Newspaper cover page thumbnail Newspaper cover page thumbnail

«Τρέχει» σερί εντός η Τομ Τομσκ

24/7/2019

TOM TOMΣΚ-ΑΒΑΝΓΚΑΡΝΤ ΚΟΥΡΣΚ

Πρώτη απώλεια βαθμών για την Τομ Τομσκ που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Λουτς Ενέρτζια Βλαδιβοστόκ. Η ομάδα του Βασίλι Μπασκάκοβ σε μία αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση κατάφερε να προηγηθεί στην επανάληψη, δέχτηκε ωστόσο άμεσα την ισοφάριση και κάπως έτσι περιορίστηκε στον έναν βαθμό. Η εστία της παραβιάστηκε για πρώτη φορά φέτος, παρέμεινε ωστόσο αήττητη (2-1-0), ενώ επιβεβαίωσε το under 2,5 για τρίτο ματς στην σειρά.

Τον πρώτο της βαθμό στο νέο πρωτάθλημα απέσπασε η Αβανγκάρντ Κουρσκ που έμεινε στο 1-1 εντός κόντρα στην Κράσνονταρ-2. Σε ένα σκληρό ματς με εννιά συνολικά κίτρινες κάρτες η ομάδα του Μουράτ Ισκάκοβ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 87΄, κατάφερε ωστόσο να βρει την ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτό ήταν και το πρώτο της φετινό τέρμα, γεγονός που συνιστά πρόοδο.

• Ως γηπεδούχος η Τομ Τομσκ τρέχει αήττητο 15 αγώνων από πέρυσι.
  • Ξεκινώντας από την περασμένη σεζόν  η Αβανγκάρντ Κουρσκ μετράει πέντε σερί εκτός έδρας ήττες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, ενώ και το αήττητο εντός της Τομ δεν μπορεί να αγνοηθεί. Ασος.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ 2-ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ

Από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Σπαρτάκ-2 που λύγισε με 1-0 στην έδρα της Μορντόβια Σαράνσκ. Το σύνολο του Μπουλάτοβ είχε την κατοχή, έχασε πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου μέρους και στο ξεκίνημα της επανάληψης τιμωρήθηκε μένοντας πίσω στο σκορ, δίχως να καταφέρει να αντιδράσει. Ισορροπημένα για την ώρα τα αποτέλεσματα για τους Μοσχοβίτες, που μετρούν 2/3 under 2.5.

Βαριά εντός έδρας ήττα με 1-3 κόντρα στην Σινίκ  γνώρισε η Νίζνι Νόβγκοροντ. Το σύνολο του Τσερίσεβ μπαίνοντας υπνωτισμένο στην αναμέτρηση  βρέθηκε πίσω με 0-2 στο 10΄, μείωσε άμεσα, παρά την πίεση που άσκησε ωστόσο δεν βρήκε την ισοφάριση, αντιθέτως  δέχτηκε και τρίτο «χτύπημα» στο φινάλε. Με μόλις έναν βαθμό μετά τα πρώτα τρία επίσημα και με τρομερά κενά στα μετόπισθεν δεν θυμίζει την ομάδα που πέρυσι διεκδίκησε την άνοδο.

• Τα τρία πιο πρόσφατα επίσημα εντός της Σπαρτάκ τελείωσαν με ισοπαλία.
  • Η Νίζνι μετράει 2/3 goa-goal.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πολλά τα κενά στην άμυνα των φιλοξενουμένων. Ποντάρουμε στο goal-goal.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ 2-ΤΕΚΣΤΙΛΣΤΙΚ

Ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Αβανγκάρντ Κουρσκ αναδείχθηκε η Κράσνονταρ-2 στο τελευταίο της παιχνίδι. Η ομάδα του Ολεγκ Φομένκο κατάφερε έφτασε μια ανάσα από την πρώτη νίκη της σεζόν ανοίγοντας το σκορ στο 87΄, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο δέχτηκε την ψυχρολουσία της ισοφάρισης. Παρόλα αυτά απέσπασε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, επαληθεύοντας για τρίτο ματς στην σειρά το goal-goal.

Από την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς προέρχεται η Τεκστιλστίκ που γνώρισε εντός έδρας συντριβή με 1-4 από την Κίμκι. Η ομάδα του Ντένις Μπογιαρίντσεβ εμφάνισε ανταγωνιστικό πρόσωπο για ένα ημίχρονο, στο ξεκίνημα της επανάληψης ωστόσο κατέρρευσε και δεχόμενη τρία γκολ σε διάστημα 16 λεπτών έχασε οριστικά τις όποιες ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ζόρικο το ξεκίνημα για τους νεοφώτιστους που ψάχνουν τον πρώτο τους βαθμό.

• Με «2-3 Γκολ» ολοκληρώθηκαν και τα τρία επίσημα παιχνίδια της Kράσνονταρ-2.
  • Η Τεκστιλστίκ προέρχεται από δύο διαδοχικά over 4,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι είναι το φαβορί στα χαρτιά, ωστόσο το ποντάρισμα στα γκολ προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια. Ποντάρουμε στο «2-3 Γκολ».

ΝΕΦΤΕΚΧΙΜΙΚ-ΛΟΥΤΣ ΕΝΕΡΓΚΙΑ ΒΛΑΔΙΒΟΣΤΟΚ

Το δεύτερο διπλό της σε ισάριθμες εξόδους πανηγύρισε η Νεφτεκχίμικ περνώντας με 0-2 από την έδρα της Αρμαβίρ. Η ομάδα του Γιούρι Ουτκουλμπάεν άφησε την κατοχή στους γηπεδούχους και παίζοντας αποτελεσματικά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (προηγήθηκε με τρομερή προσπάθεια του Μακάροβ πίσω από το κέντρο), συνεχίζοντας αήττητη (2-1-0). Οι επτά βαθμοί συνιστούν ένα άκρως ενθαρρυντικό ξεκίνημα για τους νεοφώτιστους.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκε κόντρα στην Τομ Τομσκ η Λουτς Ενέρτζια Βλαδιβοστόκ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στην επανάληψη,  η ομάδα του Κούζιν κατάφερε ωστόσο να απαντήσει άμεσα με όμορφη ομαδική προσπάθεια, μένοντας για δεύτερη αγωνιστική αήττητη. Για την ώρα την χαρακτηρίζει  η ευκολία με την οποία βάζει και δέχεται γκολ. Επέστρεψε ο νεαρός τερματοφύλακας Πονομαρένκο (Ζενίτ).

• Η Νεφτεκχίμικ μετράει τρία σερί under 2,5.
  • Και τα τρία ματς της Λουτς Ενέρτζια επαλήθευσαν το αμφίσκορο, ενώ 2/3 έληξαν με over 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι και ο άσος τους βρίσκεται σε δελεαστική απόδοση.

ΣΙΝΙΚ ΓΙΑΡΟΣΛΑΒ-ΑΡΜΑΒΙΡ

Το τρίτο της τρίποντο σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η Σινίκ Γιάροσλαβ που πέρασε με 1-3 από την έδρα της Νίζνι Νόγκοροντ. Εκμεταλλευόμενη το δυναμικό της ξεκίνημα η ομάδα του Αλεξάντρ Πομπεγκάλοβ προηγήθηκε με 0-2 στο 10΄, ακολούθησε άμεσα η μείωση και παρά την πίεση που δέχτηκε κράτησε το προβάδισμα και «κλειδώσε» το διπλό με ένα τρίτο γκολ στο φινάλε.

Δεύτερη σερί ήττα για την Αρμαβίρ που είδε την νεοφώτιστη Νεφτεκχίμικ να περνάει με 0-2 από την έδρα της. Το σύνολο του Αρσέν Παπικιάν είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, πλήρωσε ωστόσο ακριβά την αναποτελεσματικότητα του. Τεράστια και η ευθύνη του τερματοφύλακα Ρούντενοκ που δέχτηκε το 0-1 με προσπάθεια πίσω από το κέντρο! Για δεύτερο ματς στην σειρά δεν σκόραρε.

• Ως γηπεδούχος η Σινίκ «τρέχει» ένα αήττητο 12 αγώνων ξεκινώντας από πέρυσι.
  • Και  τα τρία επίσημα παιχνίδια της Αρμαβίρ έληξαν με «2-3 Γκολ».

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Σινίκ που έχει όλα τα φόντα για να κάνει το 4/4. Ασος.

