Λύγισε ο Τσιτσιπάς!

Παρασκευή, 28 Ιανουαρίου 2022 - 17:03

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να φρενάρει τον εξαιρετικό Ντανίλ Μεντβέντεφ που επικράτησε 3-1 σετ (7-6, 6-4, 4-6, 6-1 σε 2,5 ώρες) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Australian Open.

Ο Ελληνας τενίστας έχασε το πρώτο σετ, απάντησε στην συνέχεια αλλά ο Ρώσος είχε εξαιρετικό σερβις και περισσότερες δυνάμεις και θα παίξει για δεύτερη διαδοχική χρονιά στον τελικό του τουρνουά.

Από το πρώτο σετ, ο Μεντβέντεφ έδειξε τις διαθέσεις του καθώς είχε 24/25 πόντους στο σερβίς του επικράτησε εν τέλει στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με break το δεύτερο σετ, ο Ρώσος απάντησε με τον ίδιο τρόπο σε 3-3 και προηγήθηκε 4-3, αλλά ο Στέφανος είχε αντοχές και επικράτησε 6-4 ξεσηκώνοντας το πλήθος! Το… κλασικό toilet break έφερε την έκρηξη του Μεντβέντεφ που είχε όμως «καθαρό» μυαλό και επικράτησε 6-4. Στο τέταρτο σετ ο Έλληνας τενίστας έκανε το 1-1 αλλά στην συνέχεια έδειξε να μείνει από δυνάμεις. Ο Μεντβέντεφ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με δύο break έφθασε εύκολα στο 6-1 και τη νίκη. Ο Μεντβέντεφ έχει πλέον 12 συνεχόμενες νίκες σε Grand Slam, έχοντας θριαμβεύσει στη Νέα Υόρκη, και θα αγωνιστεί για δεύτερη φορά στον τελικό του Australian Open όπου τον περιμένει ο Ράφα Ναδάλ.