Πως ο ΠΑΟ μείωσε σε 1-2
Ο Σωτήρης Γεωργίου σχολιάζει τους τελικούς
![Πως ο ΠΑΟ μείωσε σε 1-2](https://photos.tostoixima.gr/w_800px/articles/202406/nteermpi.webp)
Είχαμε πει ότι όποιος νόμιζε ότι τελείωσε η σειρά στο 2-0 για τον Ολυμπιακό,είναι γελασμένος.Ο ΠΑΟ φυσικά πίστευε και πιστεύει στην ανατροπή που είχε θύμα σε ανάλογη περίπτωση τον Ολυμπιακό προ 20ετίας αλλά από την ΑΕΚ. Όμως πλέον οι έδρες για πολλούς λόγους σπάνε πιο εύκολα σαφώς. Το κακό είναι ότι πάλι είχαμε ακραία ένταση και τοξικότητα ενώ βλέπουμε μπασκετάρα και ψηλό σκορ. Γιατί; Κρίμα.. Πάμε στο ματς Είχα πει ότι ο ΠΑΟ θα αλλαξει φιλοσοφία και προσέγγιση και θα πάει με την άμυνα,την έδρα,τον τσαμπουκά και όχι με το μακρινό σουτ. Και θα πάει μέσα στην ρακετα να φθείρει βασικά τον Μιλουτίνοφ. Το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό καθώς ήταν εκπληκτικός και ο Κώστας Αντ πίσω από τον Λεσόρτ,αλλά και ο Μιλουτίνοφ έκανε παιχνιδάρα αν και μόνος στο σέντερ. Ο Πετρούσεφ πάντως βοηθά αν και σαφώς πιο σοφτ.
Ο ΠΑΟ μείωσε 1-2 δίκαια με την έδρα και πιο ψυχωμένος και αποφασισμένος αρχικά με το +16 καθώς έιχε τρομερή ένταση στην μπάλα και την άμυνα και έβαζε τις μπάλες στην ρακέτα. Και είχε επιθετική άμυνα. Πήγε να κερδίσει δηλ το ματς από την άμυνα και την ρακέτα και όχι από το τρίποντο και την επίθεση.Ομως ο Ολυμπιακός συνήλθε και έδειξε ανθεκτικότητα γυρίζοντας το ματς από -16 σε 72-73. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να κρατήσει έχοντας παίξει καλύτερα γενικότερα στην σειρά. Παρά το ότι η αμυνά του δεν είναι η κλασικη τόσο σκληρή άμυνα. Κλειδί για την ανατροπή από -16 ήταν η επιθετική άμυνα Ολυμπιακού και τα 6 κλ στο 30' αλλά και τα 13 επιθετικά ριμπάουντς.
Ο ΠΑΟ κέρδισε καθώς ήταν καλύτερος στην τελική ευθεία στο 72-73 με τον Ολυμπιακό να έχει ένα καλάθι στα τελευταία 5' που μίλησε η έδρα. Κακές επιλογές εκεί από Ολυμπιακό στην επίθεση και βασικά τον Μακίσικ αλλά και 2-3 ολιγωρίες στην άμυνα όπως το μεγάλο τρίποντο Παπαπέτρου για το 78-73 που γύρισε τον διακόπτη πάνω που οι πράσινοι θα πνίγονταν από το άγχος.
Ο Ναν 21π αθόρυβα,πολυ καλός ο Λεσόρτ αλλά και ο Κώστας Αντ. Καλό για τον Ολυμπιακο η επιστροφή στις καλές εμφανίσεις του Κάνααν αλλά και του Γουόκαπ. Κακός για πρώτη φορά μετά από καιρό ο Γκος και μέτριος επίσης ο Μακίσικ και με κακές επιλογές στο τέλος. Κλειδί στο 72-73 το άστοχο σουτ Γουόκαπ και τα βήματα Μακίσκ με το τρίποντο Παπαπέτρου που άλλαξαν όπως είπαμε το μομέντουμ και απέβαλλαν το άγχος του ΠΑΟ
Ο Ολυμπιακός δεν προστάτεψε τόσο καλά την μπάλα( 14 λάθη) αλλά αν και μέτριος ήταν μέσα στο ματς και από -16.Και αν και σούταρε καλά με 9/25τρ δεν έφτασε. Κλειδί και το 76% του ΠΑΟ στα διποντα στο ημίχρονο! Καθώς ο ΠΑΟ είχε +16 με μόλις 2τρ στο ημίχρονο και μόλις 5/19 σύνολο!
Σαφώς όπως είχα πει δεν έχει αλλάξει κάτι και όλα είναι ανοιχτά.Ασφαλώς και μπορεί να κερδίσει ο ΠΑΟ στο ΣΕΦ καθως ο Ολυμπιακός θα έχει πιο πολύ άγχος μαλιστα. Αλλά θα έχει και την έδρα. Πάμε για ακόμα μια μάχη γιγάντων αν και ο Ολυμπιακός ως τώρα έχει παίξει συνολικα καλύτερα. Αλλά και ο ΠΑΟ βρήκε την ενεργειά του πάλι σε μεγάλο βαθμό και έχει προσωπικότητα.
* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi
21+| ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ:ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.