Απίθανη Λάρισα, έστειλε τη σειρά με τον ΠΑΟ σε Game 5 [vid]

Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022 - 20:56

Η ομάδα του κάμπου νίκησε 74-62 τον Παναθηναϊκό, ισοφάρισε σε 2-2 στη σειρά των ημιτελικών και το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό θα κριθεί την Τετάρτη.

Η τρομερή ομάδα του Φώτη Τακιανού κάνει απίστευτα πράγματα στα πλέι οφ. Νίκησε για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό, στην έδρα της. Αυτή τη φορά 74-62, ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 2-2 και έστειλε την πρόκριση για τους τελικούς σε πέμπτο αγώνα. Αυτός θα γίνει την Τετάρτη, 8 Ιουνίου, στις 19:30. Πάντως, δικαίως έχουν παράπονα οι «πράσινοι» για τις συνθήκες διεξαγωγής του ματς, καθώς δεν λειτουργούσε ο κλιματισμός στο κλειστό της Νεάπολης.

Δυναμική αρχή

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός με Σίβα και Γουάιτ προηγήθηκε 4-2 (2'). Ωστόσο εκεί η Λάρισα «έσφιξε» την άμυνά της. Με πόντους από Μούντι και Κρουμπάλι έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε 13-4 (6'). Με τον Τσαϊρέλη να σκοράρει για το +11 (17-6) στο 7'. Η είσοδος του Κασελάκη έδωσε λύσεις στην επίθεση. Με το δεκάλεπτο να κλείνει με το καλάθι και φάουλ του Μέικον (21'') που διαμόρφωσε το 19-11.

Έβγαλε αντίδραση

Ο Βόβορας έριξε στο παρκέ και τον Σαντ-Ρος που δεν ήταν 100% έτοιμος. Ο Κουβανός μείωσε με τρίποντο σε 19-14. Ο Μούντι με γκολ-φάουλ έφερε ξανά τη Λάρισα στο +8 (22-14) στα 67'' μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις στην επίθεση από πολλούς παίκτες. Από Γουάιτ, από Παπαγιάννη. Ο πρώτος μείωσε σε 25-23 (16'). Ο Μάριτς σημείωσε μέσα από τη ρακέτα το 29-23, 2:24 για το ημίχρονο. Στο υπόλοιπο διάστημα, ο Παναθηναϊκός δεν δέχθηκε πόντο και με πέντε πόντους του Παπαπέτρου, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 30-29. Σημείο αναφοράς οι χαμένες βολές. Η Λάρισα είχε 4/12 και ο ΠΑΟ 4/10, αντίστοιχα.

Έντονο τέμπο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να κάνει σερί 5-0 με Παπαγιάννη και Παπαπέτρου (29-35), αλλά ο Ζάρας «απάντησε» με τρίποντο (32-35, 23'). Στα 5:38 για το τέλος της περιόδου, ο σέντερ των γηπεδούχων Μάριτς υπέπεσε σε φάουλ, δέχθηκε τεχνική ποινή και αποχώρησε με 5 φάουλ. Ο Μέικον με τη βολή της τεχνικής και τρίποντο έκανε το 37-40 (15'). Μέικον και Παπαπέτρου έφεραν τον ΠΑΟ στο 40-44 (16'). Ο Χάντσον με τρίποντο μείωσε στον πόντο (43-44). Δύο σερί τρίποντα του Ζάρα (49-45, 18') και δύο βολές του Χάντσον για το +6 της Λάρισας (51-45, 19'). Οι «πράσινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με τις βολές του Νέντοβιτς (52-50).

Τεράστια ανατροπή

Ο τέταρτος ημιτελικός στην τελική του ευθεία. Με την ομάδα του Βόβορα να εκμεταλλεύεται την εμπειρία των παικτών της. Τρίποντο του Κασελάκη, γκολ-φάουλ του Νέντοβιτς και τρίποντο του Σέρβου για το 54-59 (32'). Ο Νέντοβιτς ήταν ο παίκτης που πήρε τις επιθέσεις για το «τριφύλλι». Ωστόσο, η κούραση ήταν λογικό να τον επηρεάσει, καθώς και η άμυνα των γηπεδούχων προσαρμόστηκε πάνω του. Από το 56-61 με το καλάθι του Σέρβου (7:34 για το τέλος), οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις έναν πόντο ως το φινάλε, με μια βολή του Σαν-Ρος (61-62, 35'). Ο Ζάρας είχε ισοφαρίσει 61-61, με τον Τσαϊρέλη να δίνει λύσει και να φέρει το σκορ στο 68-62 (37'). Κρουμπάλι και Μούντι με δύο καλάθια μέσα σε 10'', διαμόρφωσαν το 72-62, 74'' πριν το τέλος, με τον Χάντσον να διαμορφώνει το τελικό 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 10-19, 52-50, 74-62.