Η πρόκριση για το Final-4 κρίνεται στο ΣΕΦ [vids]

Παρασκευή, 5 Μαΐου 2023 - 22:55

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε 73-69 τον Ολυμπιακό στο Game 4. Έτσι το εισιτήριο για το Κάουνας θα κριθεί στον «τελικό των τελικών», στην έδρα των «ερυθρόλευκων».

Το Game 4 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Φενέρμπαχτσε έληξε με νικήτρια την τουρκική ομάδα. Η ομάδα του Ιτούδη επικράτησε 73-69 της αντίστοιχης του Μπαρτζώκα και έστειλε τη σειρά σε Game 5. Ωστόσο το εισιτήριο για το Final-4 του Κάουνας θα κριθεί στον Πειραιά και εκεί οι «ερυθρόλευκοι», με τον κόσμο τους στο πλευρό του, θα επιδιώξουν να φτάσουν στο 3-2 που θα τους στείλει στα τελικά της Λιθουανίας.

Εξαιρετική εκκίνηση στο ματς για τον Ολυμπιακό (0-5) που έδειξε περισσότερο απελευθερωμένος. Ωστόσο, η Φενέρμπαχτσε με πιεστική άμυνα, «απάντησε» με σερί 7-0! Ο Ντόρσεϊ ήταν σε καλό βράδυ κι έδωσε… αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (12-7). Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, έλεγξαν το ρυθμό και ισοφάρισαν (12-12). Η αστοχία τους από το τρίποντο (2/8), δεν τους επέτρεψε να πάρουν διαφορά. Επίσης, τα δεύτερα φάουλ των Φαλ (8') και Γκούντουριτς (9') έπαιξαν το ρόλο τους. Στο φινάλε, με μια βολή του Καλάθη, το δεκάλεπτο έληξε στον πόντο. Αλλά ο Ολυμπιακός είχε οδηγήσει τους Τούρκους σε 4 λάθη.

Ο Σλούκας καθοδήγησε σωστά τους «ερυθρόλευκους» όσον αφορά στο θέμα του ρυθμού. Κομβικός ο ΜακΚίσικ (7π.), αλλά και ο Μπολομπόι. Με το… καλημέρα κάρφωμα και κόψιμο στην άμυνα, στον Μότλεϊ. Στο 13' με τρίποντο του Σακίλ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά 22-21. Έμμεσο τρίποντο του Σλούκα για το 21-25 (14'). Η Φενέρμπαχτσε βρήκε στο πρόσωπο του Έντουαρντς (8π.), τον παίκτη που άλλαξε το ματς. Ειδικά με τις διεισδύσεις του (32-27, 18'). Όμως, η άμυνα ήταν άριστη στα τελευταία 142''. Με 6-0 ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο μπροστά. Έχοντας περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, κλεψίματα και οδηγώντας τη Φενέρ σε παραπάνω λάθη. Αν δεν υπήρχε η αστοχία από μακριά (4/16), θα είχε ένα καλό προβάδισμα.

Επιπλέον, οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν αποφασιστικότητα στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Διάστημα που ενεργοποιήθηκε επιθετικά ο Φαλ (5π.) για το 36-40 (24'). Επίσης, ήταν μια περίοδος που «ξύπνησε» ο Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 6 πόντους και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 ξανά (44-49, 27'). Εκεί, όμως, έγινε λάθη από Σλούκα (σ.σ.: σε πάσες) και Μπλακ (σ.σ.: επιθετικά φάουλ) με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει ξανά στον πόντο. Με τα φάουλ να είναι στο 29', 9-17! Κομβικά σημεία οι λίγες ασίστ (10-9), αλλά και η αστοχία από μακριά (5/20 τρίποντα).

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε βρήκε ανοικτά σουτ από μακριά. Ήταν ένα δεκάλεπτο που μέτρησε 6/7 τρίποντα, κυρίως από την αδύνατη πλευρά. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν σχεδόν 5 λεπτά χωρίς σκορ (από το 27' ως το 32') με σερί 10-0 της τουρκικής ομάδας (σ.σ. από 44-49 σε 54-49). Αλλά ο ΜακΚίσικ ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστικός. Διότι σημείωσε 13 πόντους στην 4η περίοδο. Έτσι από το 62-61 (37'), οι Τούρκοι βρέθηκαν στο 67-61 (38'), αλλά και το 73-66 στα 53''. Αν και ο Σακίλ μείωσε με το δεύτερό του τρίποντο σε 73-69 και η άμυνα λειτούργησε, στο τέλος έγινε λάθος στην επαναφορά και το 2-2 ήταν γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δ. Ιτούδης): Μότλεϊ 8 (4ασ.), Μπιρσέν, Γουίλμπεκιν, Έντουαρντς 8, Μαχμούτογλου, Χέις-Ντέιβις 12 (3/4 τρ.), Πιέρ 17 (4/6τρ., 4ρ.), Τζεκίρι 2 (5ρ.), Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 16 (2/6τρ., 3ρ. 2ασ.), Καλάθης 5 (4ασ.), Κ. Αντετοκούνμπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, 8 (2/4τρ., 3ασ.) Κάνααν 12 (2/5τρ., 3 κλ.), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 12 (7ρ., 3ασ., 1 κοψ.), Σλούκας 3 (3ασ., 1κλ.), Βεζένκοφ 2 (4ρ.μ 2ασ., 1κλ.), Παπανικολάου 4 (3ρ.), Μπολομπόι 3 (2ρ., 1κοψ.), Πίτερς 2, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 20 (3/4 τρ. 5ρ.).