Μάκης Κασσαλιάς

Ανώτερη η Στουρμ Γκρατς

Τετάρτη, 1 Μαΐου 2024 - 03:32

Μετά από αρκετά χρόνια.. ανυποληψίας, οι «μπλάκις» είναι και πάλι στην ελίτ του αυστριακού ποδοσφαίρου και μπορούν να πανηγυρίσουν το κύπελλο απέναντι στην Ραπίντ Βιέννης

Στον τελικό του κυπέλλου Αυστρίας (σε ουδέτερη έδρα) θα εμπιστευτώ την Στουρμ Γκρατς που αντιμετωπίζει την Ραπίντ Βιέννης. Αλματα προόδου έχει κάνει τα τελευταία χρόνια η Στουρμ, διεκδικεί και φέτος με αξιώσεις τον τίτλο από την πανίσχυρη Σάλτσμπουργκ και σε κάθε περίπτωση είναι -τουλάχιστον- ένα επίπεδο πάνω από την Ραπίντ που έχει χάσει την αίγλη του παρελθόντος. Στο πρωτάθλημα, έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Σάλτσμπουργκ. Προηγήθηκε 2-0 (1', 34'), αλλά ισοφαρίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο (72', 82'). Ελαβε τέλος το νικηφόρο σερί των πέντε αγώνων, έμεινε αήττητη σε 6ο διαδοχικό ματς, ενώ σε δέκα αγώνες έχει μία ήττα. Η Ραπίντ Βιέννης υπέστη συντριβή στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λίντσερ με 0-5. Στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 0-3 και δέχθηκε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος. 3η διαδοχική ήττα ενώ είχε προηγηθεί αήττητο έντεκα αγώνων, δεν έχει νίκη σε πέντε, είναι στην 5η θέση και διεκδικεί το ευρωπαϊκό εισιτήριο, το οποίο πάντως θέλει να εξασφαλίσει με την κατάκτηση του Κυπέλλου.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ Βορείου/Κεντρικής Αμερικής, μου αρέσει ο συνδυασμός άσου και over 1,5 στο Μοντερέι-Κολόμπους. Φάνηκε και στο πρώτο ματς (όπου η αμερικανική ομάδα νίκησε με 2-1) ότι αμφότερες βασίζονται στην επίθεση και καθώς αμφότερες είναι ομάδες έδρας θα επιλέξω το πολύ πιθανό συγκεκριμένο combo. Η Μοντερέι, δεν κράτησε την ισοπαλία στον πρώτο ημιτελικό και έτσι θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί, με το εκτός έδρας γκολ να της δίνει έναν αέρα. Η ομάδα του Φερνάντο Ορτίς, προέρχεται από νίκη 5-2 εκτός με Μαζατλάν στο πρωτάθλημα Μεξικού, περνώντας προημιτελικά. Εμεινε χωρίς γκολ μία φορά στα τελευταία 15 παιχνίδια της, έχει μόνο μία ήττα εντός στα τελευταία 16 ματς. Έχει συναντήσει την Κολόμπους, το 2021 στη διοργάνωση και την απέκλεισε. Τελευταία φορά που πέρασε τελικό ήταν το 2021, όταν πήρε το τρόπαιο για πέμπτη φορά. Το Κολόμπους πήρε μεγάλη νίκη στον πρώτο ημιτελικό και αρκεί να μη χάσει στο Μεξικό, για να περάσει πρώτη φορά στην ιστορία τελικό. Η ομάδα του Βιλφρίντ Νανσί, προέρχεται από εντός έδρας ισοπαλία 0-0 στο MLS και είναι αήττητη σε οκτώ σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις, με τα έξι όμως να είναι ισόπαλα. Εχει μία ήττα σε 19 ματς από τον περασμένο Νοέμβριο. Σε όλα τα φετινά ματς της διοργάνωσης έχει σκοράρει.

ΠΡΟΤΑΣΗ

Στουρμ Γκρατς-Ραπίντ Βιέννης 1 2,10

Μοντερέι-Κολόμπους 1&over 1,5 1,95

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Μάκη Κασσαλία. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr