Μάκης Κασσαλιάς

Με Χάμαρμπι και Μίντιλαντ

Κυριακή, 26 Μαΐου 2024 - 04:42

Με επιλογές από Allsvenskan και Superligaen Δανίας θα πορευτώ την Κυριακή.

Στην Α' Σουηδίας επιλέγω τον άσο στο Χάμαρμπι-Σίριους, λίγο πάνω από τον διπλασιασμό. Σπουδαία νίκη στο ντέρμπι της Στοκχόλμης με την ΑΪΚ πανηγύρισε η Χάμαρμπι (2-1), βελτιώνοντας και την κάπως πεσμένη ψυχολογία από το σχετικά αρνητικό ξεκίνημα. Μετά το «φτωχό» σε φάσεις πρώτο μέρος ανέβασε στροφές στην επανάληψη πετυχαίνοντας δύο πανέμορφα γκολ, δεν αγχώθηκε μετά την μείωση. Μετράει οκτώ συνεχόμενα over, ενώ και τα εννιά τελευταία είχαν σύνολο 2-3 γκολ. Η Σίριους «κόλλησε» σε λευκή ισοπαλία με την ουραγό Βάστερας, παραμένοντας στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Ο Δανός Σάλεχ έχασε πέναλτι στο 59' σπαταλώντας την τεράστια ευκαιρία νίκης, ενώ θα ανέβαινε μόνος πρώτος σκόρερ της κατηγορίας (έμεινε στα έξι γκολ). Ηδη έχει εμφανίσει μεγάλα σκαμπανεβάσματα στο πρώτο κομμάτι της σεζόν, σίγουρα θα χρειαστεί περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα. Με ανεβασμένη ψυχολογία η φουλ του over Χάμαρμπι, έχει ξεκάθαρο προβάδισμα παρότι η Σίριους δεν είναι αμελητέα.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Α' Δανίας ποντάρω άσο από ημίχρονο στο Μίντιλαντ-Σίλκεμποργκ. Οι γηπεδούχοι δείχνοντας πάθος και θέληση έσωσαν ένα βαθμό στην έδρα της Νόρντζελαντ (3-3) ωστόσο έπεσαν στην δεύτερη θέση και πλέον δεν ορίζουν την τύχη τους, περιμένουν γκέλα της Μπρόντμπι. Η Νόρτζελαντ προηγήθηκε με 3-0 το πρώτο μισάωρο, αλλά η Μίντιλαντ μέχρι το 79’ έφερε το ματς στα ίσια! Over τα 9/10 τελευταία. Οφείλει να κερδίσει σήμερα και να περιμένει, θεωρώ πως θα το κάνει από το πρώτο ημίχρονο. Η Σίλκεμποργκ έπεσε θύμα της εύστοχης και αποτελεσματικής Μπρόντμπι (0-2). Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ήθελε μόνο νίκη και τη πέτυχε εύκολα, με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο. Πάντως ήταν ανταγωνιστική, έφτιαξε φάσεις και απείλησε, αλλά τις έλειψε η ευστοχία. Δεν θα άλλαζε κάτι για την ίδια αφού δεν έχει κάποιο σκοπό στα πλέι οφ. Κακή η παρουσία της στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος και ήταν ευτύχημα που μπήκε και στα πλέι οφ.

ΠΡΟΤΑΣΗ

Χάμαρμπι - Σίριους 1 2,07

Μίντιλαντ-Σίλκεμποργκ 1/1 2,00

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Μάκη Κασσαλία. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr