Άλλα Σπορ

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής στο βόλεϊ [vids]

Παρασκευή, 28 Απριλίου 2023 - 21:21

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και με 3-1 νίκες επέστρεψαν στα πρωταθλήματα.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής στο βόλεϊ Ανδρών. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μετά τη μεγάλη ανατροπή στον τρίτο τελικό (σ.σ.: από 0-2 σε 3-2 στο Ρέντη) νίκησε 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στο τέταρτο ματς. Έτσι, με 3-1 νίκες κατάκτησε το 31ο πρωτάθλημα στην ιστορία του, επιστρέφοντας στους τίτλους του πρωταθλητή μετά την περσινή απώλεια του.

Το ματς ήταν στα μέτρα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι βασίστηκε στο σερβίς της. Εξάλλου, πήρε 7 άσσους έναντι κανενός του Δικεφάλου του Βορρά. Επιπλέον, με ποσοστό στην επίθεση στο 53% ήταν δύσκολο να μπορέσουν οι παίκτες του Μιλενκόσκι να αντιδράσουν. Επιπλέον, με τον Άλεν Παγένκ να κάνει ένα μεγάλο ματς με 15 πόντους, έχοντας 6 άσσος και 3 μπλοκ, η αποστολή των «ερυθρολεύκων» έγινε ακόμη πιο εύκολη.

Καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ, τόσο ο Βαν Ντεν Ντρις όσο και οι δύο ακραίοι, Ράπτης και Γιόρνα, μπλοκαρίστηκαν και δεν βοήθησαν επιθετικά την ομάδα του. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να χρειαστεί μία ώρα και 20 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ (18-25, 16-25 και 14-25) και να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα σετ 0-3 σε 1.20: 18-25, 16-25, 14-25.

Η διακύμανση

• 1ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 18-25
  • 2ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 16-25
  • 3ο σετ: 6-8, 9-16, 11-21, 14-25

** Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 0 άσσους, 28 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 1 (1/7 επ., 53% υπ. – 47% άριστες), Γουόλς 3 (3/3 επ.), Βουλκίδης 5 (1/6 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 5 (5/19 επ., 59% υπ. – 55% άριστες), Σκριέντοφ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 71% υπ. – 50% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 2 (2/5 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Γάτσης 1 (1/1 επ., Τακουρίδης 2 (2/2 επ.,), Μπούτος 1 (1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (6/10 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (11/21 επ., 62% υπ. - 56% άριστες), Τράβιτσα, Λινάρδος 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 42% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 73% υπ. – 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr