Ο Αναλυτής

Champions League: Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν, γκολ και θέαμα!

Τρίτη, 16 Απριλίου 2024 - 00:29

Oι Καταλανοί έχουν το προβάδισμα και απόψε καλούνται να το διασφαλίσουν και να πάρουν τη μεγάλη πρόκριση.

Μετά τη νίκη με 2-3 του πρώτου παιχνιδιού μέσα στο Παρίσι, η ομάδα του Τσάβι έχει το πάνω χέρι για τη πρόκριση. Η Μπαρτσελόνα έχει το προφανές προβάδισμα του γκολ και της έδρας, αλλά δεν θα είναι εύκολο το παιχνίδι.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Προϊστορία

Σε 11 ματς που έχουμε στατιστικά, υπάρχει κυρίαρχος στο ζευγάρι και είναι η Μπαρτσελόνα. 5 νίκες έχει η Μπαρτσελόνα (45%), 3 έχουν λήξει ισόπαλα (28%) και 3 νίκες έχει η Παρί (27%).

Τα 11/11 ματς έληξαν με over 1,5 (100%), τα 8/11 έληξαν over 2,5 (73%) και τα 8/11 έληξαν over 3,5 (73%). Τέλος, στα 9 από τα 11 σκόραραν και οι δύο ομάδες (82%).

338

Η Παρί δείχνει πιο αποτελεσματική σε λιγότερες επιθετικές προσπάθειες. Η Μπαρτσελόνα αν και παράγει φάσεις, είναι λιγότερο εύστοχη από το αναμενόμενο. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως δεν κινούνται σε υψηλά στάνταρ οι δύο ομάδες.

253

Αμυντικά ξανά δείχνει η Παρί καλύτερη. Βέβαια τα νούμερα αφορούν στα πρωταθλήματά τους, άρα ο βαθμός δυσκολίας στην Ισπανία ανεβαίνει σε σχέση με αυτού του γαλλικού πρωταθλήματος.

Γκολ που σκοράρουν

Η Μπαρτσελόνα σκοράρει 1.9 γκολ/ανά ματς στα εντός έδρας παιχνίδια της. Η Παρί σκοράρει 2 γκολ/ανά ματς στα εκτός έδρας. Για τους Καταλανούς τα νούμερα αυτά είναι συνηθισμένα, όπως και για τη Παρί που είναι εξαιρετικά.

Γκολ που δέχονται

Η Μπαρτσελόνα εντός έδρας δέχεται 0.5 γκολ/ανά ματς, ενώ η Παρί

όταν αγωνίζεται εκτός δέχεται 1.1 γκολ/ανά ματς. Εδώ φαίνεται η αδυναμία της Μπαρτσελόνα στο αμυντικό κομμάτι τη φετινή χρονιά δεν φαίνεται. Ίσα ίσα δείχνει πιο ευάλωτη η Παρί.

Άλλα στατιστικά

~ Και οι δύο ομάδες μαζί έχουν over 2.5 γκολ στα παιχνίδια τους με ποσοστό 50%. Στο over 1.5 γκολ φτάνει το 70%.

~ Η Μπαρτσελόνα σκόραρε σε όλα τα παιχνίδια της (90%), ενώ η Παρί στο 90% αυτών.

~ Η Παρί φέρνει ισοπαλία στα δεύτερα ημίχρονα των παιχνιδιών της με ποσοστό 5ο%. Με το ίδιο ποσοστό φέρνει και στις νίκες στο δεύτερα ημίχρονα. Η Μπαρτσελόνα με 60% κερδίζει τα πρώτα ημίχρονα.

~ Στα τελευταία 10 παιχνίδια η Μπαρτσελόνα σκόραρε πρώτη στα 9 από αυτά (90%). Η Παρί σκόραρε πρώτη στα 5 από τα 10 (50%).

~ Από το 46’- 60’ η Μπαρτσελόνα δέχεται γκολ με 60%. Από το 31’-45’ η Παρί δέχεται γκολ με 55%.

~ Η Μπαρτσελόνα έχει 6.30 σουτ στην εστία/ανά ματς. Η Παρί έχει 6.70 σουτ/ανά ματς.

~ Η Μπαρτσελόνα έχει 6.80 οφσάιντ ανά ματς ενώ η Παρί έχει 3.90. Πολύ υψηλά νούμερα, που μπορούν να αξιοποιηθούν ανάλογα.

~ 59% ποσοστό κατοχής έχει η Μπαρτσελόνα. Στο 60%είναι της Παρί.

~ Και οι δύο ομάδες κάνουν πάνω κάτω τα ίδια, με περίπου 11 φάουλ ανά ματς.