Στράτος Διακουμόπουλος

Με ΕΙΦ και γκολ!

Τρίτη, 22 Αυγούστου 2023 - 15:51

Το διπλό της ΕΙΦ στη Φινλανδία και τα γκολ στο Νέστβεντ αποτελούν τα σημεία που θα μας στείλουν ξανά στο ταμείο.

Για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Φινλανδίας, η Γιβάσκιλα υποδέχεται την ΕΙΦ. Την έχει πάρει η κάτω βόλτα την Γιβάσκιλα και ακόμα και σε ματς που είναι ανταγωνιστική και το παλεύει μέχρι το φινάλε δεν καταφέρνει να πάρει θετικά αποτελέσματα. Αυτό συνέβη και κόντρας την διεκδικήτρια της ανόδου, Μίκελι, με την οποία έδωσε μάχη αλλά εν τέλει ηττήθηκε στις λεπτομέρειες 1-0. Επτά μαζεμένες ήττες, εννιά ματς δίχως νίκη, δεν σκόραρε στα τρία τελευταία. Με την ψυχολογία στο ναδίρ η Γιβάσκιλα δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία. Η ΕΙΦ είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην κατηγορία και εξαπολύει αντεπίθεση με σκοπό να προλάβει την πρωτιά και να πανηγυρίσει την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Η ΕΙΦ πέρασε δύσκολα και από το Χέλσινγκφορς, θα μπορούσε ακόμα και μεγαλύτερο σκορ κόντρα σε έμπειρο αντίπαλο. Πέντε συνεχόμενες νίκες ο έξοχος απολογισμός, απόρροια κυρίως της αμυντικής λειτουργίας. Μόνο ένα γκολ παθητικό στα πέντε αυτά ματς. Επτά σερί ήττες η Γιβάσκιλα, πέντε συνεχόμενες νίκες η ΕΙΦ. Διπλό και από ημίχρονο!

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Δανάις, η Νέστβεντ υποδέχεται την Κοπεγχάγη Β-93. Η Νέστβεντ ξεκίνησε άθλια στη σεζόν, με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς, αλλά στην θεωρητικά πιο δύσκολη αποστολή της περιόδου έκανε σεφτέ. Πήρε τον πόντο στο Άαλμποργκ και μαζί ψυχολογία για να παλέψει για την παραμονή της στη φετινή περίοδο. Ομάδα χαμηλού μπάτζετ, αλλά ουδείς περίμενε τέτοιο αρνητικό ξεκίνημα στη σεζόν. Η άμυνα αποτελεί το αδύναμο σημείο της, μπροστά σκοράρει με συνέπεια. Και τα πέντε ματς εξελίχθηκαν σε γκολ-γκολ τα τέσσερα εξ’ αυτών και όβερ 2,5 γκολ. Τιμωρημένος ο μέσος Ενζάι. Απίθανες είναι οι αγωνιστικές μεταπτώσεις τη Κοπεγχάγης Β93. Το ιστορικό κλάμπ της πρωτεύουσας, ιδρυθέν το 1893 επέστρεψε μετά από πολλά χρόνια στην δεύτερη κατηγορία και πασχίζει να βρει σταθερότητα. Την μία αγωνιστική διέλυσε εκτός έδρας την Κόγκε με 7-1 και την αμέσως επόμενη έχασε στο γήπεδό της από την Φρεντερίτσια με 5-0. Βασικό ζητούμενο παραμένει η βελτίωση στην άμυνα, όπου υπάρχουν οι απουσίες του ανέτοιμου δεξιού μπακ Κρόνερ και του τιμωρημένου στόπερ Έγκερις. Ματς κομμένο και ραμμένο για πολλά γκολ!

ΠΡΟΤΑΣΗ

Γιβάσκιλα-ΕΙΦ 2 (1.70) ή 2/2 (2.75)

Νέστβεντ-Κοπεγχάγη Β93 Γκολ-γκολ και όβερ 3,5 γκολ (2.55)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Στράτου Διακουμόπουλου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr