Στράτος Διακουμόπουλος

Με Ουαλία και γκολ

Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2022 - 09:51

Η νίκη της Ουαλίας και τα γκολ στο Καυτανζόγλειο αποτελούν τα σημεία που θα μας στείλουν ξανά στο ταμείο

Για την δεύτερη αγωνιστική του Μουντιάλ, η Ουαλία αντιμετωπίζει το Ιράν, στην πόλη Αλ Ραγιάν του Κατάρ. Η Ουαλία αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο με τις ΗΠΑ και ήταν μάλλον τυχερή που δέχτηκε μόνο ένα γκολ. Στην επανάληψη όμως και μετά τις αλλαγές του κόουτς Ρομπ Πέιτζ, παρουσιάστηκε βελτιωμένη, κέρδισε μέτρα, πίεσε και κατάφερε να επιβραβευτεί στο φινάλε με γκολ πέναλτι του εμβληματικού Γκάρεθ Μπέιλ (1-1). Κομβική η αναμέτρηση με το Ιράν καθώς ολοκληρώνει την παρουσία στον όμιλο κόντρα στο φαβορί για την πρωτιά, Αγγλία. Όλα πήγαν στραβά για το Ιράν στην πρεμιέρα κόντρα στην ισχυρή Αγγλία. Οι Ασιάτες βρέθηκαν από νωρίς σε θέση άμυνας ενώ στο 20’ είδαν τον βασικό τερματοφύλακα Μπεϊρανβάντ να βγαίνει νοκ άουτ λόγω τραυματισμού. Μετά το πρώτο γκολ κατέρρευσε, έκλεισε το ημίχρονο με 3-0 και μοιραία οδηγήθηκε σε συντριβή (6-2). Θα παίξει ρέστα στις πιο βατές αναμετρήσεις που απομένουν. Δεν έχει ξεπεράσει ποτέ την φάση των ομίλων σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Καλύτερα τα δείγματα γραφής της Ουαλίας, σε κατάσταση σοκ το Ιράν, υπερδιπλασιάζει το ποντάρισμα μας ο άσος

Στο εναρκτήριο ματς της τέταρτης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, ο Ηρακλής υποδέχεται τον Παναθηναϊκό Β’. Ο Ηρακλής έκανε έξοχη τακτικά εμφάνιση κόντρα σε ένα εκ των φαβορί για την άνοδο και πέρασε πανηγυρικά από τις Σέρρες (0-2). Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «γηραιό» ο Βέλγος μεσοεπιθετικός Ντενζέλ Γιουμπιτάνα που πέτυχε και τα δύο γκολ, στην πρώτη του φετινή συμμετοχή. Αποχώρησε για προσωπικούς λόγους από το ρόστερ ο έμπειρος μεσοαμυντικός Παπασταριανός. Ο Παναθηναϊκός Β’ δεν έφθασε σε υψηλά στάνταρντ απόδοσης κόντρα στον Αλμωπό στην Λεωφόρο, όπου μόλις έσωσε τον βαθμό (1-1). Οι «πράσινοι» χαρακτηρίζονται από επιθετικογενές πνεύμα, δημιουργούν πολλές ευκαιρίες σκοράρουν με άνεση, αλλά δέχονται παράλληλα εύκολα τέρματα. Σε γκολ-γκολ εξελίχθηκαν και τα τρία πρώτα ματς στη σεζόν. Ο κόουτς Σωτήρης Αντωνίου ζητά βελτίωση στην άμυνα, όμως θεωρούμε πως και το τέταρτο ματς της περιόδου μπορεί να εξελιχθεί σε γκολ-γκολ για τον Παναθηναϊκό!

ΠΡΟΤΑΣΗ

Ουαλία-Ιράν 1 2,10

Ηρακλής-Παναθηναϊκός Β’ Γκολ-γκολ 2.55

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Στράτου Διακουμόπουλου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr