BCL: Ήττα για το Περιστέρι που τώρα... τρέχει [vid]

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022 - 23:43

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε 82-71, εντός έδρας, από την Ρίτας Βίλνιους και η πρόκρισή της είναι μπλεγμένη υπόθεση.

Στη Λιθουανία το Περιστέρι είχε χάσει με 25 πόντους διαφορά από την Ρίτας. Ωστόσο, η ομάδα του Βίλνιους νίκησε και στην Αθήνα την αντίστοιχη του Βασίλη Σπανούλη, αυτή τη φορά με 82-71. Έτσι, η ελληνική ομάδα έχει ρεκόρ 2-2, αλλά μειονεκτεί στην ισοβαθμία με τους Λιθουανούς. Καθοριστικά τα δύο τελευταία ματς με Τενερίφη (14/12) και Μπνέι Χερζλίγια (21/12), αμφότερα εκτός έδρας.

Με κακή λειτουργία στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, το Περιστέρι βρέθηκε από νωρίς στο -10 κόντρα στους Λιθουανούς (7-17). Με το δεκάλεπτο να λήγει με την Ρίτας να έχει double score (28-14). Μετά τα πρώτα λεπτά στη δεύτερο περίοδο, το Περιστέρι αντέδρασε. Με σερί 11-0 και τον Ραντάνοφ να δίνει λύσεις, μείωσε σε 28-33, για να κλείσει το ημίχρονο στο 6- (38-44).

Αν και η ομάδα του Σπανούλη πλησίασε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου στο καλάθι (45-47) η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το σκηνικό θύμισε την πρώτη περίοδο. Άμυνα με τα… μάτια, λάθη στην επίθεση και το φινάλε βρήκε την ομάδα του Βίλνιους να προηγείται με 17 πόντους διαφορά, 70-53. Η διαφορά έφτασε ως τους 22 πόντους για την Ρίτας 77-55. Τα τάιμ άουτ του Σπανούλη απέδωσαν. Έτσι, το Περιστέρι μείωσε τη διαφορά στα μισά και το ματς έληξε 71-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82.