Newspaper cover page thumbnail Newspaper cover page thumbnail

Αφυπνίζεται η Γιενισέι

23/10/2019

ΓΙΕΝΙΣΕΪ-ΚΟΥΡΣΚ

Συνέχεια στην ανοδική της πορεία έδωσε η Γιενισέι περνώντας με 0-1 από την έδρα της Λουτς. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση η ομάδα του Γιούρι Γκαζάεβ βρήκε το γκολ της νίκης με εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις, διευρύνοντας για τέταρτη αγωνιστική το αήττητο σερί της. Με τους δέκα βαθμούς που έχει συγκεντρώσει στο διάστημα αυτό δείχνει ικανή να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Τιμωρημένος ο μέσος Λάνιν.

Από εντός έδρας επικράτηση σε βάρος της Τεκστιλστίκ προέρχεται η Κουρσκ. Παρότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ το σύνολο του Oλεγκ Βασιλένκο δεν τα παράτησε και με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών στην επανάληψη ολοκλήρωσε την ανατροπή. Αυτό ήταν το τέταρτο παιχνίδι της στις τελευταίες έξι αγωνιστικές που σημείωσε τουλάχιστον δύο τέρματα. Δεν αναφέρθηκαν απουσίες.

• Σε επτά εντός η Γιενισέι έχει πανηγυρίσει μόλις μία νίκη (1-3-3).
  • Η Κουρσκ ζορίζεται αρκετά μακριά από την έδρα της μετρώντας ένα «διπλό» σε οκτώ εξόδους (1-3-4).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε καλό φεγγάρι και ο άσος έχει τον πρώτο λόγο.

TOM TOMΣΚ-ΜΟΡΝΤΟΒΙΑ

Από τρίτη σερί ισοπαλία προέρχεται η Τομ Τομσκ που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της ΣΚΑ Χάμπαροφσκ. Το σύνολο του Βασίλι  Μπασκάκοβ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, απάντησε πριν την ανάπαυλα, παρότι αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω στην επανάληψη δεν κατάφερε όμως να βρει το γκολ της νίκης. Συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές αήττητη (1-3-0), η απόσταση της ωστόσο από την τετράδα μεγάλωσε. Χωρίς Κιρεένκο (εξτρέμ), Ζίτνεβ (φορ).

Συνέχεια στις κακές εμφανίσεις έδωσε η Μορντόβια που ηττήθηκε με 0-3 εντός από την Κράσνονταρ 2. Το σύνολο του κόουτς Μουστάφιν βρέθηκε πίσω με 0-1 στην ανάπαυλα και μένοντας για τρίτο ματς στην σειρά χωρίς γκολ παραδόθηκε στα τελευταία λεπτά δεχόμενο ακόμα δύο τέρματα. Αυτή ήταν και η τέταρτη διαδοχική ήττα της στο πρωτάθλημα και πέμπτη σε όλες τις διοργανώσεις. Xωρίς απουσίες.

• H Toμ Τομσκ μετράει 16 under στα 20 τελευταία εντός της.
  • Σε οκτώ εξόδους η Μορντόβια μετράει ένα «διπλό» (1-3-4), αλλά και έξι over 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Φαβορί οι γηπεδούχοι, ο άσος τους ωστόσο βρίσκεται χαμηλά και ποντάρουμε στο under 2,5.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ 2-ΦΑΚΕΛ

Νέο αρνητικό αποτέλεσμα για την Σπαρτάκ Μόσχας 2 που ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Τσάικα. Το συγκρότημα του Μπουλάτοβ προηγήθηκε με πέναλτι, δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση και παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στην επανάληψη δέχτηκε και δεύτερο τέρμα κόντρα στην ροή. Συμπλήρωσε εννιά αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-2-7), ενώ ως γηπεδούχος προέρχεται από τέσσερις σερί ήττες. Τιμωρημένος ο εξτρέμ Ρουντένκο.

Με βαριά εντός έδρας ήττα από την Σίνικ Γιάροσλαβ συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Βλάντιμιρ Μπεσάτσνικχ στον πάγκο της Φάκελ. Δεν κατάφερε ποτέ να συνέλθει μετά το χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, η ανάπαυλα βρήκε στο σκορ στο 0-1 και στην επανάληψη παραδόθηκε στις ορέξεις των φιλοξενουμένων. Παραμένει ουραγός έχοντας συμπληρώσει επτά αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-3-4). Χωρίς απουσίες.

• Η Σπαρτάκ μετράει τέσσερα κολλητά over στο πρωτάθλημα και συνολικά έντεκα σε 18 στροφές.
  • Στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της η Φάκελ έμεινε «ασφαιρη».

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι δύο ομάδες δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση και η μεταξύ τους συνάντηση έχει αρκετό βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ποντάρουμε στο «2-3 γκολ».

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ 2-ΝΙΖΝΙ

Από σπουδαίο «διπλό» στο Σαράνσκ κόντρα στην Μορντόβια προέρχεται η Κράσνονταρ 2. Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση το σύνολο του Ολεγκ Φομένκο πήρε στην ανάπαυλα προηγούμενο και  με δύο ακόμα τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης «σφράγισε» την επιστροφή του στις επιτυχίες μετά από πέντε αγωνιστικές (0-3-2). Για να απομακρυνθεί από την ουρά οφείλει νε βελτιώσει τις εντός έδρας επιδόσεις της. Πλήρης η αποστολή.

Με σπουδαία εντός έδρας επικράτηση κόντρα στην Κίμκι συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Ρόμπερτ Εβντοκίμοβ στον πάγκο της Νίζνι. Κόντρα σε μία από τις πλέον σταθερές ομάδες της κατηγορίας κατάφερε να παρουσιάσει άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο και χάρη στο τέρμα του Παλιένκο στην επανάληψη επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες. Για έκτη φορά στις τελευταίες εννιά αγωνιστικές κράτησε ανέπαφη την εστία της. Πλήρης η αποστολή.

• Σε επτά εντός η Κράσνονταρ 2 αγνοεί την νίκη (0-4-3).
  • Η Νίζνι μετράει 12 under 2,5 σε 18 αγωνιστικές.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι φιλοξενούμενοι είναι το φαβορί και το «διπλό» τους βρίσκεται σε αποδεκτή τιμή.

ΝΕΦΤΕΧΙΜΙΚ-ΣΚΑ ΧΑΜΠΑΡΟΦΣΚ

Στην έδρα της Βάλτικα σταμάτησε το αήττητο έντεκα αγωνιστικών που «έτρεχε» η Νεφτεχίμικ. Η ομάδα του Γιούρι Ουτκουλμπάεβ έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την δική τους ευκαιρία από την άσπρη βούλα επικρατώντας τελικά με 1-0. Ακρως ικανοποιητική πάντως η παρουσία των νεοφώτιστων μιας και βρίσκονται στο -3 από την 4η θέση. Μετράει τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία εντός. Χωρίς απουσίες.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκε κόντρα στην Τομ Τομσκ η ΣΚΑ Χαμπαρόφσκ μένοντας στο 1-1 εντός. Η ομάδα του Αλεξέι Ποντούμπσκι προηγήθηκε με το… καλημέρα, δέχτηκε ωστόσο την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα και παίζοντας με παίκτη λιγότερο στην επανάληψη αρκέστηκε στην ισοπαλία, που ήταν και η τρίτη της σερί στο πρωτάθλημα. Πλέον έχει συμπληρώσει τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη (0-3-1). Τιμωρημένοι Ζάιτσεβ (μπακ) και Σλιάκοβ (μπακ).

• Η Νεφτεχίμικ προέρχεται από τέσσερα σερί under.
  • Με over 2,5 συνοδεύτηκαν τα τρία πιο πρόσφατα ταξίδια της ΣΚΑ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπη μάχη, επιλέγουμε το ποντάρισμα στα τέρματα και στο under 2,5.

