Μάκης Κασσαλιάς

Νάπολι από ημίχρονο, γκολ στο Λίλεστρομ

Κυριακή, 14 Απριλίου 2024 - 02:04

Με επιλογές από την Serie A και την νορβηγική Eliteserien θα κινηθώ την Κυριακή.

Στο Καμπιονάτο, παίζω άσο από ημίχρονο στο Νάπολι - Φροζινόνε. Σαν ηφαίστειο που ξυπνά η Νάπολι, κυνηγούσε στο σκορ τη Μόντσα από το πρώτο δεκάλεπτο και στο 1ο ημίχρονο δεν έδειχνε ικανή να αλλάξει την κατάσταση αλλά μετά την ανάπαυλα ήταν εντυπωσιακή, έφτασε στην ανατροπή με τέσσερα γκολ, το ένα πιο ωραίο από το άλλο (2-4). Τέλος το σερί 0-2-1, το κακό για τους απερχόμενους πρωταθλητές είναι ότι δείχνουν μόνο εκλάμψεις από την περσινή ομάδα. Η Φροζινόνε παρουσίασε καλό και απόλυτα μαχητικό πρόσωπο με την Μπολόνια, μπορεί επιθετικά να μην είχε καθηλωτική παρουσία, ωστόσο κράτησε το 0-0 μέχρι τέλους, αν και στο 94’ σώθηκε από το δοκάρι και την παροιμιώδη αστοχία αντιπάλου. Χρήσιμος και για ψυχολογικούς λόγους ο βαθμός, αν και η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο έχει άμεση ανάγκη τις νίκες για την επιβίωση και ενώ στα τελευταία δέκα έχει απολογισμό 0-4-6.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Στο νορβηγικό πρωτάθλημα θα πάω με τα γκολ στο Λίλεστρομ-Μπόντο Γκλιμτ. Η Λίλεστρομ ξεκίνησε με κακή εμφάνιση, πολλά αμυντικά θέματα και εντός έδρας ήττα από την Κρίστιανσουντ. Η συνέχεια, ωστόσο, ήταν ενθαρρυντική για τους κιτρινόμαυρους που βρήκαν την αυτοκυριαρχία τους, πέρασε πολύ εύκολα από την έδρα της Χάουγκεσουντ (0-2) και μεσοβδόμαδα θριάμβευσαν 7-0 εκτός έδρας της ερασιτεχνικής Μπιορκελάνγκεν για το Κύπελλο. Η επίθεση είναι το όπλο της Λίλεστρομ και φέτος, αλλά ζητείται διάρκεια και αξιοπιστία στα μετόπισθεν. Η Μπόντο Γκλιμτ νίκησε 1-0 την Βίκινγκ και έχει μπει στη διαδικασία υπεράσπισης του τίτλου με στιβαρό αγωνιστικό πρόσωπο. Δύο νίκες σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοση και τη δημιουργία, αλλά με καλή αμυντική λειτουργία. Παίζει με τον αέρα του ισχυρού, κερδίζει δίχως να πατάει ακόμα το γκάζι. Μεσοβδόμαδα με αλλαγές στην ενδεκάδα νίκησε 0-6 την ερασιτεχνική Μπιόρνγιουντ.

ΠΡΟΤΑΣΗ

Νάπολι-Φροζινόνε 1/1 2,00

Λίλεστρομ-Μπόντο Γκλιμτ G&over 1,95

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Μάκη Κασσαλία. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr