Newspaper cover page thumbnail Newspaper cover page thumbnail

Εντυπωσιάζει η Νεφτεχίμικ

12/10/2019

ΝΕΦΤΕΧΙΜΙΚ-ΦΑΚΕΛ

Επτά αγωνιστικές αήττητη (5-2-0) συμπλήρωσε η Νεφτεχίμικ με το «διπλό» (0-2) στην έδρα της Τσάικα. Η ομάδα του Ουτκουλμπάεβ έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, προηγήθηκε με το… καλημέρα και στην επανάληψη κλείδωσε το τρίποντο εκμεταλλευόμενο τραγικό λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Αν και νεοφώτιστη αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος φιγουράροντας στην 4η θέση. Εχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια. Χωρίς απουσίες.

Ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στην Τομ Τομσκ αναδείχθηκε η Φάκελ στο πιο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σεργκέι Ομπόριν κατάφερε να μείνει όρθια κόντρα σε έναν ποιοτικότερο αντίπαλο, παρόλα αυτά συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές μακριά από τις επιτυχίες (0-3-2). Για τέταρτη σερί αγωνιστική δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ η επίθεση της είναι με διαφορά η χειρότερη στην κατηγορία με εννιά γκολ σε 16 αγωνιστικές.  Χωρίς σημαντικές απουσίες.

• Η Νεφτεκχίμικ σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ στις τελευταίες έντεκα αγωνιστικές.
  • Η Φάκελ μετράει 10/16 under 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι εντυπωσιάζουν και ο άσος τους κόντρα σε μία από τις πλέον αδύναμες ομάδες της κατηγορίας φαντάζει αρκετά πιθανός.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ-2-ΤΟΡΠΕΝΤΟ ΜΟΣΧΑΣ

Από εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) κόντρα στην Τσερτανόβο προέρχεται η Σπαρτάκ Μόσχας-2. Η ομάδα του  Βίκτορ Μπουλάτοβ έπειτα από ένα πρώτο μέρος χωρίς τέρματα προηγήθηκε με 0-2 στο ξεκίνημα της επανάληψης, η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη και στο 90΄δέχτηκε την ψυχρολουσία της ισοφάρισης. Με αυτόν τον τρόπο συμπλήρωσε επτά αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-2-5).  Τιμωρημένος ο τερματοφύλακας Ακμούρζιν. Τραυματίες οι μέσοι Τιούνιν και Ντανίλιν.

Στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρήθηκε η Τορπέντο Μόσχας επικρατώντας με 2-0 της Σίνικ Γιάροσλαβ.  Το συγκρότημα του Σεργκέι Ιγκνασέβιτς πήγε στην ανάπαυλα έχοντας προηγηθεί με αυτογκόλ και στην επανάληψη «κλείδωσε» το τρίποντο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, δίνοντας συνέχεια στο εντός έδρας αήττητο του (9-1-0). Στα επτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της κέρδιζε από το ημίχρονο. Τραυματίας ο στόπερ Καλόσιν.

• H Σπαρτάκ προέρχεται από τρεις σερί ήττες εντός, δίχως να σκοράρει.
  • Η Τορπέντο έχει κρατήσει το μηδέν σε τέσσερις από τις έξι εξόδους της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε καλή κατάσταση και το «διπλό» έχει τον πρώτο λόγο.

ΤΟΜ ΤΟΜΣΚ-ΒΑΛΤΙΚΑ

Από λευκή ισοπαλία στην έδρα της Φάκελ προέρχεται η Τομ Τομσκ. Η ομάδα του Βασίλι Μπασκάκοβ  δεν ικανοποίησε ιδιαίτερα με την απόδοση της κόντρα σε μία από τις πλέον αδύναμες ομάδες της κατηγορίας, μένοντας στο -2 από την τετράδα που αποτελεί και τον στόχο της. Διαθέτει μία από τις κορυφαίες άμυνες στο πρωτάθλημα, μεσοπειθετικά ωστόσο έχει ακόμα αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Χωρίς απουσίες.

Δέκα αγωνιστικές αήττητη (6-4-0) συμπλήρωσε η Βάλτικα με την εντός έδρας επικράτηση της κόντρα στην Κράσνονταρ-2.  Η ομάδα του Εβγκένι Καλέσιν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με 2-1 και με δύο τέρματα φορ Αλεφ στην επανάληψη «σφράγισε» το τρίποντο. Αποτελεί την πλέον φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας απέχοντας έναν βαθμό από την τετράδα. Εκτός ο Πομαζάν (τερματοφύλακας).

• Η Τομ Τομσκ δεν έχει σκοράρει σε τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα εντός της.
  • Η Βάλτικα έχει κερδίσει σε μόλις μία από τις οκτώ τελευταίες επισκέψεις της στο Τομσκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Βίοι αντίθετοι τις τελευταίες εβδομάδες για τις δύο ομάδες και το «διπλό» έχει τύχη.

ΚΙΜΚΙ-ΜΟΡΝΤΟΒΙΑ

Από ισοπαλία (1-1) στην έδρα της ΣΚΑ Χαμπαρόφσκ προέρχεται η Κίμκι. Η ομάδα του Αντρέι Ταλαλάεβ προηγήθηκε στην αναμέτρηση, δέχτηκε ωστόσο άμεσα την ισοφάριση, με το 1-1 της ανάπαυλας να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι το φινάλε. Εμεινε χωρίς νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά την εμφατική πρόκριση στο Κύπελλο σε βάρος Ρουμπίν Καζάν. Κορυφαία άμυνα στην κατηγορία με μόλις εννιά γκολ παθητικό σε 16 αγωνιστικές. Χωρίς σημαντικές απουσίες.

Από εντός έδρας ήττα (0-1) κόντρα στην Ρότορ προέρχεται η Μορντόβια. Μία ακόμα μέτρια εμφάνιση από το σύνολο του Μάρατ Μουστάφιν, το οποίο απείλησε ελάχιστα και έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα δέχτηκε το 0-1 στην επανάληψη. Παραμένει σταθερά στην επικίνδυνη ζώνη, με το έργο της παραμονής να φαντάζει δύσκολο με βάση την εικόνα που παρουσιάζει ως τώρα. Xωρίς απουσίες.

• Η Κίμκι έχει κερδίσει 6/7 εντός της.
  • Σε επτά εξόδους η Μορντόβια έχει πανηγυρίσει ένα «διπλό» (1-3-3) μετρώντας πέντε over 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αποτελεσματική μπροστά στο κοινό της η Κίμκι. Ασος.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ-2-ΣΚΑ ΧΑΜΠΑΡΟΦΣΚ

Την ήττα με 4-1 στο Καλίνιγκραντ από την Βάλτικα γνώρισε η Κράσνονταρ-2 στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ολεγκ Φομένκο κατάφερε να απαντήσει στο γρήγορο προβάδισμα των γηπεδούχων, η ανάπαυλα ωστόσο την βρήκε πίσω στο σκορ με 2-1 και στην επανάληψη δέχτηκε ακόμα δύο «χτυπήματα». Συμπληρώνοντας τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-2-2) υποχώρησε στην επικίνδυνη ζώνη. Με «2-3 γκολ» έχουν λήξει 9/16 επίσημα της. Χωρίς απουσίες.

Από εντός έδρας ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Κίμκι προέρχεται η ΣΚΑ Χαμπαρόφσκ. Το σύνολο του Αλεξέι Ποντούμπσκι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε ωστόσο να απαντήσει άμεσα και με το τελικό 1-1 συμπλήρωσε μία τετράδα αγώνων ως γηπεδούχος χωρίς ήττα (3-1-0). Βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα στηρίζοντας την συγκομιδή της στην έδρα της, όπου έχει συγκεντρώσει 17/25 βαθμούς της. Πλήρης η αποστολή.

• Η Κράσνονταρ παραμένει χωρίς τρίποντο σε έξι εντός (0-3-3).
  • Σε έξι εξόδους η ΣΚΑ μετράει δύο «διπλά» (2-2-2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι που θέλουν να διατηρηθούν σε τροχιά τετράδας. Διπλό.

ΡΟΤΟΡ-ΝΙΖΝΙ

Σταθερή σε τροχιά πλέι-οφ παρέμεινε η Ρότορ που πέρασε με 0-1 από την έδρα της Μορντόβια Σαράνσκ στο πιο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος. Επειτα από ένα πρώτο μέρος χωρίς τέρματα η ομάδα του Ιγκόρ Μενστσίκοβ βρήκε το γκολ της νίκης με όμορφη ομαδική συνεργασία στην επανάληψη, πανηγυρίζοντας το τρίτο της τρίποντο στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές. Στο στάδιο της αποθεραπείας βρίσκεται ο αρχηγός Μπαϊρίεβ (στόπερ).

Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Γιενισέι γνώρισε στο πιο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος η Νίζνι. Η ομάδα του Ντμίτρι Τσερίσεβ προηγήθηκε μόλις στο 3΄, η συνέχεια ωστόσο ήταν απογοητευτική, βρέθηκε πίσω με 1-2 στην ανάπαυλα και παίζοντας με δέκα στην επανάληψη δεν κατάφερε να σώσει κάτι από την αναμέτρηση. Επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα έπειτα από ένα αήττητο επτά αγωνιστικών (3-4-0). Τιμωρημένος ο στόπερ Ζούεβ.

• Σε πέντε από τα επτά ενός της η Ρότορ δέχτηκε τουλάχιστον δύο γκολ.
  • Η Νίζνι κράτησε το μηδέν στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπη μάχη, οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε καλύτερο φεγγάρι, επιλέγουμε ωστόσο το ποντάρισμα στο «2-3 γκολ».

ΣΙΝΙΚ ΓΙΑΡΟΣΛΑΒ-ΤΣΑΪΚΑ

Στην έδρα της Τορπέντο Μόσχας σταμάτησε το αήττητο πέντε αγωνιστικών (3-2-0) που «έτρεχε» η Σίνικ Γιάροσλαβ. Το συγκρότημα του κόουτς Πομπεγκάλοβ βρέθηκε πίσω στην ανάπαυλα με αυτογκόλ και στην επανάληψη δέχτηκε και δεύτερο «χτύπημα» με εκτέλεση πέναλτι, χάνοντας οριστικά κάθε ελπίδα για θετικό αποτέλεσμα. Λυγίζει δύσκολα μπροστά στο κοινό της έχοντας υποστεί τρεις ήττες στα τελευταία 24 ματς πρωταθλήματος ως γηπεδούχος. Χωρίς απουσίες.

Δεύτερη διαδοχική ήττα και τρίτη συνολικά στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές γνώρισε η Τσάικα λυγίζοντας με 0-2 κόντρα στην Νεφτεκχίμικ. Το σύνολο του Ντμίτρι Βοέτσκι βρέθηκε πίσω στο σκορ με το… καλημέρα, πίεσε για την ισοφάριση, ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Αράποβ έφερε ωστόσο το 0-2, εκμηδενίζοντας τις όποιες ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα. Αν και νεοφώτιστη παρουσιάζει ανταγωνιστικό πρόσωπο στα περισσότερα παιχνίδια της. Xωρίς Σαρόβ (μέσος).

• Σε 16 αγωνιστικές η Σίνικ μετράει δέκα goal-goal.
  • Με 11/16 η Τσάικα έχει τα περισσότερα under 2,5 στην κατηγορία.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανώτεροι οι γηπεδούχοι με τον άσο να έχει το προβάδισμα.

ΤΕΚΣΤΙΛΣΤΙΚ-ΛΟΥΤΣ ΕΝΕΡΤΖΙΑ ΒΛΑΔΙΒΟΣΤΟΚ

Μία ακόμα ήττα γνώρισε την Τεκστιλστίκ που λύγισε με 2-0 στην έδρα της Αρμαβίρ. Η ομάδα του Ντένις Μπογιαρίντσεβ πλήρωσε σε ένα ακόμα παιχνίδι τα κενά στα μετόπισθεν, βρέθηκε πίσω με 2-0 στην ανάπαυλα, δίχως να καταφέρει να αντιδράσει στην επανάληψη. Για τρίτη σερί αγωνιστική δεν κατάφερε να σκοράρει και πλέον βρίσκεται μόνη της στην τελευταία θέση. Μετράει επτά ήττες στα τελευταία οκτώ παιχνίδια. Χωρίς Αλεξέεβ (φορ).

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκε κόντρα στην Αβανγκάρντ Κουρσκ η Λουτς Ενέρτζια Βλαδιβοστόκ, μέοντας στο 2-2 εντός. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Ρουστέμ Κούζιν κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα προηγούμενη με 2-1, μια στιγμής αδράνειας σε εκτέλεση κόρνερ την περιόρισε στον έναν βαθμό. Συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-3-1). Δεν έχει σκοράρει σε πέντε από τα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Τραυματίας ο εξτρέμ Καλούγκιν.

• Με over 2,5 τελείωσαν 10/16 παιχνίδια της Τεκστιλστίκ.
  • Η Λουτς παραμένει αήττητη σε πέντε εξόδους (2-3-0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν αήττητοι εκτός έδρας και κόντρα στην ουραγό έχουν ευκαιρία για επιστροφή στα τρίποντα. Διπλό.

ΓΙΕΝΙΣΕΪ-ΑΡΜΑΒΙΡ

Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο πανηγύρισε η Γιενισέι που πέρασε με 1-3 από την έδρα της Νίζνι. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς το συγκρότημα του Γκαζάεβ ανέτρεψε τα δεδομένα πριν την ανάπαυλα και στην επανάληψη «σφράγισε» το «διπλό» με ένα τρίτο γκολ. Παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη, δείχνει όμως σημάδια ανάκαμψης μετά το απογοητευτικό ξεκίνημα. Σε έξι εντός μετράει μία νίκη (1-2-3). Χωρίς απουσίες.

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Αρμαβίρ επικρατώντας με 2-0 της Τεκστιλστίκ. Μεστή εμφάνιση από την ομάδα του Αρσέν Παπικιάν, η οποία βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στην ανάπαυλα και στην επανάληψη διατήρησε το προβάδισμα δίχως ιδιαίτερα προβλήματα. Με αυτόν τον τρόπο έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί έξι αγωνιστικών (0-4-2) που την ακολούθησε. Χωρίς απουσίες.

• Με goal-goal τελείωσαν τα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της Γιενισέι.
  • Εκτός έδρας η Αρμαβίρ μετράει ένα «διπλό» σε επτά εξόδους (1-1-5) διαθέτοντας την χαμηλότερη συγκομιδή στην κατηγορία.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Γιενισέι βρίσκει ρυθμό και το ποντάρισμα στο τρίτο της σερί τρίποντο έχει αξία.

ΚΟΥΡΣΚ-ΤΣΕΡΤΑΝΟΒΟ

Ισόπαλη με 2-2 στην έδρα της Λουτς Ενέρτζια Βλαδιβοστόκ αναδείχθηκε η Αβανγκάρντ Κουρσκ στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος.  Η ομάδα του Ολεγκ Βασιλένκο ευτύχησε να προηγηθεί, πληρώνοντας ένα τετράλεπτο αδράνειας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, κατάφερε ωστόσο να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας με στατική φάση στην επανάληψη. Κάπως έτσι συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς ήττα (1-3-0), ενώ στα επτά πιο πρόσφατα εντός μετράει δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Τραυματίας  ο εξτρέμ Μακάροβ.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκε κόντρα στην Σπαρτάκ Μόσχας-2 η Τσερτάνοβο. Η ομάδα του Ιγκόρ Οσίντζκιν βρέθηκε πίσω με 0-2 στο ξεκίνημα της επανάληψης, κατάφερε ωστόσο να επιστρέψει στο ματς και να σώσει στο φινάλε τον βαθμό. Αυτή ήταν η πέμπτη της ισοπαλία στις τελευταίες επτά αγωνιστικές. Εχει συγκεντρώσει τους 16 από τους συνολικά 26 βαθμούς της εκτός έδρας. Τραυματίες οι Μικχάιλοβ (στόπερ) και Κολεσνιτσένκο (εξτρέμ).

• Η Τσερτάνοβο παραμένει αήττητη σε οκτώ εξόδους (4-4-0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:Αμφίρροπη μάχη, ρισκάρουμε στην ισοπαλία του ημιχρόνου.