ΡΟΤΟΡ-ΛΟΥΤΣ ΕΝΕΡΤΖΙΑ ΒΛΑΔΙΒΟΣΤΟΚ

Ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στην Αρμαβίρ έμεινε στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος η Ρότορ. Το συγκρότημα του Ιγκόρ Μενστσίκοβ έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό «πετώντας» δύο βαθμούς κόντρα σε έναν αντίπαλο θεωρητικά χαμηλότερης δυναμικότητας, χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία να πιάσει την Κίμκι στην 2η θέση. Ως γηπεδούχος πάντως προέρχεται από τρεις σερί νίκες. Πλήρης η αποστολή.

Από εντός έδρας ήττα κόντρα στην Γιενισέι προέρχεται η Λουτς. Σε μία αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση το σύνολο του Ρουστέμ Κούζιν δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και στις καθυστερήσεις ακολούθησε η ψυχρολουσία, καθώς δέχτηκε το 0-1 με πέναλτι. Πλέον έχει συμπληρώσει έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-3-3). Τιμωρημένος ο Μακαρένκο (μέσος). Τραυματίας ο Καλούγκιν (εξτρέμ).

• Tα οκτώ από τα δέκα πιο πρόσφατα εντός της Ρότορ έληξαν με goal-goal.
  • Σε έξι από τα εννιά πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα η Λουτς έμεινε «ασφαιρη».

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο. Ασος.

ΚΙΜΚΙ-ΑΡΒΑΒΙΡ

Την ήττα με 1-0 από την Νίζνι γνώρισε στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος η Κίμκι. Η ομάδα του Αντρέι Ταλαλάεβ μπορεί να είχε την κατοχή, οι φιλοξενούμενοι ήταν όμως αυτοί που βρήκαν το νικητήριο γκολ στην επανάληψη. Παρέμεινε στην 2η θέση και σε τροχιά ανόδου, έχασε ωστόσο την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή. Τιμωρημένοι οι Νεφτουλίν (μέσος) και Πολιάρους (εξτρέμ).

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Βόλγκογκραντ η Αρμαβίρ, μένοντας στο 0-0 με την Ρότορ. Κόντρα σε μία από τις καλές ομάδες της κατηγορίας το σύνολο του Αρσέν Παπικιάν κατάφερε να μείνει όρθιο, διευρύνοντας για τρίτη αγωνιστική το αήττητο σερί του (1-2-0). Οι εκτός έδρας αποστολές πάντως αποτελούν μία από τις μεγάλες της αδυναμίες. Τιμωρημένος ο μπακ Τεν.

• Η Κίμκι στηρίζει πολλά στην έδρα της, όπου μετράει επτά νίκες σε οκτώ ματς.
  • Σε οκτώ εξόδους η Αρμαβίρ έχει πανηγυρίσει ένα «διπλό» (1-2-5).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ισχυρή στην έδρα της η Κίμκι που είναι το λογικό φαβορί κόντρα στην Αρμαβίρ. Ασος.

ΣΙΝΙΚ-ΒΑΛΤΙΚΑ

Επιστροφή στις νίκες για την Σίνικ που πέρασε με 0-4 από την έδρα της Φάκελ. Οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα, το σύνολο του Πομπεγκάλοβ πήγε ωστόσο στην ανάπαυλα προηγούμενο με 0-1 και στην επανάληψη έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του σημειώνοντας ακόμα τρία τέρματα. Αφησε πίσω της τις ήττες από Τορπέντο Μόσχας (2-0) και Τσάικα (2-3) που είχαν προηγηθεί και βρίσκεται στο -3 από την τετράδα. Χωρίς απουσίες.

Από εντός έδρας επικράτηση κόντρα στην Νεφτεχίμικ προέρχεται η Βάλτικα. Το σύνολο του Καλέσιν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην μεγαλύτερη διάρκεια, γλίτωσε το 0-1 στο πρώτο μέρος όπου οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι και στην επανάληψη ο φορ Μάρκιν διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα το τελικό 1-0. Αποτελεί την πλέον φορμαρισμένη ομάδα στην κατηγορία «τρέχοντας» αήττητο 12 αγωνιστικών. Χωρίς Πομαζάν (τερματοφύλακας).

• Η Σίνικ μετράει 11/18 over 2,5.
  • Με under 2,5 τελείωσαν τα έξι πιο πρόσφατα ματς της  Βάλτικα κόντρα στην Σίνικ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι αριθμοί των δύο ομάδων μας οδηγούν σε ποντάρισμα στο under 2,5.

ΤΟΡΠΕΝΤΟ ΜΟΣΧΑΣ-ΤΣΑΪΚΑ

Την πρώτη εντός έδρας ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η Τορπέντο Μόσχας λυγίζοντας με 0-1 κόντρα στην Τσερτάνοβο. Η ομάδα του Σεργκέι Ιγκνασέβιτς δεν έπιασε τα συνηθισμένα της επίπεδα απόδοσης και έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα δέχτηκε την ψυχρολουσία πλησιάζοντας προς το φινάλε. Το +6 από τους διώκτες της στην κορυφή παρέμεινε ωστόσο σταθερό. Τιμωρημένοι οι μέσοι Λιακχ και Ριαζάντσεβ.

Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο πανηγύρισε η Τσάικα που επιβλήθηκε με 2-1 της Σπαρτάκ Μόσχας 2. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Βοέτσκι δεν τα παράτησε, ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα και στην επανάληψη ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες την ανατροπή. Με απόλυτα μοιρασμένα αποτελέσματα οι νεοφώτιστοι διατηρούνται σε απόσταση ασφαλείας από την ουρά. Τιμωρημένος ο μέσος Τεκούτσεβ. Τραυματίας ο μέσος Σάροβ.

• H Τορπέντο κέρδιζε από το ημίχρονο σε επτά από τα δέκα πιο πρόσφατα παιχνίδια.
  • Με over 2,5 συνδυάστηκαν τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα ταξίδια της Τσάικα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η πρωτοπόρος ψάχνει αντίδραση μετά την πρόσφατη ήττα της και εύκολα ή δύσκολα αναμένεται να φτάσει στο τρίποντο. Ασος.

ΤΣΕΡΤΑΝΟΒΟ-ΤΕΚΣΤΙΛΣΤΙΚ

Μία από τις εκπλήξεις της περασμένης αγωνιστικής σημείωσε η Τσερτανόβο που πέρασε με 0-1 από την έδρα της Τορπέντο Μόσχας. Η ομάδα του Ιγκόρ Οσίντζκιν έδειξε τα δόντια της κόντρα σε μία από τις βασικές διεκδικήτριες της ανόδου και με το τέρμα του Σάρβελι στο φινάλε υποχρέωσε την πρωτοπόρο στην πρώτη εντός έδρας ήττα της. Τραυματίες οι Μικχάιλοβ (στόπερ) και Κολεσνιτσένκο (εξτρέμ).

Πικρή γεύση άφησε στην Τεκστιλστίκ η ήττα με 2-1 στην έδρα της Κουρσκ. Η ομάδα του Ντένις Μπογιαρίντσεβ πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη, ένα καταστροφικό δίλεπτο πλησιάζοντας στο φινάλε της αναμέτρησης της στέρησε ωστόσο το θετικό αποτέλεσμα. Στις τελευταίες δέκα αγωνιστικές μετράει δύο νίκες και οκτώ ήττες παραμένοντας κολλημένη στην επικίνδυνη ζώνη. Χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 40 γκολ παθητικό. Τραυματίας ο φορ Αλεξέεβ.

• Με «0-1 γκολ» τελείωσαν τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Τσερτανόβο.
  • Με 12/18 η Τεκστιλστίκ είναι η ομάδα με τα περισσότερα over.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες. Ο άσος έχει τον πρώτο λόγο.