Στράτος Διακουμόπουλος

Με Απόλλωνα Λάρισας και Στεάουα!

Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2022 - 12:48

Η διπλή ευκαιρία του Απόλλωνα Λάρισας και ο άσος της Στεάουα από ημίχρονο αποτελούν τα σημεία που θα μας στείλουν ξανά στο ταμείο

Για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, ο Απόλλων Πόντου υποδέχεται τον Απόλλωνα Λάρισας. Και αυτό το εντός έδρας ματς των Ποντίων θα γίνει στο Πολύκαστρο του Κιλκίς. Ο Απόλλων Πόντου έμεινε από νωρίς με παίκτη λιγότερο και ηττήθηκε εύκολα στην αποστολή της στον Βόλο από την Νίκη. Τρεις ήττες σε τέσσερα παιχνίδια για την ομάδα της Καλαμαριάς που ούτε έδρα έχει, ενώ και το ρόστερ της στήθηκε την τελευταία στιγμή. Ο Απόλλων δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά στο ντέρμπι της Λάρισας και ηττήθηκε δίκαια από την ποιοτικότερη ΑΕΛ. Η ομάδα της Φιλιππούπολης παίρνει αποτελέσματα κόντρα σε αντιπάλους που είναι κοντά στα κυβικά της, αλλά απέναντι σε ποιοτικούς αντιπάλους δυσκολεύεται να σταθεί ανταγωνιστικά. Και φέτος στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία. Πολύ χαμηλά ο άσος σε ένα ισορροπημένο ζευγάρι. Πληρώνει η διπλή ευκαιρία των Θεσσαλών.

Για το πρωτάθλημα της Ρουμανίας, η Στεάουα υποδέχεται την Μιοβένι. Η Στεάουα Βουκουρεστίου επικράτησε μεσοβδόμαδα εκτός έδρας της Μποτοσάνι με 3-2 και έτσι στα οκτώ πιο πρόσφατα παιχνίδια πρωταθλήματος έχει σημειώσει επτά νίκες και μία ήττα. Μετρά τρία Over και τρία Goal-goal στα τέσσερα τελευταία της ματς. Εντός έδρας παραμένει αήττητη με τέσσερις νίκες και άλλες τόσες ισοπαλίες. Η Μιοβένι πάλεψε κόντρα στην Κλουζ αλλά τελικά δέχθηκε το γκολ της ήττα λίγο πριν το τέλος (0-1). Η ομάδα του Μάριους Στόιτσα συμπλήρωσε εννέα σερί ματς δίχως νίκη με επτά ήττες και δύο ισοπαλίες και είναι με διαφορά η χειρότερη ομάδα της Ρουμανίας. Πάντως στο ματς του πρώτου γύρου είχε κάνει την έκπληξη και είχε πάρει ισοπαλία 1-1 από την Στεάουα. Σε εννέα εκτός έδρας ματς έχει σημειώσει μία νίκη, μία ισοπαλία και επτά ήττες. Η Στεάουα θα πάρει την νίκη. Αξίζει το ρίσκο του άσου από ημίχρονο.

ΠΡΟΤΑΣΗ

Απόλλων Πόντου-Απόλλων Λάρισας Χ2 2,35

Στεάουα-Μιοβένι 1/1 2,00

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Στράτου Διακουμόπουλου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr