Ο Παίκτης

Με την Μάντσεστερ Σίτι και τον Χάαλαντ!

Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2022 - 16:08

Η Τιτανομαχία Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ στο «Έτιχαντ» για την φάση των «16» στο Λιγκ Καπ Αγγλίας είναι το μεγάλο γεγονός στο πρόγραμμα της Πέμπτης και θα ρισκάρω στον άσσο της ομάδας του Πέπε Γκουαρδιόλα και στον εκπληκτικό Έρλινγκ Χάαλαντ…

Η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετωπίζει την Λίβερπουλ στο Λιγκ Καπ Αγγλίας και θα ρισκάρω στον άσσο για τους παρακάτω λόγους. Το ντέρμπι είναι νοκ άουτ ματς της φάσης των «16» και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει απευθείας η διαδικασία των πέναλτι, δηλαδή δεν υπάρχει παράταση.

Στον προηγούμενο γύρο η Μαν. Σίτι απέκλεισε την Τσέλσι με εντός έδρας νίκη 2-0 στις 9 Νοεμβρίου 2022 και με σκόρερ τους Μαχρέζ (53΄) και Άλβαρεζ (58΄). Από την άλλη πλευρά η Λίβερπουλ «έφτυσε αίμα» για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ντέρμπι και χρειάστηκε τα πέναλτι (3-2) για να προκριθεί (0-0 κ.α. και παράταση).

Γενικότερα η Λίβερπουλ δεν πείθει φέτος, έχει μείνει 6η στην Πρέμιερ Λιγκ με 6 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες και μακριά από το «Άνφιλντ» δεν είναι αποτελεσματική με 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες (7-9 γκολ).

Η Μάν. Σίτι του Πέπε Γκουαρδιόλα είναι πανίσχυρη εντός έδρας με 7 νίκες σε 8 ματς (30-9 γκολ) και εύκολα ή δύσκολα θα πάρει τη νίκη πρόκριση.

Σημειώστε ότι η Μαν. Σίτι θα παραταχθεί χωρίς σημαντικές απουσίες και θα στηριχθεί στους Χάαλαντ (18 γκολ), Φοντέν (7 γκολ) και Ντε Μπρούιν (3 γκολ και 10 ασίστ). Ο 22χρονο φορ Άλβαρεζ έχει λάβει άδεια αφού αγωνίστηκε στον τελικό του Μουντιάλ με την Αργεντινή. Ο Χάαλαντ στα 22 του χρόνια βρίσκεται σε… άλλο επίπεδο και οι αριθμοί του είναι εξωπραγματικοί!

Ο Χάαλαντ έχει 18 γκολ σε 13 ματς στην Πρέμιερ Λιγκ και 5 γκολ σε 4 ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ ενώ σημείωσε και 6 γκολ σε 6 ματς στο Nations League με την φανέλα τη Νορβηγίας. Συνολικά έχει 29 γκολ και 4 ασίστ σε 24 ματς σε όλες τις διοργανώσεις!

Η Λίβερπουλ έχει εκτός μάχης τους επιθετικούς Ντιόγκο Ζότα, Λουίς Ντίαζ και τους μέσους Ναμπί Κεϊτά και Αρτούρ Μέλο. Θα ρισκάρω στον άσσο και επίσης θα παίξω να σκοράρει το πρώτο γκολ ο Χάαλαντ!