ΤΣΕΡΤΑΝΟΒΟ-ΡΟΤΟΡ ΒΟΛΓΚΟΓΚΡΑΝΤ

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στο νέο πρωτάθλημα είχε η Τσερτάνοβο που έμεινε στο 0-0 με την Φάκελ Βόρενεσχ. Το συγκρότημα του Ιγκόρ Οσίνκιν δεν κατάφερε να βρει δίχτυα για πρώτη φορά φέτος και κάπως έτσι περιορίστηκε στον έναν βαθμό συνεχίζοντας ωστόσο αήττητο (2-1-0). Στόχος της για φέτος το πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα.

Με το απόλυτο των βαθμών συνέχισε και μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής η Ρότορ που πέρασε με 0-3 από την έδρα της Γιενισέι. Η ομάδα του Ιγκόρ Μενστσίκοβ σημείωσε τρία γκολ για τρίτο διαδοχικό ματς, συνδύασε ουσία και θέαμα και με το διπλό στο Κρασνογιάρσκ έστειλε ένα ηχηρό μήνυμα. Την περασμένη σεζόν κινήθηκε στην μετριότητα, το εκρηκτικό της ξεκίνημα ωστόσο αφήνει υποσχέσεις.

• Ξεκινώντας από την περασμένη σεζόν η Τσερτανόβο «τρέχει» ένα αήττητο εννιά αγώνων, ενώ μπροστά στο κοινό της μετράει τέσσερα διαδοχικά τρίποντα.
  • Για την ώρα η Ρότορ μετράει 3/3 over 2,5 και 2/3 no goal.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Από τα πιο αμφίρροπα ματς της ημέρας, ρισκάρουμε με ποντάρισμα στην ισοπαλία, είτε ως αποτέλεσμα ημιχρόνου, είτε ως τελικό.

ΚΙΜΚΙ-ΓΙΕΝΙΣΕΪ

Το 3/3 έκανε η Κίμκι που πέρασε με 1-4 από την έδρα της νεοφώτιστης Τεκστιλστίκ. Η ομάδα του Ταλαλάεβ έδωσε συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις και έπειτα από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο ανέβασε στροφές στην επανάληψη σημειώνοντας τρία γκολ σε διάστημα 16 λεπτών για να «κλείδωσε» το διπλό. Τα 12 γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές αποτελούν νέο ρεκόρ για την κατηγορία! Τιμωρημένος ο μέσος Μεντέλ.

Με βαριά ήττα (0-3) συνδυάστηκε το πρώτο φετινό εντός έδρας παιχνίδι της Γιενισέι. Δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, δέχτηκε το 0-1 σε καίριο σημείο και παρότι πίεσε στην επανάληψη όχι μόνο δεν ισοφάρισε, αλλά η εστίας της παραβιάστηκε ακόμα δύο φορές.  «Το τελικό σκορ τα λέει όλα. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές του σε αντίθεση με εμάς», σχολίασε ο κόουτς Αλεξέεβ.

• Η Κίμκι μετράει τρία over 2,5 και δύο goal-goal για την ώρα.
  • Η Γιενισέι μετράει δύο σερί ήττες και ισάριθμα over 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε τρομερή κατάσταση στο ξεκίνημα της Κίμκι και η φόρμα της δεν μπορεί να αγνοηθεί. Ασος.

ΦΑΚΕΛ-ΒΑΛΤΙΚΑ ΚΑΛΙΝΙΓΚΡΑΝΤ

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την Φάκελ που έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Τσερτανόβο στο Βόρενεσχ. Η ομάδα του Σεργκέι Ομπόριν δεν κατάφερε ούτε στο τρίτο της παιχνίδι να βρει το παρθενικό για φέτος γκολ, ο βαθμός απέναντι σε ένα από τα πλέον φιλόδοξα συγκροτήματα της κατηγορίας την άφησε ωστόσο ικανοποιημένη. Για να απομακρυνθεί από την ουρά καλείται να βρει λύσεις στην επιθετική της αφλογιστία που συνεχίζεται από την περασμένη σεζόν .

