Αλέξανδρος Χρηστάκος

Το ντέρμπι και η Κασίμπασα

Σάββατο, 24 Δεκεμβρίου 2022 - 10:35

Δυάδα από την Τουρκία με αιτία και καλή απόδοση

Δύσκολο να έβρισκες καλά ματς παραμονή Χριστουγέννων. Αν και οι Άγγλοι έδιναν έναν τόνο παραπάνω, με κάποιες αναμετρήσεις. Αλλά ξεκινούν φέτος την εορταστική περίοδο την Δευτέρα 26 του μήνα.

Τέλος πάντων στα δικά μας, με τα λίγα που έχουμε, στρέφουμε το ενδιαφέρον στην Τουρκία. Που έχει φουλ αγωνιστική με παιχνίδια τα οποία έχουν το ενδιαφέρον τους.

Η πρωταθλήτρια Τραμπζονσπόρ των Σιώπη, Μπακασέτα υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε, στο ματς που ξεχωρίζει. Βέβαια οι γηπεδούχοι φέτος έχουν πολλές ισοπαλίες, που τους έφεραν στο -6 από την κορυφή.

Ισοπαλίες έχουν και στην έδρα τους, ενώ τα αποτελέσματα τους έδειξαν πως στα ντέρμπι η αμυντική λειτουργία κάνει την δουλειά της.

Η Φενέρμπαχτσε από την μεριά της επέστρεψε. Μετά από δύο χρόνια διεκδικεί με αξιώσεις τον τίτλο. Στο τελευταίο ματς πριν από την διακοπή, ωστόσο, έκανε μια ανεπάντεχη γκέλα. Ηττήθηκε 2-1 εντός από την Γκιρεσουνσπόρ. Μόλις η 2η ήττα φέτος και θέλει να αντιδράσει.

Για μένα μπορεί να το κάνει στο άντρο της Τραμπζονσπόρ και να πάρει ακόμα και τη νίκη. Ρίσκο που αξίζει. Βέβαια θα πάω καλύτερα στο Χ ημίχρονο. Καθώς και οι δύο ομάδες θα είναι άκρως προσεκτικές. Ενώ είναι και το πρώτο ματς πρωταθλήματος μετά από 40 ημέρες.

Με ιντριγκάρει και το ματς της Κασίμπασα με την Σίβασπορ. Δύο ομάδες με μεγάλα κενά και δίκαια βρίσκονται χαμηλά στον πίνακα της βαθμολογίας. Βέβαια οι γηπεδούχοι έχουν νέο τεχνικό, τον 3ο για φέτος. Κάτι που δίνει και την απαραίτητη ώθηση.

19 Ουμρανίγιεσπορ Ουμρανίγιεσπορ 7 14 1 4 9 16 27 -11
Promotion - Champions League (Qualification)
Relegation - 1. Lig

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Αλέξανδρου Χρηστάκου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr