Έγραψε ιστορία η Εφές - Έκανε το Back2Back [vids]

Σάββατο, 21 Μαΐου 2022 - 21:55

Με MVP τον Πλάις (19 π., 7 ρ., 2 κοψ.) οι Τούρκοι μετά την Μακάμπι και τον Ολυμπιακό έγινε η 3η ομάδα που πήραν δύο σερί Euroleague. Νίκησαν 58-57 τη Ρεάλ.

Σε έναν απίστευτο τελικό που κρίθηκε από την λάθος απόφαση της Ρεάλ να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση, η Εφές νίκησε 58-57 τους Μαδριλένους και έγραψε ιστορία. Κατέκτησε Back2Back τον τίτλο και έγινε η 3η ομάδα στην ιστορία της Euroleague, μετά την Μακάμπι Τελ Αβίβ και τον Ολυμπιακό, που παίρνει δύο σερί τίτλους στην κορυφαία συλλογική διοργάνωση μπάσκετ στην Ευρώπη. MVP του τελικού ο Πλάις, ο Μίτσιτς πήρε το αντίστοιχο βραβείο του Final-4.

Στον αστερισμό του Ταβάρες

Το τελικό σκορ στον τελικό της Euroleague μπορεί να δείχνει ότι δεν έγινε καλό ματς. Τόσο χαμηλό που ήταν! Βάσει και των δυνατοτήτων των δύο ομάδων. Όμως, από τη μια οι τακτικές και τα συστήματα των δύο προπονητών, από την άλλη η κρισιμότητα του ματς και οι άμυνες. Η Ρεάλ έκανε εξαιρετική εκκίνηση στον τελικό. Με τον Ταβάρες να δεσπόζει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στο πρώτο 7λεπτο, ο σέντερ της Ρεάλ πέτυχε 10 από τους 12 πόντους (12-6), έχοντας 7 ριμπάουντ (σ.σ.: τα 5 επιθετικά). Έφτασε, δε, τους 12 κάνοντας το 15-8, 1:10 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Λάρκιν με τρίποντο και με γκολ-φάουλ, μείωσε σε 15-14 στο φινάλε του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να έχει το ίδιο τέμπο. Με την Εφές να αντιδρά και με τον Μίτσιτς να προηγείται 20-18. Στο 22-22 οι Μαδριλένοι πήραν ξανά τα ηνία. Με το τρίποντο του Ράντολφ έφτασαν στο 29-22. Ο Λάρκιν συνέχισε να δίνει λύσεις και να κρατά τους Τούρκους μέσα στο ματς (31-26). Με δύο τρίποντα, ένα του Μίτσιτς κι ένα του Ράντολφ έκλεισε το ημίχρονο με 34-29 υπέρ της Ρεάλ.

Ο ηγέτης Μίτσιτς και ο MVP Πλάις

Η Ρεάλ βρέθηκε στο +8 (37-29) στο 21' με τον Αμπάλδε και το +9 (40-31) μετά το τρίποντο του Χάνγκα (25'). Κάπου εκεί, όμως, το ματς άρχισε να γυρίσει. Με τον Αταμάν να βρίσκει στο πρόσωπο του Πλάις τον αφανή «ήρωα» του τελικού. Με πέντε σερί πόντους του Γερμανού σέντερ και δύο βολές του Μίτσιτς το σκορ έγινε 40-38 (28'). Ο Γιαμπουσέλε πέτυχε το 42-38, για να ακολουθήσει ένα ακόμα καλάθι του Μίτσιτς που διαμόρφωσε το 42-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Μίτσιτς και τον Σίγκλετον να φέρνουν την Εφές στο 45-42. Ο Πλάις είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και σκόραρε, τόσο από κοντά όσο και από μακριά (47-44), ενώ πέτυχε το 49-47 για την Αναντολού. Ο Γιούλ με μεγάλο τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ρεάλ (50-49). Ξανά ο Πλάις, με τέσσερις σερί πόντους, έγραψε το 53-50. Τρίποντο από τον Ντεκ, απάντηση του Μίτσιτς (56-53). Κοζέρ και Ταβάρες με 1/2 βολές ο καθένας, μείωσαν σε 56-55, 1:39 για το φινάλε. Ο Πλάις πέτυχε το 58-55 (1:05), για να σκοράρει και ο Γιούλ για το 57-58 (44,2''). Η Ρεάλ είχε να δώσει φάουλ, τα έκανε και έμειναν 17,2'' για το τέλος. Οι Μαδριλένοι επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ, η Εφές αστόχησε σε τρίποντο με τον Λάρκιν στα 5'', αλλά κανείς δεν πήρε το ριμπάουντ και ο τελικός έληξε με την Εφές πρωταθλήτρια Ευρώπης ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-29, 42-40, 57-58.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του τελικού της Euroleague.