Ο Παίκτης

Πληρώνει η ισοπαλία στον πρώτο ημιτελικό!

Ο πρώτος ημιτελικός του Μουντιάλ ανάμεσα σε Αργεντινή και Κροατία κλέβει την παράσταση καθώς θα κρίνει την πρώτη ομάδα που θα προκριθεί στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Η ισοπαλία έχει καλή τύχη και μάλιστα από ημίχρονο...

Η Αργεντινή έχει προκριθεί σε 5 τελικούς και έχει νικήσει τους δύο από αυτούς. Ο τελευταίος της ημιτελικός ήταν στις 9 Ιουλίου 2014 στο Σάο Πάολο (Μουντιάλ Βραζιλίας) κόντρα στην Ολλανδία. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ μετά από 120 λεπτά και οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Η Αργεντινή πήρε την πρόκριση με 4-2 και ο Μέσι ήταν αυτός που ευστόχησε στο πρώτο πέναλτι. Στο τελευταίο Μουντιάλ η Αργεντινή αποκλείστηκε στην φάση των «16» από την μετέπειτα παγκόσμια πρωταθλήτρια Αγγλία σε ένα εκπληκτικό ματς που έληξε με σκορ 4-3 (Γκριεζμάν 13΄πεν. Παβάρ 57΄, Εμπαμπέ 64΄, 68΄- Ντι Μαρία 41΄, Μερκάδο 48΄, Αγκουέρο 90΄+3΄).

Η Κροατία είναι εξαιρετική ομάδα και στον τελευταίο της ημιτελικό σε Μουντιάλ, το 2018 στα γήπεδα της Ρωσίας απέκλεισε την Αγγλία στην παράταση με σκορ 2-1 με γκολ των Πέρισιτς (68΄) και Μάντζουκιτς (109΄). Ο δεύτερος ημιτελικός για την ομάδα της Κροατίας ήταν στο Μουντιάλ της Γαλλίας το 1998. Η Κροατία με τον Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς στον πάγκο της και με τους φοβερούς Σούκερ, Ασάνοβιτς, Στίματς, Μπίλιτς, Σίμιτς, Μπόμπαν, Γιάρνι, Προσινέτκσι και Βλάοβιτς έπαιξε κόντα στην διοργανώτρια Γαλλία στις 8 Ιουλίου 1998 και ηττήθηκε 2-1 (Τουράμ (47΄και 70΄ - Σούκερ 46΄).

Στον ημιτελικό της Τρίτης θα πέσουν κορμιά και το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Η Αργεντινή είναι το μεγάλο φαβορί αλλά η Κροατία δεν είναι καμιά τυχαία ομάδα και θα «πουλήσει ακριβά το τομάρι της». Η ισοπαλία έχει καλή τύχη ενώ δεν αποκλείω το ενδεχόμενο το παιχνίδι να φθάσει ακόμη και στα πέναλτι.

Η Κροατία στην τρέχουσα διοργάνωση κοντεύει να φθάσει στον τελικό έχοντας ουσιαστικά μία νίκη και αυτή στην φάση των ομίλων, στην 2η αγωνιστική με σκορ 4-1 επί του Καναδά. Η Κροατία σημείωσε 2 ισοπαλίες στην φάση των ομίλων κόντρα σε Μαρόκο (0-0) και Βέλγιο (0-0) και δύο ισοπαλίες στη νοκ άουτ φάση. Στους «16» αναδείχθηκε για 3η φορά ισόπαλη 1-1 με την Ιαπωνία και προκρίθηκε στα πέναλτι ενώ στους «8» με την Βραζιλία έμεινε στο 0-0 στο 90λεπτο και στο 1-1 στην παράταση και πήρε την πρόκριση και πάλι στα πέναλτι.

Η Αργεντινή απέκλεισε στους «16» την Αυστραλία με νίκη 2-1 και στα προημιτελικά την Ολλανδία στα πέναλτι (προηγήθηκε 2-0 αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 10ο λεπτό της παράτασης). Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι έχει 2 νίκες στην φάση των ομίλων κόντρα σε Μεξικό (2-0 και Πολωνία), μία νίκη με σκορ 2-1 επί της Αυστραλίας στους «16» και μία ισοπαλία με σκορ 2-2 με την Ολλανδία (προκρίθηκε στα πέναλτι 4-3) ενώ η μοναδική της ήττα σημειώθηκε στην πρεμιέρα από την Σαουδική Αραβία.

Η Αργεντινή έχει τιμωρημένους τους Ακούνια και Γκονζάλο Μοντίελ αλλά θα αγωνιστούν οι Νίκολας Ταλάφικο και Άνχελ Ντι Μαρία. Η Κροατία έχει αμφίβολους τους Μπάρισιτς και Στάνισιτς που δεν αγωνίστηκαν στα δύο τελευταία ματς. Σε 5 ματς Αργεντινής και Κροατίας υπάρχει ισορροπία με δύο νίκες για την κάθε ομάδα και μία ισοπαλία.

Η πιθανή ενδεκάδα της Αργεντινής

Η Αργεντινή θα παραταχθεί με το αγαπημένο της 3-5-2 και συγκεκριμένα με τους Μαρτίνεζ, Ρομέρο, Οταμέντι, Λ. Μαρτίνεζ, Μολίνα, Φερνάντεζ, Μακ Άλιστερ, Ταγλιάφικο, Μέσι, Άλβαρεζ, Ντι Μαρία.

Η πιθανή ενδεκάδα της Κροατίας

Η Κροατία θα αγωνιστεί με σύστημα 4-3-3 και τους Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λοβρέν, Γκβαρντιόλ, Σόσα, Κοβάσιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Κράμαριτς, Πέτκοβιτς, Πέρισιτς!

Το παιχνίδι θα είναι κλειστό και οι δύο ομάδες θα δώσουν μεγάλη προσοχή στις άμυνές τους. Η Κροατία δεν θα παραδοθεί εύκολα και μπορεί να πάρει την ισοπαλία και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Θα ρισκάρω στην επιλογή Χ ημίχρονο και Χ τελικό σκορ!

ΠΡΟΤΑΣΗ

Αργεντινή – Κροατία Χ ημίχρονο και Χ τελικό σκορ (4,25)

4 Γκάνα Γκάνα 3 3 1 0 2 5 7 -2

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.