Η Εφες… απάντησε στην Φενέρμπαχτσε με Κλάϊμπερν [vid]

Δευτέρα, 5 Ιουνίου 2023 - 22:30

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Εφές για να κάνει το 1-1 στην ημιτελική σειρά με την Φενέρμπαχτσε απαντώντας και στην βαριά ήττα του πρώτου αγώνα

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει η Εφες που πέτυχε μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Φενέρμπαχτσε. Κι έτσι απάντησε στην ήττα που είχε γνωρίσει στην πρώτη αναμέτρηση και μάλιστα με 41 πόντους διαφορά.
Πλέον η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ο οποίος διανύει τις τελευταίες στιγμές, πριν πάει στον Παναθηναϊκό έκανε το 1-1 στην συγκεκριμένη ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος.

Η Εφές κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, όμως πήγε να «αυτοκτονήσει» καθώς οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χάρη σε καλάθι του Χέιζ-Ντέιβις μετά από τραγικό λάθος στην επαναφορά. Παρόλα αυτά, ο απίθανος Γουίλ Κλάιμπερν έσωσε τους φιλοξενούμενους, με ένα απίστευτο τρίποντο στη λήξη του χρόνου που τους χάρισε τη νίκη! Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην έδρα της Εφές, που έχει πια το πλεονέκτημα ψάχνοντας δύο νίκες για την πρόκριση στους τελικούς!

Ο Κλάιμπερν ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα με 32 πόντους, ενώ 18 είχε ο Ελάιζα Μπράιαντ και 17 ο Σέιν Λάρκιν. Από πλευράς Φενέρ, 22 πόντους σκόραρε ο και πάλι εξαιρετικός Τζόναθαν Μότλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-40, 61-65, 90-92