Τρίτη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές για την Βάλτικα Καλίνινγκραντ που λύγισε με 0-1 εντός κόντρα στην Τσάικα. Η ομάδα του Καλέσιν κυνήγησε πιο «ζεστά» το γκολ, στο 86΄ωστόσο και ενώ το ματς έμοιαζε να «κλειδώνει» στην ισοπαλία δέχτηκε την ψυχρολουσία. Πέρυσι υποβιβάστηκε αλλά σώθηκε παίρνοντας την θέση της Σακχαλίν, με την εικόνα που παρουσιάζει όμως επιβεβαιώνει όσους πιστεύουν πως δύσκολα θα γλιτώσει φέτος . Ψάχνει το πρώτο της γκολ.

• Η Φάκελ μετράει πέντε σερί ματς χωρίς γκολ.
  • Η Βάλτικα μετράει τρία under 2.5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Προβληματικό το ξεκίνημα των δύο ομάδων και η συνάντηση τους αναμένεται «κλειστή». Ποντάρουμε στο no goal.

ΤΟΡΠΕΝΤΟ ΜΟΣΧΑΣ-ΜΟΡΝΤΟΒΙΑ

Νέο τρίποντο για την Τορπέντο Μόσχας που έφυγε με το διπλό από το Χαμπάροβσκ επικρατώντας με 0-1 της ΤΚΑ Ενέρτζια. Η ομάδα του Σερκέι Ιγκνασέβιτς προηγήθηκε νωρίς, δημιούργησε τις προϋποθέσεις και για περισσότερα γκολ , ενώ με εξαίρεση το δοκάρι των γηπεδούχων στην επανάληψη δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα. Αν και νεοφώτιστη έχει μεγάλες φιλοδοξίες και το 3/3 μόνο τυχαίο δεν πρέπει να θεωρείται.

Την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μορντόβια που έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Σπαρτάκ Μόσχας-2. Η ομάδα του Μαράτ Μουστάφιν στάθηκε τυχερή στο φινάλε του πρώτου μέρους καθώς οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε πέναλτι και με τον φορ Μπαζέλιουκ να ανοίγει λογαριασμό  στην επανάληψη πήρε τους πρώτους της βαθμούς. Αυτό ήταν και το πρώτο της φετινό επίσημο τέρμα.

• H Tορπέντο κράτησε  το μηδέν και στα τρία της παιχνίδια, ενώ μετράει ισάριθμα under 2,5.
  • Και τα τρία ματς της Μορντόβια έχουν λήξει με «0-1 Γκολ».

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι νεοφώτιστοι κλέβουν τις εντυπώσεις και δείχνουν απόλυτα ικανοί για το 4/4. Ασος.

ΤΣΑΪΚΑ-ΤΚΑ ΕΝΕΡΤΖΙΑ

Από την παρθενική  της νίκη στην κατηγορία προέρχεται η Τσάικα που επικράτησε με 0-1 της Βάλτικα στο Καλίνινγκραντ. Κόντρα σε έναν αντίπαλο στα μέτρα της η ομάδα του Ντμίτρι Βοέτσκι έδειξε τα δόντια της, κράτησε για δεύτερο ματς στην σειρά ανέπαφη την εστία της και πλησιάζοντας προς το φινάλε βρήκε το νικητήριο γκολ. Οι νεοφώτιστοι έμειναν για δεύτερη αγωνιστική αήττητοι και αποβάλουν σταδιακά το άγχος.

Δεύτερη εντός έδρας ήττα για την ΤΚΑ Ενέρτζια που λύγισε με 0-1 κόντρα στην Τορπέντο. Για τρίτο ματς στην σειρά δέχτηκε γκολ στο πρώτο τέταρτο, είχε δοκάρι στην επανάληψη, δεν κατάφερε ωστόσο να σώσει κάτι από το ματς.  «Πρέπει να ηρεμήσουμε. Χρειαζόμαστε μία νίκη, μας κοστίζει η νευρικότητα στα πρώτα λεπτά», σχολίασε ο κόουτς Ποντούμπσκι. Με μόλις έναν βαθμό στην συγκομιδή της η πίεση μεγαλώνει.

• Και  τα τρία παιχνίδια της Τσάικα έληξαν με «0-1 Γκολ».
  • Over 2,5 τα δύο από τα τρία παιχνίδια της ΤΚΑ Ενέρτζια.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπη μάχη. Επιλέγουμε το ποντάρισμα στα γκολ και συγκεκριμένα στο «2-3 Γκολ».