Οι «καυτοί» Χιτ άνοιξαν… λογαριασμό [vids]

Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022 - 06:27

Με τον Μπάτλερ (41π.) και κυριαρχία στην 3η περίοδο (σ.σ.: επί μέρους 39-14), επικράτησαν 118-107 και έκαναν το 1-0 στη σειρά με τη Βοστώνη.

Ο πρώτος τελικός στην Ανατολική Περιφέρεια ήταν συναρπαστικός. Με τον Τζίμι Μπάτλερ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο παίκτης του Μαϊάμι σημείωσε 41 πόντους (12/17 δίποντα, 17/18 βολές), εκ των οποίων οι 27 στο δεύτερο ημίχρονο, οι Χιτ έκαναν το 1-0 στη σειρά με τη Βοστώνη. Νίκησαν 118-107 και κράτησαν το πλεονέκτημα της έδρας. Αξιοποιώντας τις σημαντικές απουσίες που είχαν οι Σέλτικς.

Το μεγαλύτερο μέρος της… δουλειάς έγινε στην 3η περίοδο. Το Μαϊάμι ξεκίνησε με 22-2 και το επί μέρους σκορ ήταν 39-14, για να γυρίσει το ματς και να φτάσει στην πρώτη νίκη. Κομβικός ο Χίρο που ήρθε από τον πάγκο (18π.), σταθερός ο Βίνσεντ (17π.). Ο Τέιτουμ (29π.) κουράστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπράουν σκόραρε στο τέλος (24π.), ενώ ο Πρίτσαρντ (18π.) έδωσε λύσεις αλλά δεν ήταν αρκετές, όπως αποδείχθηκε. Το Game 2 τα ξημερώματα της Παρασκευής, στις 03:30.

Με κεκτημένη ταχύτητα

Οι Σέλτικς προηγήθηκαν 7-0 και κράτησαν το Μαϊάμι για σχεδόν τρία λεπτά χωρίς σκορ, πριν μειώσει ο Αντεμπάγιο σε 7-2. Στα μισά της περιόδου προηγήθηκαν και με 9 πόντους, 18-9. Σταδιακά, οι Χιτ ξεμπλόκαραν στην επίθεση. Με τους Μπάτλερ και Χίρο, το Μαϊάμι απάντησε με 12-3 και ισοφάρισε 21-21, 2:40 πριν το τέλος της. Για να βάλει ο Τέιτουμ τη… σφραγίδα του και να κλείσει η περίοδος με 28-25 για τη Βοστώνη.

Αγριεμένοι «Κέλτες»

Η Βοστώνη, η οποία συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο να έχει τον έλεγχο. Με τον Πρίτσαρντ να έρχεται από τον πάγκο, οι Σέλτικς έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν 41-30. Με τον νεαρό να σκοράρει ξανά, απέκτησαν το μεγαλύτερό τους προβάδισμα. Κι αυτό ήταν το +13 (47-34) στα μισά της περιόδου. Οι Χιτ με το δίδυμο των Μπάτλερ και Χίρο να βγαίνουν μπροστά στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να την κατεβάσουν στους 8 (62-54) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Heat on… fire!

Η δουλειά για τους Χιτ στην 3η περίοδο ήταν υποδειγματικά σε όλα τα επίπεδα. Έκαναν ένα απίστευτο δωδεκάλεπτο. Ξεκίνησε με σερί 22-2 και το -8 έγινε +12 (76-64). Με τρομερή άμυνα και τον Τζίμι Μπάτλερ να είναι ο ηγέτης για τους Χιτ. Οι Σέλτικς απάντησαν με 9-2 για το 78-73, αλλά αυτή ανέβηκε στο φινάλε στους 17 (93-76). Η ομάδα του Σποέλστρα έκανε επί μέρους 39-14. Αυτό το +25 στην τρίτη περίοδο αποτελεί ρεκόρ για το Μαϊάμι, στην 3η περίοδο. Η Βοστώνη ξεκίνησε με 0/7 και είχε συνολικά 2/15. Κάνοντας παράλληλα 8 λάθη.

Έδειξε χαρακτήρα

Το Μαϊάμι στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, με 3/3 βολές του Χίρο βρέθηκε και στο +20 (96-76). Αλλά οι Σέλτικς δεν είναι ομάδα που τα παρατάει. Έσφιξαν την άμυνά τους, δεν δέχθηκαν πόντο για περισσότερο από δύο λεπτά και «έτρεξαν» σερί 10-0. Μειώνοντας τη διαφορά στα μισά (96-86). Ο Μπάτλερ με εντυπωσιακό σουτ, υπό πίεση, σε «νεκρό» χρόνο έβαλε τέλος στο σερί της Βοστώνης (98-86). Για να ακολουθήσουν τέσσερα σερί τρίποντα, δύο από κάθε πλευρά (104-92), 6:02 πριν το τέλος. Με το τρίποντο του Μπράουν οι Σέλτικς μείωσαν 109-99, 3:41 για το φινάλε, αλλά ο Στρους «απάντησε», για το 112-99. Με τρίποντο του Πρίτσαρντ έγινε το 114-107, 88 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Αλλά οι Μαΐάμι ήταν ψύχραιμοι και νίκησαν 118-107.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 54-62, 93-76, 118-107.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του Game 1 των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.