδι.

~ Η Λάτσιο έχει 3.90 σουτ στην εστία/ανά ματς. Η Μπάγερν έχει 7.20 σουτ/ανά ματς.

~ Η Λάτσιο έχει 1.90 οφσάιντ ανά ματς ενώ η Μπάγερν 2.78.

~ Η Λάτσιο έχει μικρότερο ποσοστό κατοχής, αφού ο μέσος όρος της αγγίζει το 47% σε σχέση με της Μπάγερν που φτάνει το 60%.

~ Η Λάτσιο διαπράττει 12.80 φάουλ ανά ματς, ενώ η Μπάγερν 8.67 ανά ματς.