Ο Παίκτης

Σημεία από το Τσάμπιονς Λιγκ!

Τρίτη, 12 Ιουλίου 2022 - 15:00

Αρκετές οι επιλογές στο σημερινό πρόγραμμα με τους αγώνες ρεβάνς του πρώτου προκριματικού γύρου στο Τσάμπιονς Λιγκ να κυριαρχούν και θα ψάξω την τύχη μου με τα Τίρανα και την Μάλμε…

Αρχή με τον παιχνίδι Τίρανα – Ντούντελανζ που θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα της Αλβανίας. Στο πρώτο ματς την περασμένη εβδομάδα στο Λουξεμβούργο η Ντούντελανζ είχε κάνει την έκπληξη και πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 αλλά στο αποψινό ματς τα δεδομένα είναι διαφορετικά και η ομάδα του Όργκες Σέχι είναι ικανή για την ανατροπή και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η 26 φορές πρωταθλήτρια Αλβανίας διαθέτει καλύτερο ρόστερ από την ομάδα του Λουξεμβούργου με τους Χασάνι, Ντέβιντ, Σεφέρι, Τότρε, Αλέκσι και μπορεί να κάνει την ανατροπή.

Δεύτερη επιλογή το διπλό της Μάλμε επί της Βίκινγκουρ Ρέϊκιαβικ στην Ισλανδία. Στο πρώτο ματς η πρωταθλήτρια Σουηδίας επικράτησε δύσκολα με σκορ 3-2 και ήταν άτυχη αφού δέχθηκε το δεύτερο γκολ από τους Ισλανδούς στις καθυστερήσεις ενώ έχασε ένα… κάρο ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Η ομάδα του Μίλος Μιλόγεβιτς είναι μια κλάση ανώτερη και πολύ πιο έμπειρη από την Βίκινγκουρ, η οποία δεν έχει καταφέρει ποτέ να προκριθεί σε δεύτερο προκριματικό γύρο. Η Μάλμε διαθέτει πολύ καλό ρόστερ με προεξάρχοντες τους Τελίν, Μπιρμάνσεβιτς, Τοϊβόνεν, Μπέργκετ, Ράκιπ, Πένα και Λάρσον και εκτιμώ ότι θα προκριθεί με δεύτερη νίκη.